Close

Mide ağrısına sebep olabilecek 9 faktör

Midenizin neden ağrıdığını biliyor musunuz? Günümüzde değişen yemek koşulları, sağlıksız beslenme ve GDO’lu maddeler çoğu mide rahatsızlığın nedenleri olabiliyor. Önlem alınmazsa daha büyük sorunlara yol açan bu rahatsızlıkların başlangıç sebebi nedir? Nasıl önlem alınır?

Mide ağrısı nedir?

Mide, kimileri tarafından çok önemsenmese de kalbiniz kadar önemli bir iç organdır. Beslenmenizin sindirilmesinde göreve başlayıp, yiyeceklerinizin ayrıştıktan sonra hangi organlara gideceği hakkında diğer organlarınıza yön gösterir. Bu derecede mühim bir organın ağrıması ve size acı çektirmesi vücuttaki çoğu sorunun başlangıcı olarak baş gösterir.

Mide ağrısının sebepleri nelerdir?

  • Asit ve kafein içeren içeceklerin sıkça tüketimi
  • Yediklerinizin içerisinde olması gerekenden fazla yağ, baharat, tuz vb. oranının çok oluşu
  • Sigara ve alkol kullanımının fazlalığı
  • Düzenli beslenme alışkanlığının olmayışı
  • Sık ve hızlı hızlı olağanın üstüne yiyecek içecek tüketmek
  • Çevre kaynaklı herhangi bir virüs, enfeksiyon, bakteri
  • Genetik kaynaklı mide hastalıkları
  • Reflü, ülser, gastrit
  • En önemlisi stresin oluşturduğu psikolojik kaynaklı ağrılar

Mide ağrılarının önüne nasıl geçebilirsiniz?

Beslenme düzeninize dikkat ederseniz, stres oluşturacak faktörleri ortadan kaldırırsanız, zararlı yiyecek ve içeceklerden (fazla yağlı baharatlı yiyecekler, alkol sigara, kahve) uzak durursanız ağrılarınızda bir azalma gerçekleşebilir fakat rahatsızlığınız ileri derecedeyse bu önlemler pek de faydalı olmayabilir. Doktora görünmenizde fayda var.

Mide ağrısına ne yapabilirsiniz?

Mide ağrınızın kaynağını çözmek ilk adım olacaktır. Gündelik hayatınızı etkileyecek kadar sizi rahatsız ediyorsa ilk önce doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktor kontrolünden önce kendinizce ilaç kullanmaya başlamak sizi ve sağlığınızı kötü yöne çekebilir. İlaç kullanımınız doktor kontrolünde olmalıdır.

Mide ağrılarınız için kısa süreli çözümler olabilir fakat bunu doğrudan bu kısa çözümlerle çözemezsiniz. Peki ne yapılabilir? Nedir bu kısa süreli çözümler?

Reflü nedir?

Mide asidinizin boğazına kadar çıkıp yanma oluşturmasıdır. Midenizden boğazınıza doğru bir yanma hissederseniz sebebi reflü başlangıcı olabilir.

Reflü ağrısını bastırmak için ilk adım soğuk süt içmek olabilir.

Başka bir çözüm yolu ise vanilyalı dondurmadan az bir miktarda tüketmek mide ağrınızı bir nebze de olsa azaltabilir.

İlerleyen safhalarında doktora gitmek şart olacaktır.

Ülser nedir?

Mide asidinin mide çeperine zarar verip, dokuda kayba ve yara oluşmasına sebep olmasıdır.

Ülser ciddi bir hastalıktır ve doktor talimatlarıyla hastanın hareket etmesi gerekmektedir.

Hastalığının ilerlememesi ve daha fazla ağrı oluşturmaması için yağlı, baharatlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden kaçınılmalı, sigara kullanımı azaltılmalıdır.

Aspirin vb. kanı sulandırıcı ilaçlar enfekte olan yerdeki kanamayı artıracağından dolayı kullanılmasını doktorlar önermez, kullanılmamalıdır.

Gastrit nedir?

Çeşitli sebeplerle mide iltihabının oluşmasıdır. Bu sebepler bazen bakteri , virüs olabildiği gibi bazen de bağışıklık sistemindeki sorunların sonucunda ortaya çıkabilir. Kronik olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir.

Önlem olarak dengeli ve düzenli beslenme gastrite kendi başınıza alabileceğiniz bir önlem olacaktır. Yanmış yiyecekler (özellikle yağda fazlaca pişmiş), sigara ve alkol gastrit oluşturacak sebeplerin başında gelir. Gereğinden fazla pişmiş et ve türevleri, koruyucu katkı maddesi içeren çoğu hazır gıda da hastalığa yol açabilmektedir.

Mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı beslenmek ufak da olsa bir önlem olabilir.

Gastrit, ülser ve reflü önemli ve dikkate alınması gereken rahatsızlıklardır ve en kısa sürede doktora görünmeniz gerekir.

Mide ağrısına kısa süreli çözümler nelerdir?

Öncelikle midenizin neden ve nasıl ağrıdığını tespit etmeniz gerekir. Çünkü mide ağrınız o gün içerisinde tükettiğiniz herhangi bir besinden dolayı veya düzensiz beslenmenizden de kaynaklı oluşmuş olabilir. Rutin gündelik düzeninizin üstünde bir yeme-içme davranışında bulunduysanız da mideniz size alarm veriyor olabilir.

Ağrılarınızı kısa süreliğine dindirdikten sonra da eğer bu ağrılar devam ediyorsa mutlaka doktora görünün.

Peki nedir bu kısa süreli çözümler?

Hazımsızlık sorunu ile karşı karşıya iseniz hazmı kolaylaştırıcı olarak bol bol su ve mineralli maden suyu tüketebilirsiniz. Taze meyve ve sebze tüketimi hazmı daha kolaylaştırıcı etkilere sahiptir.

Reflü, gastrit, ülser gibi rahatsızlıklarda sizi rahatsız eden yiyecek ve içeceklerden kaçıma bu tür hastalıklarda başlıca çözüm önerileri arasında yer alır.

Sigara ve alkol tüketiminizi azaltarak ağrılarınızı biraz daha azaltabilirsiniz.

Eğer ki midenizi rahatsız etmiyorsa papatya, nane gibi bitkilerin çayları da tarçın kabuklarıyla kaynatılıp içilirse midenizi rahatlatacaktır.

scroll to top