Close

Yüksek lifli gıdaların etkili faydaları

Günlük hayatta Lifli gıdalar tüketiyoruz ama yeteri kadar tüketiyor muyuz? Lif tüketimine beslenme menümüzde daha fazla yer vermemiz gerekiyor. Öyle ki, Lifli gıdalar, inme, hipertansiyon ve kalp hastalıkları riskini de azaltmakta yardımcı olmaktadır.

Lif ,vücudun ihtiyaç duyduğu bir şeydir ama sindirilmez. Çözünür ve çözünmez olarak iki çeşidi vardır. Çoğu lifli gıdalar iki türü de içerebilir. Çözünür lif mide jeline dönüşür ve sindirimi yavaşlatır. Çözünmeyen lif ise kolon sonuna kadar aynı kalır ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Yüksek lifli gıdalar kansere, kalp hastalığına ve böbrek taşlarına karşı oldukça koruyucu bir özelliğe sahiptir. Lifli besinler bağırsakları temizleyerek, kilo vermenize yardımcı olabilir.

Lifli yiyecekler iştahı kontrol ederek, tok hissetmenize yarar sağlar. Sindirim hızını düzenlemeye yardımcı olarak kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Lakin, gece boyunca fazla lif alınmaması önerilmektedir. Alınması durumunda ise gaz,şişkinlik ve kramplara yol açabilir.

Lif açısından zengin olan bazı yiyecekler

Portakal

Eğer portakalların üzerindeki beyaz şeyleri koparmadan yiyebilirseniz daha fazla lif elde edebilirsiniz. Ayrıca C vitamini de doğrudan katkısı vardır.

Elma

Elmada lif açısından yüksek bir besin kaynağıdır. Sindirim problemlerine karşı etkili bir meyvedir.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi düşük glisemik endekse sahiptir. Bu yüzden diyetlerde mutlaka yer almalıdır.

İncir

İncirde,potasyum, manganez, bakır, B6 vitamini bulunmaktadır. Kuru incir ve taze incir,büyük bir lif kaynağıdır. İncirde çözünen ve çözünmeyen liflerin ikisi de dengeli bir şekilde bulunmaktadır. Bu sebeple daha düşük kan basıncına yardımcı olabilmektedir.

Enginar

Enginarda,potasyum, magnezyum, fosfor ve A,B,C,K vitaminleri bulunmaktadır. Düşük kalorili ve lif açısından zengin bir besin kaynağıdır. Orta büyüklükteki bir enginar, kadınların alması gereken lif miktarının yarısını karşılayabilmektedir.

Bezelye

Bezelye fazla lif ve antioksidanlara sahip olması nedeni ile sağlıklı beslenmeyi destekleyen bir besindir. dondurulmuş olarak da yıl boyunca kullanılabilmektedir.

Bamya

Bamya kalsiyum açısından zengin bir besindir ve çorba ve yemeklere kolaylıkla eklenebilir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası yüksek lifli gıdalar arasında yer alır.  Antioksidan özelliği de  bulunan brüksel lahanası, detoks alanında da kullanılır.

Mercimek

Mercimek zengin liflerin yanında, folat açısından zengin bir besindir. Folat, B9 vitamini olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir gebelik için önerilmektedir. Genelde doğum öncesi beslenmeye eklenmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top