Close

Sabah koşusunun 6 muhteşem faydası

Sabahları sahilde,yollarda, parklarda koşu yapan insanlara denk geliyoruz. Siz sabah koşularını ihmal etmeyen herkesin özendiği “o” kişi de olabilirsiniz; her akşam spora başlama, sabah koşusuna çıkma kararı alıp ertesi sabah uyanamayan kişi de. Hangi gruba dâhil olursanız olun sabah koşusunun faydaları mutlaka bilinmeli. İşte merak edeni, öğrenmek isteyeni için sabah koşusunun 6 süper faydası…

1. Sabah koşusu kan basıncını düşürmede etkilidir

40 ile 60 yaş arası kişiler üzerinde yapılan bir araştırmada kişilerin uyku düzeni ve kan basınçları takip edilmiş, katılan bu kişilerden sabahları egzersiz yapmaları istenilmiştir. Sabah egzersizlerinin gün içinde kan basıncını %10, gece ise %25 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.

2. Kilo vermeyi hızlandırır

Sabah koşusu metabolizmayı hızlandırır. Kahvaltıdan önce yapılan sabah koşusu gece karbonhidratlar yakılmış olduğundan, vücuttaki yağları yakar.Böylece kilo vermeye oldukça etkilidir.

3. Stresi azaltmada yardımcıdır

Gün içerisinde bazı anlarda stresli ve gergin hissedebiliriz. Stresi önlemek veya azaltmak için sabah koşusuna çıkmak iyi bir seçenek olabilir. Stres anında gerilen vücut,koşu ile rahatlatılabilir. Sabah koşusu ile güne yüksek tempoyla başlayan vücut daha sonra gevşeyecek böylece gününüz daha rahat geçecektir.

4. Dikkat dağınıklığını azaltır, odaklanmaya yardımcı olur

Dikkat dağınıklığı sabah koşuları ile düzelebilir. Sabah koşularında vücudun aktiviteleri artar ve kişi kendini dinç hisseder. Artan beyin ve vücut aktiviteleri sayesinde odaklanma daha hızlı sağlanabilir.

5. Uyku düzensizliklerine çözümdür

Sabah koşusu vücudu günün ilk saatlerinde yormaya başladığından gün sonunda vücudun uyku ihtiyacı artar. Bu sebeple uyumakta problem yaşayan insanların sabahları spor yapılması tavsiye edilir. Uyku düzeni bozuk olan bu kişiler gün sonunda uykuya daha çok ihtiyaç duyduklarını fark edecek, uykuya hızlı dalacak, daha rahat bir uyku çekeceklerdir.

6. İskelet sistemini destekler

Eklemler ve kemikler daha çok çalışır ve sürekli olarak çalıştırılan kemiklerde ani kırılmalar yaşanmaz. Bundan dolayı sabah koşusunun kemikler ve eklemler için uzun vadede destekleyici ve koruyucu bir işlevi vardır.

scroll to top