Close

Bebekler büyürken evde ne gibi önlemler alınmalı?

bebekler-buyurken-evde-alinmasi-gereken-onlemler

Bebekler emeklemeye başladıkları zamandan itibaren onları kontrol etmek oldukça zor bir hale gelir. Hareketleri esnasında kendilerine bir zarar vermemeleri adına onları ev kazalarından korurken özgürlüklerini de kısıtlamadan ne gibi önlemler alabilirsiniz, sizler için listeledik.

Minik objeler ve ıvır zıvırları çekmecelere kaldırın

O biblolar ve minik süs eşyaları çok güzel biliyoruz, ama bebeğiniz için çok tehlikeli olabilirler. Meraklarını bastıramayan bu kaşifler onları yutabilir, kırıp bir yerlerini kesebilirler. Bu tarz eşyalarınızı bir süreliğine kilitli bir çekmeceye kaldırın.

Eşyaları sabitleyin

Gardırop, TV ünitesi, masa, kütüphane vb bebeğinizin üzerine tırmanmak isteyebileceği tüm eşyalarınızı sabitleyin. Hem deprem riski taşıyan ülkemizde zaten bunun bir zorunluluk olduğunu unutmayın. 

Kimyasalları ortadan kaybedin

Bulaşık deterjanı, çamaşır suyu gibi günlük kullandığınız her kimyasal temizleyici unutmadan kilitli bir dolaba kaldırın. Yüksek bir yere koymak çözüm olmayabilir, çünkü unutmayın bu bebekler tırmanabiliyorlar. Ayrıca ilaçları da yine buzdolabının en üstü ya da başka kilitli bir dolapta tutun.

Tüm çekmeceleri kilitleyin

Evet, çekmeceye kaldırmak da bazen çözüm olmayabilir ne de olsa açabilirler. Bu amaçla üretilmiş çekmece kilitleri satılmakta. Hem uygun fiyatlılar, hem sizin için kullanışlılar hem de tehlike geçtiğinde kolayca çıkarıp eşyalarınızı eski halleriyle kullanabilirsiniz.

Köşeleri yumuşatın

Masaların, keskin hatlı her türlü mobilya ve evdeki detayların bir süreliğine yumuşatılması gerekiyor. Bu amaca uygun ürünler satılmakla birlikte, eviniz ve eşyalarınız için uygun çözümleri bulun.

Kablo ve prizlere önlem alın

Bebekler kabloları dişlemek isteyebilirler. Bu yüzden kablolar koruma kanalı içine alınıp sabitlenmeli, prizlere ise koruyucu kapaklar takılmalıdır. Ayrıca kullandığınız elektrikli aletleri işiniz bittikten sonra kapatmaya daha dikkat edin.

Kapı ve pencereleri güvenli hale getirin

Bebeğin-çocuğun parmağını kapılara sıkıştırmaması için satılan kapı tutucuları, parmak tutucularından alın. Bebeğinizin yatağı kesinlikle pencere kenarında olmamalı ve pencereleri de kilitleyin.

Ocağa dikkat edin

Ocaklar bebekler için büyük tehlike arz ederler. Kaynayan yemek ya da su, kızartma yapılan tava onların fazlasıyla ilgisini çeker. Bebeğiniz sizi orada çok sık gördüğü için daha da meraklı olacaktır. Yemekleri ocağın arka kısmında, gerekirse sırasıyla pişirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top