Close

Çilek Bacak Nedir, Nasıl Geçer?

cilek-bacak-nedir-nasil-gecer

cilek-bacak-nedir-nasil-gecer

Her kadın güzel bir cilde sahip olmak ister. Her geçen gün çıkan yeni  bakım ürünleri ve bakım teknikleriyle güzel bir cilde sahip olmak her açıdan mümkün. Bu güzellik tutkusu kimi zaman beraberinde başka sorunları da getiriyor. Kadınların genelinde yaygın olarak görülen çilek bacak problemi, bir cilt kusuru olarak ortaya çıkıyor. Genellikle daha temiz bir cilde sahip olmak isteyen kadınlar, epilasyon işlemi sonrasında çilek bacak problemi yaşıyor. Daha pürüzsüz ve kusursuz bir cilde sahip olmak isterken çilek bacak probleminin ortaya çıkması şüphesiz ki kadınlar için en sinir bozucu olaylardan biridir. Çilek bacak kendisini siyah ve kırmızı noktalar ile belli ediyor. Bu noktalar herhangi bir sağlık sorununu beraberinde getirmese de görüntüsü, kusursuz bir bacağa sahip olmak isteyen kadınlar için pek hoş kaşılanmıyor. Çilek bacağın güzelliğinize gölge düşürmesine izin vermeyin. Hayatın her alanında karşınıza çıkabilecek bir problem olan çilek bacakla ilgili her kadın bilgi sahibi olmalıdır. “Çilek bacak nedir?” sorusunun cevabına gelin daha yakından bakalım…

Sağlık açısından kişiye herhangi bir zararı olmayan çilek bacak için kadın problemi demek yanlış olmaz. Bacaklardaki çilek görünümü çok sinir bozucu bir durum olsa da çilek bacak tedavi edilebilir bir problemdir. Genellikle T bölgesi ve bacaklarda ortaya çıkan bu durum,  kaşıntıya ya da ağrıya sebep olmaz. Çilek bacağa sebep olan birçok neden vardır. Genellikle ağdanın sebep olduğu düşünülse de bakteri, yağ, ölü deri ve genişlemiş gözenekler, çilek bacak oluşumunu tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Hayat kalitenizi etkilemeyen fakat görüntüsü çok da iç açıcı olmayan bu rahatsızlıktan kurtulmanın birçok yolu vardır. Çilek bacak probleminden şikayetçi kişiler “Çilek bacak nasıl geçer?” sorusunu sıkça sormaya başladı. Çilek bacak ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızda…

Çilek Bacak Nedir?

Çilek bacak genellikle jilet, epilatör  ya da ağda sonrasında oluşan siyah ve kırmızı noktalardır. Bu noktalar çileğin görüntüsünü andırdığından çilek bacak adını almıştır. Ciddi bir sağlık problemi olmayan bu durum, bacakların pürüzsüz görünümüne engel olduğundan kadınlar tarafından hiç hoş karşılanmaz. Çilek bacak genel olarak kadın rahatsızlığıdıdır fakat bacaklarını alan erkeklerde de görülebilir. Bacak alınırken yapılan yanlışlıklar çilek bacak oluşumuna sebep olur. Çoğu zaman kendi kendine geçen bu rahatsızlık için daha oluşmadan tedbir almak, hoş olmayan bir bacak görünümünden sizleri kurtarır. Peki çilek bacak oluşumundaki faktörler nelerdir? Gelin sorunun cevabına daha yakından bakalım…

Çilek Bacak Problemi Neden Olur
Çilek Bacak Problemi Neden Olur

Çilek Bacak Problemi Neden Olur?

Çilek bacak problemi, kalın kıl yapısına sahip kişilerde daha sık görülür. Genellikle ağda sonrası ortaya çıkan çilek bacağın oluşma sebebi ağda olarak bilinir. Bu kısmen doğru olsa da çilek bacak oluşmasındaki temel sebep yanlış tüy alma yöntemidir. Yanlış yöntemle alınan tüy dipleri tahriş olarak yerini kırmızı ve siyah noktalara bırakır. Çilek bacak problemini, vücudunuzun bir şeyleri yanlış yaptığınıza dair verdiği tepki olarak düşünebilirsiniz. Doğru kıl alma yöntemleriyle çilek bacak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çilek bacak rahatsızlığı ile ilgili bilgi sahibi olursanız bu rahatsızlıkla hiç tanışmayan pürüzsüz bacaklara sahip olursunuz.

Peki çilek bacak oluşumuna sebep olan en büyük hatalar nelerdir? Bu sinir bozucu rahatsızlığa sebebiyet veren hataları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Nem değeri düşük bir vücuda epilasyon yapmak:

Kuru olan ciltlere epilasyon yapmak, cildi büyük ölçüde tahriş eder. Bu da kıl köklerinin koyu bir renk almasına sebep olur. Bu koyu renkli noktalar bir süre sonra kalıcı hale gelerek çilek bacak probleminin iyileşmesini zorlaştırır. Nem değeri düşük olan ciltlerde çilek bacak görülme olasılığı çok daha fazladır. Epilasyon yapmadan önce cildinizin yeteri kadar nemli olduğundan emin olun. Cildinizi nemlendirmek için çeşitli vücut losyonları ve kremleri kullanabilirsiniz.

  • Kuru bir ciltteki tüyleri jiletle almaya çalışmak:

Nem oranı bakımından fakir cildinizdeki tüyleri, ucu eskimiş tıraş bıçağıyla ya da jiletin kaymasını sağlayan jel ve köpük olmadan almaya çalışırsanız cildinizde tahrişe sebep olabilirsiniz. Bu tahriş, kıl köklerinin daha koyu bir renk almasını sağlayarak çilek bacağı oluşumuna sebep olur. Bacağınızı jiletle alırken mutlaka jiletin kaymasını sağlayacak jel ve köpük benzeri bir şey kullanmalısınız. Ayrıca ömrü biten jiletleri, bacaklarınızı almak için kesinlikle kullanmayın.

  • Folikülit(Kıl kökü iltihabı):

Kıl kökü iltihabı yaygın görülen cilt sorunlarından biridir. Çok ciddi boyutlarda enfeksiyona yol açmadığından çok fazla önemsenmese de kıl kökü iltihabı, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genellikle kol, bacak ve yüz bölgesinde görülen bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde çilek bacağı rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Çilek Bacak Nasıl Geçer?

Çilek bacak oluşumunun önüne geçmek ve çilek bacak tedavisi için pek çok yöntem bulunur. Bu yöntemler ise şöyle sıralanabilir:

1. Doğru biçimde epilasyon yapmak:

Tıraş olmadan önce bacaklarınızın kuru olmadığından emin olun. Bacağınızı jilet yardımıyla alacaksanız her jilet hareketinden sonra jileti su yardımıyla temizleyin. Tüylerinizi uzama yönüne doğru tıraş edin. Epilatör, jilet ya da ağda fark etmeksizin tüylerinizi alırken daima kıl uzama yönünün tersine doğru işlem yapmalısınız.

2. Vücudunuzun nem ihtiyacını düzenli olarak karşılayın:

Özellikle kış aylarında her duş sonunda cildiniz nem kaybeder. Nem değeri düşük olan ciltler çeşitli cilt hastalıklarına karşı korumasız bir hâl alır. Çilek bacak probleminin olmaması için cildinizi düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Batık tüyler yine enfeksiyona sebep olarak çilek bacak rahatsızlığını tetikleyeceğinden düzenli olarak her duşta kese yapabilirsiniz. Vücudunuzu nemlendirmek için peeling, vücut losyonu ve nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz. Özellikle haftada 1 kez yapacağınız peeling, çilek bacak rahatsızlığının en büyük düşmanıdır.

3. Tedavi:

Sağlık alanındaki gelişmelerle birlikte birçok hastalık, kısa süre içerisinde kolayca tedavi ediliyor. Gelişen teknoloji ile birlikte çilek bacak problemi için lazer ve elektroliz tedavisi başarılı sonuçlar veriyor. Lazer ve elektroliz tedavisiyle birkaç seansta çilek bacak sorunundan kurtulmak mümkün.

4. Vücudunuzu düzenli olarak fırçalayın:

Cildinizi tahriş etmeyecek kuru bir fırçayla cildinizi fırçalamanız ölü derilerin atılmasını sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır. Fırçalama işlemi, çilek bacak rahatsızlığını önleyici ve tedavi edici bir yöntemdir.

Çilek Bacak Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler

Sizleri çilek bacak rahatsızlığından kurtaracak birçok doğal tedavi yöntemi vardır. Hemen hemen herkesin evinde bulunan malzemelerle çilek bacak rahatsızlığından kolayca kurtulabilirsiniz. Çilek bacak rahatsızlığına iyi gelen doğal yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

1. Yumurta:

Yumurtanın akını iyice çırparak içerisine bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Bacaklarınıza karışımı sürerek 15 dakika bekletip durulayın.

2. Salatalık Suyu

İçerisinde cildi yenilemeye yarayan bileşenler bulunan salatalık cilt için oldukça yararlıdır. Hem cildinizi nemlendirir hem de güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Salatalığın suyunu çıkararak içerisine bir miktar tuz ekleyip bacağınıza uygulayın.15 dakika sonra durulayabilirsiniz.

3. Maden Suyu ve Karbonat

Mineral bakımından zengin maden suyu ve aşındırma sağlayan karbonat ile mükemmel bir peeling hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonat ile aynı ölçüde maden suyunu harmanlayın. Bu eşsiz karışımı cildinize uygulayın ve 5 dakika sonra durulayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top