Close

Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır

Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır

Herkes sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Sağlıklı ve pürüzsüz ciltlere sahip olmak için elinden gelen her şeyi de yapar. Bunun için çeşitli ürünler kullanır ya da bakımlar yapar. Peki siz kullandığınız ürünlerin ne kadarı cildinize uygun ya da ne kadarı sağlıklı biliyor musunuz? Doğru ürünlerin kullanımı da bakım yapmak kadar önemlidir. Dolayısıyla cildinize uygun ürünlerin seçiminde hassas davranmanız gerekmektedir.

Tonik, temizleme sonrasında cildinizde kalan kir ve toz gibi maddeleri yok etmeye yarayan bir üründür. Cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur. Temizleme sonrasında kalan fazla yağı ciltten atar. Cildinizi derinlemesine temizlemeye katkı sağlar. İçeriğinde bulunan temizleyici antiseptikler sayesinde, cildi tüm kirlerden arındırır. Cilt temizliği sadece yüz yıkayarak olmaz bu yüzden cildi derinlemesine temizlemek önemlidir.

Tonikler, cilt temizliği için özel üretilmiş losyonlardır. Tonikler sıvı olurlar ve cilde pamuk yardımıyla uygulanmaları gerekir. Özellikle yağlı ve sivilceli ciltlerin gözenekleri temizlediği önemlidir. Tonikler bu anlamda gözeneklerin sıkılaşmasını sağladığı için özellikle yağlı, sivilceli ciltlerin kullanımı için oldukça önemlidir.

Tonikler gün boyu kirlenen ve yağlanan cildi temizlemek için üretilmiştir. Cildinizi bu kir ve tozlardan arındırır dezenfekte eder.  Hava şartlarından dolayı kuruyan cildi nemlendirerek tazelenmeyi sağlar. Ciltlerin farklı özelliklerine ve hassasiyetlerine göre özel üretilirler. Tonikler kozmetik mağazalarında ve bazı marketlerde bulunur.

 Tonik Kullanmanın Önemi
Tonik Kullanmanın Önemi

Tonik Kullanmanın Önemi?

Cilt temizliğinin önemli adımlarından biri tonik kullanımıdır. Cilt temizliğinde toniğin yeri ve önemi büyüktür. Bu yüzden herkes için tonik kullanımı tavsiye edilir. Günlük bakım rutininizde yer alması gereken tonikler her cilt tipine özel olarak üretilir. Bu sayede kendi yüz tipinize uygun olan toniği bulup kullanabilirsiniz.

Tonikler, cilt temizliğin ikinci ve tamamlayıcı adımıdır. Herkes kendi cilt tipine uygun toniği bulup kullanmalıdır. Örneğin yağlı cilde sahip olan kişilerin seçeceği toniğin içerisinde yağ bulunmamalıdır. Cildinize uygun tonik kullanarak cildinizin gözeneklerinde kalan kirleri silip atmanız mümkündür. Böylece cilt bakımınızı son bir dokunuşla taçlandırarak pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Cilt Tiplerine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır
Cilt Tiplerine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Cilt Tiplerine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır ?

Herkesin tonik kullanmaya başlamadan önce cildini tanıması gerekir. Daha sonra cildinize uygun olan toniği araştırarak sağlıklı ve temiz bir cilde ulaşmak mümkündür. Peki hangi cilt tipleri ne tür tonikler kullanmalıdır?

Kuru Ciltler İçin Tonik Seçimi

Tonik kullanacak kişinin cildi eğer kuru bir cilt yapısına sahipse cildin nem oranını yükseltecek ürünler kullanılmalıdır. Bunun için alkol içermeyen tonikler tercih edilmelidir. Cildiniz kuru ise bal ve gül suyu özü size iyi gelebilir. Bu maddeleri içeren tonikler tercih etmelisiniz.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Seçimi

Yağlı cilde sahip olan kişiler kullanacakları ürünlere dikkat etmeli ve nem içeren ürünlerden uzak durmalıdır. Çünkü cildiniz zaten yağlanmaya müsaittir. Bu yüzden su bazlı tonikler kullanmanız gerekir. Yağlı ciltler için alkol bazlı tonikler de tavsiye edilir.

Karma Ciltler İçin Tonik Seçimi

Eğer karma bir cildiniz var ise sizin probleminiz muhtemelen cildinizin kuru kalmaması ve nemli olmasıdır. Yağlı ciltler gibi karma ciltlerde su bazlı ürünler tercih etmelidirler. Her tipteki ciltlerin toniğe ihtiyacı vardır ve doğru tonik kullanılmalıdır.

Normal  Ciltler İçin Tonik Seçimi

Cildi problemli olan kişiler gibi normal cilt tipinde olan kişiler de tonik kullanmalıdır. Cilt temizliği ve bakımı herkes için önemlidir. Peki normal cilt yapısına sahip kullanıcılar nasıl bir tonik seçmeli ?

Cildinizin nem oranı çok önemlidir. Bu yüzden bitki ve gliserin özlü ürünler kullanabilirsiniz. Normal tipte bir cildiniz var ise muhtemelen cildiniz çok fazla yağlanmıyordur.

Tonik tercihiniz için yukarıda verilen tavsiyeleri göz önüne alabilirsiniz. Ayrıca kozmetik mağazalarındaki cilt bakım uzmanlarından da tonik tavsiyeleri alabilirsiniz. Dermatologlar her yaş ve her tipteki ciltlerin tonik kullanmasını tavsiye ediyor. Bu yüzden cilt bakımınızı derinlemesine yapmanız sağlığınız için önemli yer kaplıyor.

 Tonikler Nasıl Kullanılır?

Tonik kullanımı herkes için gayet kolaydır. Cildinize uygun toniği bulduktan sonra rahatça kullanıma başlayabilirsiniz. Yüzünüzü güzelce yıkadıktan sonra hiç nem kalmayacak şekilde kurutmalısınız. Yüzün nemli kalması doktorlar tarafından sakıncalı bulunmaktadır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler ciltlerini kuru tutmaya özen göstermelidir. Eğer yağlı ve sivilceli bir cildiniz var ise her tonik size uygun olmayabilir. Tonikler etkili içeriklere sahiptir. Bu yüzden sorunlu bir cilde sahip iseniz bir uzmana başvurmanız önerilir.

Tonik kullanımı için yüzünüzü güzelce kuruttuktan sonra ki işleme geçelim. Toniğinizi bir pamuğa döküp tüm yüzünüze yavaşça dokundurarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Dairesel hareketlerle cildinize çok baskı yapmadan uygulamanız tavsiye edilir. Pamuğunuzu yenileyerek tekrar ıslatabilirsiniz. Böylece cildinizde kir kalmayana kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Tüm yüze uygulanan tonik boyun ve çene altına da sürülebilir.

Tonikler gece ve gündüz kullanıma uygundur. Cilt bakımını ne zaman yapıyorsanız toniğinizi de gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz. Cildiniz hassas ise ve tahriş olmaya elverişli ise doktorunuza sorarak kullanmalısınız. Kullanım sıklığını bir uzmana danışarak ayarlamalısınız.

Tonik ile cildinizi arındırdıktan sonra cildinize uygun bir nemlendirici ya da serum kullanabilirsiniz.

Tonikler Ne İşe Yarar
Tonikler Ne İşe Yarar

Tonikler Ne İşe Yarar ?

Toniklerin kullanımı her insan için önemlidir. Kadın erkek herkesin cildine pek çok faydası bulunur. Ama özellikle yağlı ve karma bir cilt yapısına sahip olanlar için çok faydalıdır. Cildin nemli ve sağlıklı görünmesini sağlar. Peki bunun dışında tonik kullanmanın faydaları nelerdir?

 • Toniklerin şüphesiz en önemli özelliği cildi derinlemesine temizlemesidir. Tonikler cildi tazeler ve yeniler. Yorgunluğunuzu da kirlerle birlikte atmanızı sağlar.
 • Ciltte meydana gelen lekelenmeleri azaltır. Değişen hava koşullarından güneş ışığından cildi korur.
 • Cildinizde bulunan kırışıklarla mücadele eder ve tazelenmenizi sağlar. Tonik cildi koruma da çok işe yarar.
 • Ciltteki ölü tabakanın üzerinde etkilidir. Cildin çabuk yıpranmasını önler.
 • Tonik kullanımı, ciltteki gözenekleri küçültmeye yardımcı olur. Gözenekleri sıkıştırarak daha genç ve canlı görünüm sağlar.
 • Tonikler cildi derinlemesine temizlediği için daha sonra sürülecek serum ve nemlendirici gibi ürünlerin etkisini arttırır. Cildinizin bu ürünleri daha kolay emmesine yardımcı olur.
 • Cilt genellikle musluk suyuyla yıkanır. Ancak musluk suyunda bulunan klordan dolayı cildin pH dengesi bozulur. Tonik kullanarak cildin pH seviyesini düzenlenebilir.
 • Cildi tazeler ve cildin nemini korur. Doğru bir tonik seçimiyle cildinizin dengesini korumaya yardımcı olursunuz.
 • Gün boyu ciltte biriken tozdan cildi arındırır. Bakterilerle adeta savaşır ve sizi sağlıklı bir cilde kavuşturur.
 • Ergenlik döneminde olan bireyler için bir çare niteliğindedir. Gözenekleri sıkıştırarak sizi mikroplardan ve cildinizdeki parazitlerden korumaya yardımcı olur.
 • Tonik uygulamasından sonra cildiniz nefes alıp ferahlayacağından, sizi ruhen ve bedenen daha iyi hissettirir. Yani fiziksel ve zihinsel bir rahatlama sağlar.

Görüldüğü gibi toniklerin faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle herkesin cilt tipine uygun toniği bulup günlük bakım rutinine eklemesi gerekir. Kendinizi sevin ve bakımınızı sakın aksatmayın. Yukarıda sayılan tüm bu tavsiyeler ışığında cildiniz güzelleşir ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top