Close

Kilo vermek 15 faydalı bilgi

Kısa sürede kilolarımızdan kurtulmak hepimizin isteğidir. Fakat sağlıklı olanın hızlı kilo vermek olmadığı bunun çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği gözlenmiştir.

1.Su

Bol bol su içmeli. Su bizim olmazsa olmazımız, yaşamımızı sürdürmemiz için gerekli olan içecektir. Her gün 3 litre kadar su içmek metabolizmamızın yüzde 32 oranında artmasını sağlıyor bu ise kalori yakımınızı hızlandırıyor.

2.Kahvaltılarda yumurta

Kahvaltılarınızda yumurta yemeniz sizi tok tutuyor,  tok hissiniz daha az yeminize böylece daha az kalori almanızı sağlıyor. Kahvaltıda yumurta tüketmek ayrıca yağ miktarınızın azalmasına neden olur. Kahvaltı en önemli öğündür, atlanmamalıdır.

3.Kahve

Şeker ilavesiz, krema katılmamış kahveler ve Türk kahvesi yağ yakmayı yüzde 35 civarı artırabiliyor. Kafein metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Hatta egzersizlerden önce yağ yakımının hızlanması için kahve içilmesi tavsiye ediliyor.

4.Yeşil çay

Yeşil çayda antioksidanlar bol olduğu için kafein ile birlikte yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırmayı sağlıyor.

5.Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının, metabolizmayı hızlandırma özelliği yanında kalori almayı azaltma özelliği vardır.

6.Şekere hayır

Kilo almada şekerin yeri büyüktür. Şeker ihtiyacını tatlandırıcılarla karşılamak doğru değildir. Tatlandırıcılar diyabet, obezite gibi hastalıklarla bağlantılıdır.

7.Daha az karbonhidrat

Kan şekerini yükseltip daha çok acıkmanıza neden olan karbonhidratları tamamen hayatınızdan çıkarmak doğru değildir. Bazı karbonhidratlar faydalıdır, kahvaltılarda 1 dilim ekmek tavsiye edilmektedir.

8.Günlük yediklerinizi yazın  

Neyi ne kadar yediğinizi yazmanız size fayda sağlayacaktır. Ne kadar kalori aldığınız ve size nasıl etki ettiğini görmenizde yardımcı olacaktır.

9.Atıştırmalıklar

Aniden acıktığınızda sağlıksız besinler tüketmektense meyve, yoğurt gibi sağlıklı besinler tüketmenizde yarar vardır. Bu besinler sizin açlığınızı bastıracaklardır.

10.Kardiyo

Düzenli yapılan egzersizler kilo vermede en sağlıklı yollardandır. Bel bölgesinde bulunan yağlardan kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda stresinizi azaltır.

11.Lifli gıda

Lifli gıdalar sindirmeyi kolaylaştırıyor ve tok kalmanızı sağlıyorlar.

12.Sebze ve meyve

Kilo verme sürecinde düşük kaloriyle beslenmek daha faydalıdır. Sebze ve meyveler genel anlamda düşük kalorili besinlerdir.

13.Çiğneme hızınızı değiştirin

Çok hızlı yediğimiz yemeklerde tokluğu daha geç hissediyoruz bu yüzden daha fazla yiyoruz. Eğer yemekleri daha yavaş yersek tokluk hissine daha hızlı ulaşırız. Daha yavaş çiğnemek daha az yememize yardımcı olacaktır.

14.Uyku

Uykunun obeziteyle bağlantısı bulunmuştur. Az uyumak sağlıksızdır ve kilo almada etkilidir. Gece uykusunun iyi olması gerekir.

15.Protein

Proteini bol olan yemekler metabolizmanın hızını artırırlar ve açlık duygusunun azalmasını sağlarlar.

scroll to top