Close

Bebeklerde Görme Duyusu

 

Bebeklerin ne zaman görmeye başladığı anne ve babalar için merak konusu olmaktadır. Tıp dünyası bebekler ve bebek gelişimiyle ilgili her gün bilinmeyen yeni konulara ışık tutar veya alışılagelmiş bazı konuların aslında yıllardır yanlış yapıldığını açıklar. Bebeklerin görme duyularıyla ilgili de bilinen bazı ayrıntılar vardır. Mesela, bebekler henüz anne karnındayken ışığı ayırt edebilirler. Ama bu onların görmeye başladığı anlamına gelmemektedir. Peki bebeğiniz ne zaman görmeye başlar? 

Bebekler Anne Karnında Işık Seçer

  • Bebekler henüz anne karnındayken birçok gelişimini ya tamamlamıştır ya da tamamlamak üzeredir. Anne karnındayken bebekler ışığı ayırt edebilecek kadar seçebilmektedir. Ancak bu bebekte görmenin başladığı anlamına gelmez. Bebekler anne karnından çıkıp, ışıkla buluştuğu ilk anla beraber görmeye başlar.
  • Daha anne karnındayken birçok şeyin farkında olan bebekler, anne babasının sesini, müzikleri ayırt edebildiği gibi karanlıkla aydınlığı da ayırt edebilir. Bebekler doğumla birlikte görmeye başlar ancak yetişkin bir insanın gördüğü netlikte etrafı göremez. 
  • Daha çok biraz miyopmuş gibi gören bebekler, sadece 20-30 cm uzaklığı net olarak görebilir. 
  • Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, emzirdiğinizde o sizin yüzünüzü tam olarak görecektir. Bu süreçte bebeğinizin en çok dikkatini çekecek olan annenin yüzü olacaktır.
  • Bebeğiniz göz temasını ancak 3 aylıkken kurmaya başlayabilir. Odaklanma süresi çok kısa olsa da karşısındaki kişiyle göz teması kurmaya başlayabilir. 
  • Bebeğiniz 4 aylık olduğunda artık her şeyi daha net görmeye başlayabilir. Kişilere, nesnelere, oyuncaklarına uzun uzun bakar, onları inceler. Artık hareket halindeki nesneleri de kolaylıkla takip etmeye başlar. 
  • Bebeğiniz 6 aylık olduğunda etrafını ve biraz daha uzağını rahatlıkla görüp incelemeye başlar. 
  • Bir yaşında baktığı kişi veya nesnelerdeki ayrıntıları fark etmeye başlar. Anne karnında gelişmeye başlayan görme becerisi bebeklikte ve çocukluğa kadar devam eder. Bebekken başlayan görme yetisinin gelişimi 9 yaşına kadar devam eder.

Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Saç rengi, ten rengi olduğu gibi bebeğin göz rengi de doğumdan bir süre sonra değişmeye başlayacaktır. Anne–babalar bebeğin fiziksel veya huy olarak kime daha çok benzeyecek soruları arasından en çok merak edilen başlıklardan biri de bebeğin göz renginin kime benzeyeceğidir.

Bebekler ilk doğduğunda göz rengini belirleyen melanin miktarı çok düşüktür. Bu yüzden bebeklerinin neredeyse hepsi ilk doğduğunda göz rengi genelde mavi veya lacivert tonlarında bir renk olur. Bu durum sizi şaşırtmasın, çünkü ilerleyen aylarda bebeğinizin göz rengi tam olarak belli olacaktır. Bebeğiniz ilk doğduğundaki göz rengi kalıcı değildir. Bebeğiniz ışığa çıktığında melanin üretimi de başlar. İlk 6 ay mavi ve lacivert tonları kalmaya devam etse de yaklaşık 1 yaşında iken bebeğinizin göz rengi belli olur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top