Close

Aldatma yaşanmış ilişkiyi kurtarmanın yolları

Aldatma sonrası ilişkide nasıl bir yol izlenir? Aldatma yaşanmış ilişki nasıl kurtarılır?

Aldatma yaşanmış ilişkiyi kurtarmak, aldatma sonrası taraflardan birinin mutlaka aklına gelen bir durumdur. Bu noktada en doğru zamanı seçmek önemlidir. Aldatma sonrası kurtarılan ilişkilerin sayısı oldukça yüksektir.

Aldatma sonrası ilişkide nasıl bir yol izlenir?

Aldatma yaşanmış ilişkiyi kurtarmak çoğu zaman zor olabilir. Aldatmak, ilişkileri yıpratan olayların başında gelir. Günümüzde pek çok çift bu sorunu yaşamaktadır. Biten ilişki sayısı kadar kurtarılan ilişki de vardır. Önemli olan bu süreçte en sağlıklı yolu izlemektir. Aldatma ya da aldatılma olayı yaşanmış bir ilişkide büyük ölçüde güven sorunu meydana gelir. Bu nedenle her iki tarafın da sakinliğini koruması gerekir. Sakin olan insanlar her zaman daha sağlıklı düşünmektedirler.

Aldatma sonrasında devam ettirilen ilişkilerde pek çok etken rol oynamaktadır. Evlilik, cinsel bağlılık, çocuk gibi pek çok neden olabilir. İlişkiyi kurtarmak için aldatma sonrası kadar aldatma öncesinin de incelenmesi gerekir. Aldatmaya sebep olan durumların bilinmesi, sorunların çözülmesi açısından büyük avantaj oluşturur.

Aldatma Yaşanmış İlişki Nasıl Kurtarılır?

  • Öncelikle aldatma sonrasında ilişkinin ne yönde ilerleyeceğine karar verilmesi gerekir. Bitirme ya da devam ettirme kararına göre de nasıl bir yol izleneceği belirlenir. Devam ettirme kararı aldatma yaşanmış ilişkiyi kurtarmak adına atılan en büyük adımdır.
  • Aldatan tarafın, aldatılan tarafa tamamen açık olması gerekir. Aldatma yaşanmış ilişkiyi kurtarmak için, aldatmanın nedenleri ve boyutları açık açık konuşulmalıdır. Yüzleşmek ilişkileri güçlendirmek için çok önemlidir. Sonuçta ortada yanlış yaşanmış bir durum vardır ve bu durumun düzelmesi için de mağdur tarafın her şeyi detaylı olarak öğrenmek istemesi normal bir durumdur.
  • Aldatma nedenleri konuşulurken suçlama yapılmaması daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Karşı tarafı suçlamak, aldatma yaşanmış ilişkiyi kurtarmayı zorlaştırır. Sorunlar konuşulurken taraflar birbirlerini suçlamamalıdır.
  • İlişkide taraflardan birinde ya da her ikisinde de psikolojik problemler olabilir. Bu durumda bir terapist yardımı ile de aldatma yaşanmış ilişkiyi kurtarmak mümkündür. Aldatma ve aldatılma taraflarda zaman zaman travma etkisi yaratabilir. Bu etkiden kaynaklı da psikolojik problemler ortaya çıkabilir. Bu durumda profesyonel destek almak her iki taraf açısından da iyi olacaktır.
  • Aldatılan taraf, aldatan tarafı affettiğini net bir şekilde dile getirmelidir. Ayrıca bu süreçten sonra da karşı tarafa yönelik suçlama ve hatırlatma yapılmamalıdır. Sürekli aldatma konusu açılırsa ilişki sağlıklı bir şekilde yürümez.
  • Aldatma yaşanmış ilişki kurtarıldıktan sonraki süreçte çiftler arasında yeni kavga nedenleri olabilir. Böyle durumlarda eski kötü anıları dile getirmemek gerekir. İlişkiyi olumsuz etkileyen faktörlerden biri de budur.
  • Aldatma yaşanmış ilişkilerini kurtaran pek çok çift bulunur. Bu süreçte çevredeki tanıdıklardan da fikir alışverişi yapılabilir. Olumlu örnek oluşturacak çiftlerle diyalog kurmak rahatlama etkisi verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top