Close

Cipralex

 

Cipralex, serotonin salgısını dengeleyen bir tür antidepresandır. Genellikle depresyon tedavisinde kullanılır ve bazen anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk veya panik atak için önerilebilir. Cipralex’in birçok insanın depresyondan kurtulmasına yardımcı olduğu ve eski antidepresanlardan daha az istenmeyen etki gösterdiği bilinmektedir. Cipralex yalnızca reçete ile satın alınabilir. Bir tabletler ve içeceklere ekleyebileceğiniz sıvı damlalar olarak farklı varyasyonlarda satılır. Cipralex’in etkisini doğru şekilde göstermesi genellikle 4 ila 6 hafta sürer. Hastalık hissi mide bulantısı ve nadiren baş ağrısı gibi yan etkiler bulunur. Bu yan etkiler genellikle kısa süre sonra kaybolurlar. Siz ya da doktorunuz tedaviye son vermeye karar verirseniz, doktorunuz muhtemelen ekstra yan etkileri önlemek için dozunuzu kademeli olarak azaltmanızı önerebilir.

Cipralex’i Kimler Kullanamaz?

Cipralex 18 yaşın üzerindeki yetişkinler tarafından kullanılabilir ve satın alınabilir. Aşağıdaki durumlarda Cipralex almaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

  • Geçmişte Cipralex veya benzer ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar geliştirdiyseniz doktorunuza bu durumu söylemelisiniz.
  • Epilepsi hastasıysanız veya elektroşok tedavi görüyorsanız, bu ilaç nöbet geçirme riskinizi artıracaktır.
  • Kalp probleminiz varsa kalp ritminiz hızlandırabilir ya da düzensizleşebilir.
  • Depresyon için farklı ilaçlar kullanıyorsanız, nadiren de olsa kullanılan bazı antidepresanlar, çok yüksek tansiyona neden olabilecek şekilde cipralex ile etkileşime girebilirler.
  • Hamile veya halihazırda emziriyorsanız kullanmadan önce doktora bilgi vermelisiniz.
  • Glokom benzeri bir göz rahatsızlığınız varsa, gözünüzdeki basıncı artırabilir ve ataklar geliştirmenize sebep olabilir.
  • Eğer şeker hastasıysanız, kan şekerinizin stabil halde kalmasını zorlaştırabilir. Cipralex ile tedavinin başlangıcında ya da ilk birkaç haftası boyunca kan şekeri seviyenizi daha sık izlemelisiniz ve gerekirse diyabet ilaçlarınızı yeniden programlamalısınız.

Cipralex Aç Karnına İçilir mi?

Cipralex’i günde bir doz olarak alınmalıdır. Tok karnına ya da yemeklerle beraber içmeniz daha doğru olacaktır.  Saat düzenini bozmadığınız sürece, Cipralex’i günün dilediğiniz saatinde kullanabilirsiniz. Eğer kullandıktan sonra uyku problemleri çekiyorsanız, sabahları bir doz almak en iyisidir. Cipralex 5 mg ila 20 mg arasında değişen farklı dozlarda satılır.

Cipralex’in normal dozu yetişkin bireyler için günde 10 mg’dır. Fakat düşük dozlarla başladıktan sonra ve dozu günlük 20 mg’a kadar yükselebilirsiniz. Eğer geçmişte ya da mevcut şekilde karaciğer problemleri yaşıyorsanız, günde maksimum 1mg kullanmanız öneriliyor. Sıvı olarak kullanıyorsanız her bir damla 1 mg’a denk gelir; yani 10mg için 20, 20mg için 20 damlaya ihtiyacınız vardrı. Eğer arada doz kaçırırsanız, unuttuğunuz dozu kesinlikle telafi etmeye çalışmamalısınız.

Eğer doz kaçırdığınızı bir gün sonra hatırlarsanız, kaçırdığınız dozu es geçmeniz ve ilacı her zamanki gibi kullanmaya devam etmelisiniz. Eğer dozları devamlı unutuyorsanız görünür yere bir not yazabilir ya da hatırlatması için alarm kurabilirsiniz. Doz aşımı durumunda; heyecanlı hissedebilir, kusabilir, baş dönmesi ve hızlı kalp atışları yaşayabilir ve geçmişinizde varsa nöbet geçirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top