Close

Ana Kucağı Nedir, Nasıl Seçilir?

Ana Kucağı Nedir, Nasıl Seçilir

Ana Kucağı Nedir, Nasıl Seçilir

Ana kucağı; tam da adına yakışır şekilde anne kucağı gibi bebeğe konfor, rahatlık ve güven sağlayan bir üründür. Doğumdan itibaren bebekler ve aileleri için şüphesiz en gerekli olan ihtiyaçlardan biridir. Bebek ana kucağı; bebeklerin hem evde hem arabada rahat şekilde taşınmasını ve dinlenmesini sağlayan koltuklardır. İlk andan başlayarak, hastane süreçlerinde, bebekleri taşırken ve arabada güvenli olarak seyahat etme durumlarında, aileler için oldukça kurtarıcı bir üründür. Bu tip koltuklar sayesinde bebeğinize sağladığınız rahatlıktan emin olursunuz. Tabiki her üründe olduğu gibi bebekleriniz için seçeceğiniz ana kucağı modelleri de çeşit, özellik ve ürün tipi bakımından çok zengindir. Sallanan ana kucağı, otomatik ana kucağı, oto koltuğu olarak kullanılabilecek modelleri ile seçenek çok çeşitlidir. En doğrusu hangisidir, seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorular anne babaların kafasını kurcalar. Özellikle ilk kez anne baba olacak adaylar için bu kararları verebilmek çok kolay değildir. Bolca araştırılır, incelenir ve en iyisi olsun diye çabalanır.

Ana Kucağı Kaç Aya Kadar Kullanılmalı, Nasıl Seçilmeli
Ana Kucağı Kaç Aya Kadar Kullanılmalı, Nasıl Seçilmeli

Ana Kucağı Kaç Aya Kadar Kullanılmalı, Nasıl Seçilmeli

Ana kucakları aynı zamanda “ grup 0 oto koltuklarıdır.” Bu isimle bilinmesinin ana nedeni otomobilde seyahat ederken oto koltuğu şeklinde kilitlenerek güvenli ve konforlu yolculuk sağlamasıdır. Bebek taşıma ana kucağı  hem anne babaları hem de bebekleri rahatlığa kavuşturan ürünlerdendir. Tabiki kullanırken iki saatten fazla bebeği ana kucağında sabit tutmamak gerekir. Peki bu grup 0 oto koltuğu olarak da bilinen ana kucağı modelleri ne kadar süre kullanılabilir? Öncelikle başlangıçtan itibaren dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur. Birçok anne baba bu seçimi yaparken bebeğin kaç aylık olduğuna göre satın alıyor. Bu doğru değildir. Ana kucağı alırken bebeğin kilosuna göre seçim yapılması çok önemlidir. Bebeğin içinde uzun bir süre geçireceği ürünün ergonomik özellikleri, bebeğin yaşına göre değil, ağırlığına göre belirlenmelidir. Bu detaylara göre belirlenerek alınırsa; kullanım süresi de doğru orantıda belirlenmiş olur. Bebekler için ana kucağı; doğumdan itibaren 13 kilograma kadar kullanılabilir. Daha fazla kullanmak, daha ağır bir bebeği taşımaya çalışmak; riskli ve bebek için zararlıdır. Ancak çeşit ve ürün aralığı oldukça geniş olduğu için; ev tipi ana kucaklarında durum biraz farklıdır. Bu modeller daha uzun süreli kullanıma uygun tasarlanmıştır. Bunların bazıları sabit, bazıları ise taşınabilir özelliktedir. Ev tipi ana kucağı modelleri; ortalama 12 15 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Bunun yanında sabit olarak kullanıma uygun olan ana kucağı modellerinde; yaklaşık 30 kilograma kadar taşıyabilen farklı işlevlerde ana kucaklarıda vardır.

Ana Kucağı Seçimindeki  Püf Noktalar
Ana Kucağı Seçimindeki  Püf Noktalar

Ana Kucağı Seçimindeki  Püf Noktalar

Bebekler için ürün alırken seçim yapmak elbette zor ve düşündürücü bir süreçtir. Sağlık açısından en uygun olanına karar verebilme aşamasında anne ve babalar birçok araştırma ve tecrübeden faydalanırlar. Farklı deneyimler edinmiş diğer ebeveynlerin fikirlerini almak karar verirken size de kolaylık olur. Hele de ilk anne baba adayları için bu dönem dahada zordur. Ana kucağı almak şart değildir elbette ama anne için oldukça işe yarar bir üründür. Bebek sağlığı açısından çok tavsiye edilen ana kucakları; sürekli kucakta taşımaktan anne ve babaları kurtarır. Zaten uzun süre kucakta olması bebek açısından da sağlıklı değildir. Her anne bebek ürününde olduğu gibi ana kucağı seçiminde de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle iç dolgusu ve kullanılan materyaller kalite açısından özenle seçilmelidir. Baş kısmında destek ve koruyucu olması, sırt bölümünde omurga sistemine uygun dolguların olması gerekir. Oyuncak dönencesi olarak adlandırılan; bebeğin dikkatini çekmek ve eğlence katmak için tasarlanmış olan, döner materyaller genellikle birçok ana kucağında bulunur. Bunların da bebeklerin yutacağı yada çıkarabileceği şekilde olmaması sağlam ve iyi sabitlenmiş olması gerekir. Bütün bunların yanı sıra ana kucağı satışı yapan ve işinde en iyiyi hedefleyen üreticiler; kullanılan kumaşı; bebek sağlığı açısından alerjen oluşturmayacak  malzemeden üretmeye özen gösterirler. Günümüzde bu kumaşların bir çok testten geçirilerek üretiliyor olması da anne babaların içini rahatlatan bir detaydır.  Antibakteriyel ve pamuklu ürünlerden üretilmesi cilt sağlığı açısından bebekleri korur. Bu testler de bunun için yapılır. Ana kucakları üretiminde bir diğer ince detayda; ürünü oluşturan iskelet kısmının, minimum plastik ile üretimi sağlanır. Kullanılan malzemenin kanserojen içermemesine dikkat edilerek üretilir. Bu detaylar belgelerle gösterilebilir olduğundan; seçim yaparken sorabilir, ona göre satın alabilirsiniz. Anne bebek ürünleri hassasiyet gerektiren ürünler olduğu için, bebek sağlığına uygun olarak üretilenler her zaman daha çok tercih edilir. Üretici de bunları göz ardı etmeksizin titizlikle üretir. Sizlerede gönül rahatlığı ile seçim yapmak kalır.

Ana Kucağını Otomobilde Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ana kucağı kullanım açısından oldukça fonksiyonel ve hayat kurtarıcıdır. Anne babaların bebek alışverişi yaparken oluşturdukları listenin ilk sıralarında gelir. Bebeği hastaneye yada bi yerden bi yere götürürken hem taşımada, hem araçta, hem de uyuması sırasında kullanılır. Ancak tabiki bu noktada da önemli ipuçlarını belirtilmelidir. Otomobilde ana kucağını kullanırken ne yönde bağlamanız gerektiği sorusu, sıkça karşılaşılan sorulardandır. Öne doğru mu, geriye doğru mu kullanacağız diyorsanız; tavsiye edilen şekli geriye dönük bağlamadır. Peki neden bu şekilde bağlanması zorunlu önerilir? Araç tipi oto koltuğu olarakta bilinen ana kucağı modelleri bebeğinizin araç içinde konforlu ve güvenli bir şekilde yolculuk etmesi için tasarlanmış ürünlerdir. Araç içinde yaşanabilecek tehlikeli durumlarda, bebeğinizi koltuğunda tutacak ve onun can güvenliğini sağlayacak güvenlik önlemleri bu koltukların en önemli özelliğidir. Gelişim süreci içinde bebeğin en hassas olan bölgeleri baş, boyun ve omurgasıdır. Araçla yolculuk sırasında meydana gelebilecek tehlikeli bir durumda, bebeğin can güvenliğinin korunması çok önemlidir. Geriye dönük olarak taktığınız ana kucağı ani fren esnasında bebeğin baş, boyun ve omurgasını en iyi şekilde korur. Bebeğinizin bedeninde oluşan merkezkaç kuvvetini en aza indirir. İleri dönük bağlandığı durumlarda, gerekli güvenlik şartları sağlansa bile, bebeğin vücudunda oluşan bu merkezkaç kuvveti azaltılamaz. Buna bağlı olarakta gelişme sürecinde olan omurga yapısı hasar görebilir. Bu olumsuzlukları en aza indirmek için doğru kullanıma dikkat etmeli ve bebeklerinizin güvenliğini tam olarak sağladığınızdan emin olmalısınız.

Elektrikli Ana Kucağı ve Özellikleri

Aslında zorlu bir süreç olan anne babalık; günümüz şartlarına bakıldığında oldukça alternatif kolaylaştırıcılarla doludur. Eski dönemlerdeki insanların sahip olmadığı birçok ürün ve konfora yeni dönem anneleri, gelişen teknoloji sayesinde kavuşuyor. Ana kucağı üretiminde de son yıllarda oldukça farklı özelliklerle donatılmış ürünler ile karşılaşılmaktadır. Titreşimli ana kucağından elektrikli ana kucağına kadar çok fazla çeşit ve seçenek sizlere sunuluyor. Aslında lohusalık döneminde anne adaylarının yardımcısı çok oluyor. Hastaneden eve gelindiğinde; anneler, varsa kardeşler ve eşinizin yakınları derken ev kalabalıklaşır ve yardımcılarınız çoğalır. İlk dönemlerde aile büyükleri ve diğer yakınlarınız yeni anne baba adaylarını hiç desteksiz bırakmaz. Fakat bu süreç sona erdikten sonra anneler bebekle baş başa kalmanın zorluğunu fark ederler. Ev işlerini yaparken veya bebek için bir diğer odadan bez getirmeye giderken bile birine ihtiyaç duyar anneler. Bu durumlarda evde bulunacak bir  elektrikli ana kucağı tam da bu sorunun çözümü olabilir. Emniyet koruması ve güvenli donanımı sayesinde annelerin kurtarıcısı, hatta eli ayağı haline gelir. Nerede iş yapıyorsak orada bebek gözümüzün önünde ve güvende olur. Üstelik elektrikli olan bu modellerde; birçok özellik bir aradadır. Sallanma özelliği hemen hemen her ana kucağında bulunur. Elektrikli olanlarda ise ekstra titreşim seçeneği mevcuttur. Hatta kademeli olarak bir sürü fonksiyon ve özellikle birlikte. Titreşim özelliği; bebeği rahatlatan, gaz sancısı veya sindirim sorunlarına da yardımcı olan bir özelliktir. Ancak titreşim sallanma demek değildir ve uzun süreli olarak bebeğin bu formda tutulmamasına da dikkat etmek gerekir. Çünkü bebeğin sağlığı herşeyden önemlidir. Teknolojinin nimetlerinden faydalanırken, kullanım talimatlarına uygun hareket ederek; oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmış oluruz.

Sallanan Ana Kucağı Modelleri

Ana kucağı hayat kurtaran ürünler biridir. Ancak o kadar çok çeşitle ve ürün yelpazesiyle karşılaşıyo ki anne babalar karar vermek de çok güçleşiyor. Ana kucaklarında sallanan modeller, ev tipi ana kucağı olarak da  bilinir. Bunlar bebeğin uyku sürecine geçişinde de kullanılabilen ama daha çok uyanıkken kucaktan bağımsız durması için tercih edilen modellerdir. Sallanabilir ana kucağı modelleri; otomatik sallanan veya manuel olarak kendi sallanan ana kucağı olarak çeşitlenir. Kendi sallanan tip ana kucakları teknolojinin gelişmesiyle otomatik sallanan ana kucaklarına dönüşmüştür. Hemen hemen her bebek üretici firmanın birçok çeşitli ana kucağı ürünü bulunmaktadır. Manuel sallanan modellerde sırt desteği, bebeğin dikkatini çekecek oyuncak kümesi ve sabitleme özelliği bulunuyor. Kullanılan kumaşları çıkarıp yıkanabilir şekilde tasarlandığı için temizlik ve hijyen açısından da oldukça kullanışlı. Oturma alanlarında dolgulu ürünler kullanılıyor olması bebeğin konforu ve sırt rahatlığı açısından güvenilir bir seçenek. Sallanaması ön ve arkaya doğrudur. Yana doğru sallanma seçeneği yoktur. Otomatik olarak sallanan ana kucaklarında ise; oldukça fazla fonksiyon vardır. Salıncak olarakta kullanıma uygun olan bu modeller; hem evde hem açık alanlarda da kullanılabilir. Bataryalı olarak üretiliyor olmaları taşınmasını ve her alanda kullanılmasını olanaklı hale getiriyor. Oturma kısmından ayrılabilen ana kucağı seçenekleri ile de bebeğinizi taşırken de  kullanabiliyorsunuz. Doğumdan itibaren bebeğin hareketlenmesine kadar geçen sürede maksimum 9 aya kadar rahatlıkla kullanım sağlanabiliyor. Ekstra özel kafa koruyucu barı, bebeğin dikkat ve el becerisinin gelişimi için tasarlanan oyuncak dönencesi ile konfor ve eğlence bir arada. İçine kullanılan dolgulu malzemeler sayesinde bebekleriniz rahat bir şekilde yatar, dinlenir. Tam yatabilme ve kademeli yatış seçenekleri de otomatik sallanan ana kucağı modellerinde bulunur. Dilerseniz manuel, dilerseniz otomatik olarak tercih edebilir; bebeklerinize ve kendinize konfor sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top