Close

1 Yaşındaki Bebeklere Eğitici Oyuncaklar

 

1  yaşına gelen bebekler çevresindeki birçok şeyin farkına varan ve uyaranlara karşı oldukça dikkatli olan bebeklerdir. Genellikle gelişim seyrine uygun oyuncak seçimi bebeklerin ilk yıllarında fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Bu dönemlerde seçilen oyuncakların eğitici olmasının yanı sıra eğlendirici ve bebeklerin dikkatini çeken oyuncaklar olması gereklidir. Her bebek aynı şeylere ilgi duymadığından oyuncak seçimi yaparken bebeğin ilgi duyduğu şeyleri göz önünde bulundurarak seçim yapmanız tavsiye edilir.

1 Yaş Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 yaşındaki bebeklerde ince ve kaba motor becerileri hızlı bir şekilde devam eder. Bu nedenle becerilerini destekleyici oyuncaklar seçmek gereklidir. Oyuncak seçiminde en önemli husus sağlığa zararlı maddeleri içerip içermemesidir. Bu nedenle oyuncak alırken etiketini okumak doğru bir tercih olur. Özellikle plastik oyuncaklar çok fazla zararlı madde içerir. Sürekli elini ağzına götüren bebekler için sağlıklı oyuncaklar önemlidir. Oyuncak seçiminde bazı öneriler şunlardır:

 • Bebeklerin oyuncaklarını ahşap seçmek uzmanlar tarafından önerilir. Ayrıca ahşap oyuncaklar duyu gelişimde daha etkilidir.
 • Oyuncak seçiminde eğer bebeğiniz alerjen bir bebek ise peluş oyuncaklardan kaçınmalısınız. Çünkü bu oyuncaklar genellikle içinde çok fazla toz barındırır. 
 • 1 yaşındaki bebeklere küçük parçalar içeren oyuncaklar tehlikeli olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır. 
 • Oyuncak alırken sivri uçları olan oyuncakları da tercih etmek doğru olmayabilir. Bebeklerin yeni yürümeye başladığı bu dönemde keskin hatları olan oyuncakları tercih etmeyin.

1 Yaş Oyuncak Önerileri

 • Esasında uzmanlar bebeklere çok fazla oyuncak almanın doğru olmadığı konusunda birleşir. Bebeklerin önünde çok fazla oyuncak bulunması dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Bu nedenle seveceği bir kaç adet oyuncak dışında göz önünde oyuncak bulundurmayın.
 • Bebekler için etraflarında bulunan her şey oyuncak hükmündedir. Bu nedenle onların keşfetmesine izin vererek meraklarını gidermek önemlidir. Yaz aylarında iseniz bebeğinizin önüne iki adet leğen koyarak içine su doldurup birinden alıp diğerine aktarabilirsiniz. 
 • Bebeğin eline mum boya vererek kalem tutma becerisinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Kalem tutma becerisinin gelişmesi ince motor becerisi açısından oldukça önemlidir. 
 • 1 ya oyuncak satın alırken aktivite masasını almanız doğru bir seçenek olabilir. Ritimli oyuncaklar her zaman bebeklerin ilgisini çeker. 
 • Farklı şekillerdeki materyalleri bir kutuya atması için oyuncaklar bulunur. Bu oyuncaklarda 1 yaş gelişimini destekleyen oyuncaklar arasındadır. 
 • Bebeklerin yapmaktan en çok hoşlandıkları şeylerden birisi de resim incelemektir. Yazı miktarı az ancak içinde bulunan resimlerin fazla olduğu bebek kitaplarını tercih edebilirsiniz.
 • Bebeklerin oyuncak seçiminde en güzel tercihlerden birisi de doğadır. Tabiatta bebeklerin özgürce oynamasına ve toprakla uğraşmasına izin vermek hem ücretsiz hem de geliştirici bir oyuncaktır. Sık sık bebeğinizi bahçeye ya da parka indirerek bitkilere dokunmasını sağlayabilir toprak ile uğraşmasına imkan tanıyabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top