Close

Bebeğinizin 5. haftadaki gelişimi

5-haftada-bebegin-gelisimi-eniyikadin

Anne olmanın tatlı heyecanını yaşadığınız bugünlerde bebeğiniz artık 5. haftasına girdi. Yavaş yavaş gelişmekte ve varlığını her geçen gün size daha fazla hissettirmektedir. Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü sabırsızlıkla beklediğinizi biliyoruz. Gebeliğinizin 2. ayına girdiğiniz bu 5. haftada hem sizi hem de bebeğinizi değişimler beklemektedir. Bu değişimler zaman zaman sizi yorgun hissetmeye, bitkinliğe itse de merak etmeyin. Bu değişimler işlerin yolunda gittiğinin işaretleridir. Bakalım sizi ve bebeğinizi ne gibi değişimler bekliyor.

5. haftada annede görülecek değişim ve gelişimler

Gebeliğin 5. haftasında yani 2. ayında hem annede hem de bebekte birçok değişim ve gelişim gözlemlenir. Anne adayı için 5. hafta yani 2. ay artık yorgunluk ve bitkinlik hissi, sık sık gelecek olan mide bulantılarının başlaması ve sık idrara çıkma hissi demektir. Bu değişimleri göğüslerde veya göğüs uçlarında ağrı ve şişlik hissi izleyecektir. Meme uçlarınızda bezeler çıkmaya başlayacak ve meme çevresinin rengi koyulaşacaktır. 5. haftada artık vajinal akıntılarınız olmaya başlayacak. Bu okuduklarınız sizde endişeye yol açtıysa endişelenmeyin, tüm bunlar gebeliğinizin sağlıklı ilerlediğinin göstergesidir.

5. haftada bebeğin genel durumu nasıldır?

Gebeliğin 5. haftasına gelindiğinde artık bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 2 milimetre civarındadır. Hala bir embriyo olan bebeğinizin artık dolaşım sistemi oluşmaya başlayacaktır. Bebeğinizin sindirim sistemini oluşturacak olan hücreler şekillenmeye başlayacaktır. Ve dolaşım sisteminin oluşmaya başlamasıyla birlikte henüz çok küçük olan bebeğinizin kalbi de yavaş yavaş atmaya başlayacaktır. Fakat henüz kalp atışlarını duyabilmeniz için erken bir zamandasınız. 5. hafta anne karnındaki bebeğin baş ve kuyruk kısmının görülmeye başladığı zamandır.

5. haftada bebeğin gelişimi için anne adayının dikkat etmesi gerekenler

Embriyolardaki gelişim süreci genetik ve dış etkenlere göre değişim göstermektedir. Anne adaylarına bebeğin gelişim sürecinde çok iş düşmektedir. Artık gebeliğinizin 5. haftasındasınız. Ve anne adayları olarak alkol, sigara ve fazla kafein tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle alkol tüketimi bebeklerde direkt olarak zekâ geriliği gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Hamilelik süresince sigara kullanmak ise erken doğum gibi risklere sebebiyet vermektedir. Bu gibi kötü alışkanlıklar hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından birçok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Anne adayları olarak düzenli beslenmeye özen göstermeli ve gerekirse doktorunuza da başvurarak vitamin takviyesi almanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top