Close

Yulaflı incir maması tarifi

yulafli-incir-mamasi-tarifi

Yulaflı incir maması için gerekli malzemeler

  • Bir kahve fincanı yulaf ezmesi
  • Bir adet taze incir
  • Üç adet cevizin içi (bebeğinizin cevize alerjisinin bulunmadığından ve ceviz içinin çok ince çekilmiş olduğundan emin olmalısınız)

Yulaflı mamanın hazırlanışı

İlk olarak bir kahve fincanı yulaf ezmesini üç dört saat kadar önceden kaynamış suda ıslatın. Bir fincan yulaf için altı fincan su ölçüsünü kullanın. Yulafı ıslattığınız suyu dökün. Süzdüğünüz yulaf ezmesini küçük bir tencereye alın ve aynı miktarda kaynar suya koyarak yaklaşık 10 dakika boyunca pişirin. Bir yandan pişirme süresini kontrol ederken diğer yandan yulafların iyice yumuşadığından emin olun. Yumuşayan yulafları süzün ve elde ettiğiniz pişirme suyunu, hazırlayacağınız pürenin kıvamını ayarlamak üzere saklayın.

Yulafı blender ya da mutfak robotundan geçirin ve süzün. Ardından bir kâseye aldığınız yulafınızı, pişirme suyu ile kıvama getirin ve eğer istiyorsanız içine ezilmiş ceviz içi ekleyin. Pürenizi cam kavanozlara koyun ve en fazla iki gün olmak üzere buzdolabında saklayın.

Yulaflı incir mamasının hazırlanışı

Yulaf mamasını incir ile beraber hazırlamak için yulafı kaynatın ve süzün. Kabuklarını soyduğunuz incirleri doğrayın. Yulafı, incirler ile birlikte mutfak robotuna alın ve karışımı püre hâline getirin. Mamanızı buzdolabında en fazla iki gün saklayıp bebeğinize yedirebilir ve bu tarifi muz, şeftali ya da avakado gibi farklı meyvelerle de hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top