Close

Diş törpüleme yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler

Diş törpüleme işlemi son zamanlarda diş ile alakalı oldukça dikkat çeken bir işlemdir. Günümüzde pek çok kişi diş törpüleme işlemini yaptırmaktadır. Ancak doktor dahilinde yapılmadığı takdirde diş törpüleme işlemi dişlere büyük zarar verebilir.

Diş törpüleme nedir?

Diş törpüleme işlemi, diş hekimleri tarafından yapılan bir işlemdir. Dişte ortaya çıkan estetik rahatsızlıklar ya da dişin sağlığı ile alakalı problemlerde yapılma gereği duyulmaktadır. Bu işlem genel olarak yetişkin insanlara uygulanan bir işlemdir. Çocuklar için diş törpülemeye başvurulmaz ve tavsiye edilmez. Diş törpüleme işlemi son zamanlarda dişlerinin görünümünde sorun olan insanların da sık sık başvurduğu bir işlemdir. 

Diş törpüleme, diş üzerinde oluşan sararma ya da lekelenme işlemleri için de yapılmaktadır. Ayrıca lokal anestezi ile yapıldığı için de, kişide herhangi bir acı ya da ağrı hissine sebep olmaz. 

Diş törpüleme işlemi neden ve ne zaman yapılır?

  • Diş üzerinde oluşan tabakalanma
  • Dişlerin ağız içerisinde olması gerekenden büyük olması
  • Kırılmış dişler için
  • Dişlerde yamukluk olması durumunda
  • Diş boylarının birbirine uyumlu olmaması durumunda

Bu gibi durumlarda diş törpüleme işlemine başvurulur. Ancak bu işlemin mutlaka bir diş doktoru tarafından yapılması gerekir.

Diş törpüleme işleminin dişlere zararı var mı?

Diş törpüleme işlemi, özellikle doktor kontrolü dışında yapıldığı zamanlarda büyük kayıplara yol açmaktadır. Hatta diş kaybı ya da daha ağır hasarlar da meydana gelebilir. Sık sık yapılan diş törpüleme işlemleri zaman içerisinde dişlerin yapısında hafif bozulmalara neden olabilir. Ayrıca bu işlem aynı anda tüm dişlere uygulanmamalıdır. Çünkü diş törpüleme işlemi sonrasında dişler daha da hassas hale gelecektir. Tüm dişlerin aynı hassasiyette olması, yemek yerken ya da diğer işlemlerde zorluk çıkarabilir.

Diş törpüleme işlemi çürük dişlere yapılmaz. Ayrıca dolgulu olan dişlere de bu işlem uygulanmaz.

Diş törpüleme işleminin sonrasında da dişleri korumak oldukça önemli bir noktadır. Bu işlemin ardından bir süre sert yiyecekler tüketilmemelidir. Doktorun tavsiye ettiği diş macunları kullanılmalıdır. Ayrıca dişler için gerekli olan vitaminlerin de yeterli şekilde alınması gerekir. Aksi takdirde dişlerde zayıflama meydana gelmeye devam edecektir. Sağlıklı diş yapısı için en önemli şey ise, düzenli diş fırçalamaktır. Özellikle de diş törpüleme işlemi ardından da dişleri düzenli fırçalamak çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top