Close

Crebros İlaç Kullanımı

 

Crebros alerjik rahatsızlıklarda kullanılan antihistaminik ilaç grubundadır. Antihistaminik ilaç, alerji etkisini ortadan kaldırır ve hastanın alerji reaksiyonun azaltarak yok eder. Crebros ilaç 20-40 film tablettir ve 5 mg tabletler şeklinde sunulur. Yıl boyu süren kronik ürtiker (kurdeşen) rahatsızlıklarında, alerjik burun akıntısı gibi hastalıklarda başvurulan bir ilaçtır.

Crebros İlaç Nasıl Kullanılır?

Crebros ilaç doktorun tavsiye ettiği ölçülerde kullanılmalıdır. Bu ilaç hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilir ama yine burada doktorun belirttiği ölçülerde kullanılmasına dikkat edilmelidir.

6-12 yaş olan çocuklarda: Günde bir 1 kez 5 mg film tablet alınmalıdır.

12 yaş  üzeri ergenlerde ve yetişkinlerde: Günde bir kez 5 mg film tablet alınmalıdır.

Mümkün olduğunca bu ilaç 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez.

Uygulama yolu ve metodu:

Crebros ilaç yalnızca ağız yoluyla kullanım içindir.

Crebros ilaç bol suyla tüketilmelidir. Ve günlük dozun üzerinde alınmamalı, gerekli durumlarda doktorunuzdan yardım alınmalıdır.

Bu ilaç gıdalarla ya da yalnız su ile birlikte alınabilir.

Crebros İlaç Kullanmayı Unutanların Yapması Gerekenler

Crebros ilacı kullanmayı unutan kişiler, diğer doz saatine kadar ilacı almamalıdır. Doz saati gelince yalnız bir ilaç almalısınız. Unutulan dozları dengelemek için kesinlikle çift doz almayınız.

Kullanılması gerekenden dozdan fazla alınması durumunda:

Yetişkinlerde uyuşukluk olabilir. Çocuklarda, huzursuzluk ve bunu takiben uyuşukluk görülebilir. Fazla kullanımlarda mutlaka doktorunuz veya eczacınızla görüşün.

Crebros Kullanımı Sonlandırıldığı Durumda Görülebilecek Etkiler

Crebros ilacı kullanılması gerekenden daha kısa sürede kullanılması durumda, zararlı bir etkiyle karşılaşılmaz. Ancak hastalık tedavi başlangıcındaki durumla aynı etki görülebilir ya da daha şiddetli olması beklenir.

Crebros Görülebilecek Olası Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda görüldüğü gibi, crebros ilacının içeriğindekilere karşı duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Bunlar;

  • Alerjik reaksiyon (aşırı duyarlı olan kişiler)
  • Şiddetli kasılmalar ve nöbet durumu
  • Karaciğer iltihabı (hepatit)
  • Anormal karaciğer reaksiyonu
  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı
  • Görme bozukluğu
  • Taşikardi (kalp atış hızının normalin üzerinde görülmesi)

Bu yan etkilerden birinin görülmesi durumunda doktorunuza danışmalı ve bu süre boyunca ilacı almamalısınız. 

Seyrek görülen yan etkiler:

Crebros’un hafif yan etkileri şöyle sıralanabilir: Ağız kuruluğu, baş ağrısı, yorgunluk uyku hali/ uyuşukluk, karın ağrısı, ödem, şiddetli kaşıntı, deri döküntüsü (kurdeşen), kilo artışı, kas ağrısı, saldırgan ve huzursuz davranış, bulantı, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak (halüsinasyon), depresyon… Seyrek etkiler 1000/1 görülen olası etkilerdir. Bu etkilerle karşılaşan kişiler mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Crebros Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanılır Mı?

Ciddi hassasiyeti olan hastalarda, sinir sistemiyle ilgili problemleri varsa bu ilaçla birlikte kullanıldığında uyanıklık üzerinde ciddi etkisi görülebilir.

Eğer reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız. Ayrıca crebros içerisinde laktoz bulunmaktadır. Şekere karşı duyarlı olan kişiler bu ilacı almadan önce doktorlarına bilgi vermelidirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top