Close

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

zeytinyaginin-faydalari-nelerdir

zeytinyaginin-faydalari-nelerdir

Zeytinyağının faydaları geçmişten günümüze kadar bilinen özelliklere sahiptir. sağlığa oldukça faydalı, doğal bir besindir. Vücudun her bölümüne katkıda bulunan bu ürün geçmişten bu yana değerini korumaya devam ediyor. Vücudun hemen her bölümüne faydası olan zeytinyağı özellikle ciltte çok etkilidir. Cilde birçok yararı dokunan zeytinyağı bin derde deva olur. Vücudumuzdaki enerji günlük işlerinizi yapabilmeniz, hücreleri yenileyebilmeniz için kullanılmaktadır. Hücre yenilenmesi cildin genç ve kaliteli kalmasının en büyük etkenleri arasındadır. Zeytinyağı hücre yenilemesine katkıda bulunarak cildinize güzel dokunuşlar yapabilir. Peki zeytinyağının faydaları nelerdir? Sayısız faydaları sayesinde altın sıvı olarak adlandırılan zeytinyağının en önemli faydaları ise şunlardır:

 • Sindirimi düzenli hale getirir: İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde sindirim sistemini düzenler. Bağırsakların düzgün çalışmasına olanak sağlar. Günde sadece bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketirseniz sindirim sistemi sorunlarınız çözülecektir. Ayrıca kabızlık gibi sorunlara da fazlasıyla iyi gelmektedir.
 • Karaciğeri temizler: Bilindiği gibi karaciğer vücudumuzu temizler. Bu nedenle karaciğeri temiz tutmak oldukça önemlidir. Zeytinyağı vücudumuzdaki toksinleri temizleyen karaciğerin görevini daha iyi yapmasına olanak sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırır: Herkes fit bir vücuda sahip olmak ister. Düzenli bir şekilde zeytinyağı tüketerek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilir ve ideal kilonuza daha kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Ancak sadece zeytinyağı tüketmeniz elbette ki istediğiniz sonuçlara ulaşamanızı sağlamaz. Bu nedenle beslenmenizi de düzenlenemiz gerekir.
 • Kemikleri korur ve güçlendirir: Zeytinyağı kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kalsiyum kemikler için fazlasıyla yararlıdır. Bu nedenle zeytinyağı tüketmek kemiklerin güçlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan çeşitli mineraller kemiklerin korunması ve güçlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Saçların bakımlı görünmesini sağlar: Saç bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanılan zeytinyağı saçlar için mucizevi bir bakım aracıdır. Zeytinyağını saçınıza direkt olarak uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra 10- 15 dakika bekletmeniz tavsiye edilir. Daha sonra yağın kalmaması için düzgünce durulanması gerekmektedir.
 • Kan şekerini düşürür: Özellikle diyabet hastaları üzerinde büyük etkisi vardır. Kan şekerini düşürmesi insülin görevini üstlenmesi sayesinde gerçekleşir. Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.
 • Kan basıncını düzenler: Kan basıncını düzenleyerek tansiyonun dengede tutulmasına fazlasıyla yardımcı olur.
 • Stres üzerinde etkilidir: Yoğun ve stresli dönemlerde zeytinyağı tüketmek stresi azaltır. Vücuda gereken enerjiyi sağladığından yorgunluğunuzu alır ve enerjik bir ruh haline geçmenizi sağlar. Özellikle sabah kahvaltılarında bir miktar tüketmek güne zinde başlamanıza imkan sağlar.

Oldukça sağlıklı ve yararlı olan bu doğal yağ çoğu sorunun çözümü olarak kullanılabilir. Hatta meme kanseri riskini azalttığı da gözlemlenmektedir. Düzenli olarak tüketmek çoğu hastalığın önüne geçebilir. Ancak her besinde olduğu gibi tüketilen miktar kontrol altında tutulmalıdır.

Zeytinyağının Cilde Faydaları
Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının cilde faydaları saymakla bitmez. Pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olmak isteyenlerin mutlaka zeytinyağı kullanması tavsiye edilir. Zeytinyağı vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve mineral ihtiyacını da bir miktar karşılamaktadır. Cildin günlük olarak nemlendirmeye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu durum cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Nemlendirici kremler ya da diğer ürünler kimyasal yollarla yapıldığından cilde yan etkileri olabilmektedir. Ancak zeytinyağı bitkisel ve doğal bir yöntem olması açısından hiçbir zarara sahip değildir. Doğallık insanlar açısından git gide popülerleşen bir durum haline geliyor. Bu nedenle zeytinyağı gibi saf ve doğal olan ürün zaman geçtikçe değerleniyor. Zeytinyağı doğal bir nemlendirici olarak kullanılmasının yanı sıra içilerek de tüketilebilir. Böylece hem organlarınız hem de cildiniz aynı anda zeytinyağının yararlarından faydalanabilirler. Zeytinyağının cilde faydaları sıklıkla araştırılan bir konudur. Zeytinyağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulundurur. Bilindiği üzere E vitamini yağla birlikte çözünür ve cilde, göze birçok faydası mevcuttur. İçinde barındırdığı bol miktardaki E vitamini sayesinde cildin genç kalmasına olanak sağlar. Eğer düzenli bir şekilde ve uzun süredir kullanılıyorsa ciltte sarkmaların oluşmasına da engel olur. Bu sayede daha genç bir görünümde olabilirsiniz. Bunun sonucunda kendinizi daha iyi hissederek psikolojik durumunuzu da iyileştirmiş olursunuz.

Düzenli Kullanımda Zeytinyağının Cilde Olumlu Etkileri
Düzenli Kullanımda Zeytinyağının Cilde Olumlu Etkileri

Düzenli Kullanımda Zeytinyağının Cilde Olumlu Etkileri

Zeytinyağının faydalarından yararlanmak, uygulama açısından pratik olduğundan oldukça kolaydır. Cilde direkt olarak uygulanabilir ve herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Zeytinyağı cilde uygulandığında görülecek başlıca faydalar şunlardır:

 • Lekeleri önler: Yüzünüze ne kadar güneş kremleri sürseniz de bazen güneşin zararlı ışınlarından tam olarak korunamayabilirsiniz. Bu durumda ciltte lekelenmeler ortaya çıkabilmektedir. Bu lekeleri geçirmek zeytinyağı en etkili çözümlerden biri olarak görülür.
 • Yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar: Yumuşak bir cilt herkesin hayalidir. Zeytinyağının yoğun nemlendirici özelliği sayesinde cildiniz oldukça yumuşak bir hal alır.
 • Sivilce oluşumunu engeller: İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde sivilce oluşumunun önüne geçer. Aynı zamanda oluşmuş sivilceleri de zeytinyağı kullanarak yok edebilirsiniz.
 • Makyajdan arındırır: Kullanılan kimyasal ürünler makyajı her zaman tam olarak temizlemeyebilir. Zeytinyağı makyaj kalıntılarını tamamen yok ederek cildin temizlenmesine olanak sağlar.
 • Gözaltında oluşan şişlik ve morlukları azaltır: Yorgun olunan zamanlarda göz şişlikleri ve morlukları artar. Bu gibi durumlarda zeytinyağı kurtarıcı görevini üstlenebilir.
 • Gözenekleri temizler: Tıkanmış gözenekleri açmanıza fazlasıyla yardımcı olur. Gözenekleri açarak onların nefes almasına olanak sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Cildi nemlendirir: En çok bilinen özelliği de cildi nemlendirmesidir. Cildi doğal bir yağ ile nemlendirmek kimyasal maddelerden kullanmaktan çok daha iyi bir çözümdür.
 • Dudak kuruluğunda etkilidir: Cildi nemlendirdiği gibi dudakları da nemlendirir. Dudak çatlaklarını gidererek güzel ve yumuşak dudaklara sahip olmanıza olanak sağlar.
 • Cildinizin genç görünmesini sağlar. Cildi nemlendirerek ve besleyerek geç kırışmasını sağlar. Bu sayede ileri yaşlarda da oldukça genç görünebilirsiniz.

Zeytinyağının oldukça fazla yararı olmasının sebebi içerisinde birçok minerali barındırması ve polifenol, antioksidan değerlerinin yüksek olmasıdır. Doğal ve kaliteli zeytinyağlarını kullanarak bu faydaların hepsini cildinizde fark edebilirsiniz.

Zeytinyağının Yüze Faydaları Nelerdir
Zeytinyağının Yüze Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının Yüze Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının yüze faydaları oldukça fazladır. Haftada bir iki defa yüzünüze zeytinyağı ile masaj yapmanız yüzünüzün ışıldamasını ve pürüzsüzleşmesini sağlar. Pürüzsüz bir yüze sahip olmak herkesin istediği bir şeydir. Zeytinyağı bunu kolay ve doğal bir şekilde sağlar. Bazı kişilerin yüzü fazla hassastır ve kimyasal ürünler yüzlerinde yan etkiye sahip olabilir. Ancak zeytinyağı bitkisel ve doğal bir yöntem olduğundan dolayı kolay kolay bir yan etkiye rastlanmaz. Eğer alerjiniz yoksa önerildiği gibi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yeterli miktarda kullanıldığında herhangi bir zararı yoktur. Yüzde oluşan sivilceleri de yok ederek yüzdeki kötü görüntüleri ortadan kaldırır. Gözenekleri temizleme özelliğinden dolayı, siyah noktaların oluşmasını engeller. Bu sayede pürüzsüz ve temiz bir yüze sahip olabilirsiniz. Yağlı cilde sahip olanların zeytinyağı bakımını daha az yapmaları daha iyi sonuçlar almalarını sağlar. Özellikle kuru ve karma cilt tipine sahip olanlar daha sık kullanabilirler.Yüzdeki lekelerin giderilmesinde de kullanılan zeytinyağı oldukça etkili bir çözüm olarak bilinir. Leke oluşumunu engellediği gibi oluşmuş lekeleri de yok edebilir. Birçok faydası bulunan zeytinyağını, belli miktarda düzenli olarak kullanarak sağlıklı bir bedene ve cilde kavuşabilirsiniz.

scroll to top