Close

4 haftalık bebeklerde gelişim

4-haftalik-bebeklerde-gelisim-eniyikadin

4 haftalık bebeklerin gelişim özelliklerini incelerken oldukça hızlı büyüdüklerini gözlemlemek kaçınılmazdır. İlk haftalarda giydirilen kıyafetler bile küçük gelebilir. Algı ve refleksler gelişmiş olup tepki güçleri de artabilir.

4 Haftalık Bebeklerde Beslenme, Uyku ve Hareket Gelişimleri

Bebekler 4 haftalık olduğunda beslenme sıklıkları azalır ve daha düzenli bir hal alır. Sistem olarak büyüdükleri ve geliştikleri için beslenme saatlerinde daha fazla emerler ya da beslenirler. Bu sebeple beslenme saatleri arasındaki saat farkı da çoğalır. Beslenmeye bağlı olarak bağışıklıkları güçlenir ve kilo almaya devam ederler. Annenin yediği besinlerin sağlıklı olması bebeğin emdiği sütün kalitesini arttığı için, anne yediklerine ve sağlığına çok dikkat etmelidir.

4 haftalık bebeklerde algı ve yakından ilgilenen ebeveyni ya da kişiyi tanıma gelişmektedir. Bu yüzden bebeklerle sıklıkla iletişim kurmak hem ebeveyni tanıması açısından hem de sıkı bir bağ kurması açısından önemlidir. Bu noktada bebek bu sebeple hem kendini güvende hissedecektir hem de dış dış dünyayla adaptasyon süresini kolayca atlatacaktır.

4 haftalık bebeklerde uyku durumu günde 15 saat kadar olmalı ve bebekler uykuya daldıklarında 2-3 saat kadar gelişimleri açısından derin uyumaları sağlanmalıdır. Bu saat aralıklarında uyuyan bebekler uyandığında tekrar uyutulmamalı ve genellikle uyumadan önce beslenmesi sağlanmalıdır. İlk 3 haftada sesli ortam bebekler için çok problem olmasa da algı yetileri ve seslere karşı duyarlılıkları artan 4 haftalık bebeklerde daha sessiz ve sakin yerler tercih edilmelidir. Oda sıcaklığına ve özellikle bebeğin giysilerine uyku esnasında dikkat ediyor olmak ideal vücut sıcaklığı açısından önemlidir.

4 haftalık bebeklerde banyo yapma sıklıkları arttırılabilir. Bu iklim koşullarına göre elbette farklılık gösterebilir. Banyo sonrası bebeklerin vücutlarının rahatlaması ve sağlığı açısında doğal nemlendiricilerle masaj yapılabilir. Bu gaz sorunu olan bebeklere yardımcı olan bakım özelliklerinden biridir.

Hareket yetileri günden güne artan 4 haftalık bebeklerde, uyanık olduğu zamanlarda yüz üstü yatırmaya başlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top