Close

Uykusuz kalan ebeveynlere tavsiyeler

uykusuz-anne-baba-ne-yapmali

Aileye giren yeni bebekle birlikte uykusuz geceler serüvenleri başlayan anne ve babaların bu süreci çok iyi bir şekilde yönetebilmeleri gerekmektedir. Bir yandan bebeğin ihtiyaçlarını gerektiği şekilde karşılarken bir yandan da kendi ihtiyaçlarını göz ardı etmemeleri gereken ebeveynlerin bu dönemde bazı tavsiyelere ihtiyaçları vardır.

Yeni doğan bebekleri ile birlikte gecelerini uykusuz geçiren anne ve babalar için uyku çok önemli bir ihtiyaçtır. Hem konsantrasyon hem de hafıza açısından büyük bir önem taşıyan uyku, anne ve babaların hem enerjilerini hem de ruhsal durumlarını direkt olarak etkilemekte ve bu etki çocuğa da yansımaktadır.

Derin nefes tekniklerinden yararlanın

Ebeveynlik sürecinde zorlanıyor ve endişelerle baş etmeye çalışıyorsanız derin nefes tekniklerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede biraz daha sakinleşebilir ve kontrolü elinize alabilirsiniz.

Ev ortamınızda düzenlemeler yapın

Bebeğiniz doğduğu günden beri uyku problemi çekiyorsanız yapmanız gereken ilk şey uyuduğunuz odada düzenlemeler yapmak olmalıdır. Hem sessiz hem de havadar bir odada uyumalı ve odanızın mümkün olduğu kadar karanlık olmasını sağlamalısınız. Uyuduğunuz odada çalışmakta olan bir elektronik cihaz bulunmadığından ve yatağınızda rahat ettiğinizden de emin olmalısınız.

Düşünce yapınızı değiştirmeye çalışın

Çocuğunuzun zor uyuduğunu ve bu nedenle asla yeterince uyuyamadığınızı düşünmeniz sizi olumsuz etkileyecek ve modunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle bu gibi düşüncelerden kaçınmalı ve bebeğinizin geceleri uykudan uyanmasının normal olduğunu kabullenmelisiniz. Bu duruma psikolojik olarak hazırlıklı olmalı ve sizin gibi uykusuzluk çeken biriyle birlikte bu süreci birbirinize destek olarak geçirmelisiniz.

Yardım almaktan çekinmeyin

Eski bir Afrika atasözü, bir bebeği büyütürken bir köye ihtiyaç duyulduğunu söyler. Siz de bebeğinizi büyütürken süper anne ve babalar olma hayalini bir kenara bırakmalı ve etrafınızdaki insanlardan yardım almalısınız. Güvendiğiniz insanlardan gelen yardım tekliflerini geri çevirmemeli ve kısa süreliğine de olsa yalnız kalarak canınızın istediğini yapmalısınız.

Dışarı çıkmaya özen gösterin

Bebek büyütme sürecinde kendini eve kapatmamalı ve sık sık dışarı çıkmaya çalışmalısınız. Temiz hava ve güneş ışığından faydalanmaya özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top