Close

Doğuma Hazırlık Kursu Nedir?

Doğuma Hazırlık Kursu Nedir

Doğuma Hazırlık Kursu Nedir

Doğuma hazırlık kursu gebelik, doğum ve lohusalık dönemlerinizin en rahat, huzurlu ve sağlıklı bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Geçireceğiniz tüm süreçlerde yanınızda olan bu kurs, bilmeniz ve öğrenmeniz gereken tüm bilgilere hâkim olmanızı sağlar. Doğuma hazırlık kursu ile tüm zorluklarından üstesinden en kolay şekilde gelebilirsiniz. Ebeveyn adaylarının bilinçlenmesinde büyük paya sahip olan bu verimli kurs ile tüm bu süreç size bir rüya gibi gelebilir. Aynı zamanda hamilelikte ve doğum sonucunda oluşacak faktörleri pratik bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan kurslardır. Doğuma hazırlık kursları hayatınız boyunca sizlere kolaylık sağlayan bilgiler ve etkinlikler ile her daim yanınızda olan destek arkadaşınızdır. Sertifikalı eğitmenlerin kitaplarından da faydalanıp bilgilenmenizi sağlar.

Doğuma hazırlık kursu nedir sorusu hakkında yanlış yargılar içerisinde bulunanlara karşı deneyler yapılmıştır. Deneylerde de sizin gibi anne adaylarının deneyimi üzerindeki etkisi değerlendirilir. Anne adaylarının doğuma hazırlıklarından pozitif bildirim ile geri dönüt alındığından pek çok aile doğuma hazırlık kurslarına gitmeyi gönül rahatlığı ile tercih eder.

Doğuma Hazırlık Kursunda Neler Öğretilir
Doğuma Hazırlık Kursunda Neler Öğretilir

Doğuma Hazırlık Kursunda Neler Öğretilir?

Gebelik sürecinizi tüm endişelerden uzak sakin ve mutlu olarak geçirmenizde fayda sağlayan doğuma hazırlık eğitimi, birçok alanda ufkunuzu genişletecek yeni bilgilere erişmenizde yardımcı olur. Hamileliğin oluşumundan başlayarak devam eden tüm süreç olduğundan daha da uzun hissedilebilir. Hamilelik esnasında dikkat edilmesi gereken konular, hamilelik sürecinde annenin vücudunda meydana gelen farklılıklar, anne ile babanın arasındaki ilişki, anne ve çocuk arasındaki ilişki, beslenme ve egzersiz programları, nefes alıp verme mekanizması önemli konulardan sadece birkaçını oluşturur. Bunlara benzer konulardan bazıları aşağıda yer alıyor:

Vücuttaki Değişimler: Gebelik sürecinde annenin bedeninde büyük değişiklikler meydana gelir. 4. Aydan sonra annenin karnındaki büyümenin farkına varılabilir. Bir hamilenin karnına bakılarak gebe olduğunun anlaşılması yaklaşık 5. ay (20. hafta) civarında mümkün olur.

Beslenme Yöntemleri: Gebelik sürecinde bebeğiniz sağlıklı bir birey olarak dünyaya gelmesini etkileyen en önemli faktörlerden birisi de beslenme şeklidir. Anne öncelikli olarak her gün su ihtiyacını karşılamalıdır. Sigara kullanımı ve alkol alımı var ise bu dönemde kesinlikle bırakılmalıdır. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ile protein, vitamin, karbonhidrat gibi organik bileşiklerin alımı yapılmalıdır. Beslenme programınızı oluştururken alanında uzman kişilerden yardım almanız tavsiye edilir.

Gerekli Egzersizler: Bazı problemler ile karşı karşıya kalmak istemiyor iseniz günlük yapmanız gereken egzersizleri yerine getirmelisiniz. Fakat hafif egzersizleri uygulamaya özen gösterin aksi takdirde kendi sağlığınıza ve bebeğinizin sağlığına zarar verme olasılığını ortaya çıkarırsınız. Egzersizleri belirlerken doktorunuza danışmanız önerilir.

Doğum Egzersizleri: Doğumunuzu daha huzurlu ve kolay bir hale getirmek için sizleri bekliyor. Endişelerinizi ve kaygılarınızı sıfıra indirmek istiyor iseniz nefes egzersizleri işinize çok yarayacak. Rahatlama nefesi, eşit nefes tekniği, diyafram nefesi gibi nefes egzersiz türlerinden yararlanabilirsiniz. Bu egzersizlerin sizleri huzura kavuşturacağından emin olabilirsiniz.

Bebeğinizin anatomisi ve fizyolojisi, doğum sonrası bakımı, temel bakımı ve emzirme dahil olmak üzere yeni doğan bebeğiniz için temel bilgiler sizlere aktarılır.

Ne Zaman Ders Alınmaya Başlanmalı?

Beslenme, egzersiz, fetal gelişim ve cinsiyeti kapsayan, birinci veya ikinci trimesterde alınan “erken dönem sınıfları” bulunur. Ayrıca doğum ve doğum sonrası anne ve bebek bakımına odaklanan genellikle yedinci veya sekizinci ayda başlayan 6-10 haftalık hazırlık kursları da vardır. Sonuç olarak doğuma başlamadan önce herhangi bir zaman doğum eğitimi dersi almak için iyi bir zamandır. Ancak hamileliğinizin 6. veya 7. ayında kaydolmak çoğu uzmanın tavsiye ettiği zaman dilimidir.

İkinci Doğum Sürecinizde de Kurslar Size Fayda Gösterir

İlk hamileliğiniz olmasa bile bir ders almayı düşünebilirsiniz. Her doğum ve süreç farklıdır. Bu yüzden deneyimli anneler bile tazeleme kursundan faydalanabilir. Bunun yanı sıra, önceki doğum deneyiminiz sırasında mevcut olmayan yeni doğum seçenekleri hakkında bilgi edinmek için güzel bir fırsat olabilir. Pek çok alanda “tazeleme” kurslarının olduğunu da unutmayın. Ne kadar iyi hazırlanmış olursanız olun, doğum yapmanın sürprizlerle dolu olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Çevrimiçi Doğum Kursu Olabilir Mi?

Çevrimiçi doğum kurslarının yüz yüze doğum kursların pek bir farkı yoktur. Anne adaylarının ve eşlerinin doğum için hazırlanmalarına yardımcı olur. Bazı çevrimiçi doğum sınıfları, kendi hızınızda görüntülenebilen ve okunabilen çevrimiçi materyallere erişmenizi sağlayan metin tabanlı olabilir. Bazı programlar video tabanlıdır, bu nedenle eğitmenlerle canlı veya önceden kaydedilmiş videoları izleyebilirsiniz.

Çevrimiçi doğum dersleri genellikle kayıtlı hemşireler veya klinik doğum uzmanları tarafından verilir. Gebeliğin temelleri, doğum aşamaları, rahatlık için önlemler, doğum pozisyonları, ilaçlar, sezaryen, doğum sonrası uyum, yenidoğan bakımı ve babanın doğumdaki rolü dahil olmak üzere yüz yüze derslerle aynı konuları kapsar.

Doğuma Hazırlık Kursunun Faydaları Nelerdir
Doğuma Hazırlık Kursunun Faydaları Nelerdir

Doğuma Hazırlık Kursunun Faydaları Nelerdir?

Gebelik genellikle heyecan verici, eğlenceli bir dönemdir. Ancak bazen bu heyecan endişeye dönüşebilir. Özellikle ilk bebeğinin dünyaya getiren anneler için. Uygun rehberlik, eğitim ve da uzman kişilerin verdiği destek ile bu endişeler giderilebilir. Bu nedenle doğuma hazırlık kursu anneye ve bebeğe önemi büyüktür. Doğuma hazırlık kursunun uygulamalı öğrenme fırsatlarına ek olarak birçok faydası görülür. Bu yararlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Doğuma hazırlık kurslarının anne adaylarına olan güveni arttırırken korku ve endişeyi azalttığı kolaylıkla görülebilir. Doğum yapmaya hazırlanmanın yanında kendinize ve bebeğine nasıl bakılması gerektiğini öğrenmeniz size çok şey kazandırır. Doğuma hazırlık kurslarına katılmak planlanmamış sezaryen gibi olumsuz doğum sonuçlarının oranlarını azaltabilir. Bunun doğum kursu alan annelerin kazandığı becerilerden ve edindikleri bilgilerden kaynaklandığı düşünülür.

Gebelik, doğumla ilgili kaygıların çoğu doğum başladığında ne yaşanacağının bilinmemesinden dolayı ortaya çıkar. Doğuma hazırlık eğitiminde doğum eyleminin aşamalarını ve aktif doğum gibi konularını ayrıntılı bir şekilde edinebilirsiniz.

Doğuma hazırlık eğitimlerinin çoğu doğum ve doğumdan daha fazlasını kapsar. Hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuzun nasıl değişeceğini öğrenmenizi sağlar. Ayrıca hamilelik sırasında kendinize ve bebeğinize nasıl bakacağınızı da öğrenirsiniz. Üstelik kurs liderini, sağlıklı bir gebeliğin nasıl geçirilebileceğine dair değerli görüşlerini sizlere aktarır. Bu da doğum hazırlığı sürecinizin daha güvenli ve sorunsuz yaşanmasına yardımcı olur.

Doğuma hazırlık derslerinin en büyük yararı doğum ve doğumun farklı yönlerini öğrenebilmektir. Kurs eğitmeniniz ile birlikte doğum planınızı kendinize en uygun şekilde hazırlayabilirsiniz. Doğum planınızın dışında tıbbi müdahaleye ihtiyacınız var ise bunlar hakkında genel de olsa bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu durum biraz korkutucu görünebilir. Ancak tüm bu süreci olabildiğince erken tanımanız ve algılamanız zihninizin rahatlamasını sağlamanın en güzel yoludur.

Aynı zamanda doğuma hazırlık kursları sayesinde çocuk sahibi olmayı bekleyen diğer çiftler ile bağ kurma fırsatını yakalayabilirsiniz. Böylelikle empati yeteneğinizi de daha ileri seviyelere taşıyabilirsiniz. Endişelerinizi, kaygılarınızı, hormon değişikliğinden dolayı meydana gelen duygusal anlarınızı diğer anne adayları ve eğitmenler ile paylaşmak rahatlamanızda son derece yardımcı olur. Üstelik doğum partneriniz ve doğum koçunuz ile olan bağlantılarınızı zamanın yardımıyla daha güçlü bir duruma da getirebilirsiniz.

Doğuma hazırlık eğitimleri anne adayının tüm kontrolün kendisinde olduğunu bilmesini sağlar. Karşılaşabileceği sorunlarla mücadele etme yetilerini ve becerilerini arttırır. Ayrıca anne adayının gebelik süreci boyunca yaşayabileceği depresyon durumları bebeğin gelişiminde olumsuz etkiler gösterebilir. Doğuma hazırlık eğitimi alan anne adaylarında depresyon eğilimi bu eğitimi almayan anne adaylarına göre daha az olarak gözlemlenmiştir. Alanında uzman kişiler anne adayının, bebeğin sağlığı için doğuma hazırlık kurslarının önemli olduğunu belirterek bu kursların alınması gerektiğini öneriyor.

 Doğuma Hazırlık Kursunun Amacı Nedir?

Doğuma hazırlık kursunun amacı sizleri doğuma ve doğumdan sonra yaşayabileceğiniz zorluklara karşı hazırlamaktır. Bu süreci partneriniz ile en kolay ve rahat bir şekilde atlatmanızı sağlar. Aslında doğuma hazırlık kurslarının birden fazla amacı vardır. Örneğin hamilelik süreciniz boyunca bazı zor zamanlardan geçebilirsiniz. Bebeğiniz için endişelenip tedirgin olabilirsiniz. Gelecek kaygısı ile kendinizi pek çok stresin içerisinde bulabilirsiniz. Bunalım ve depresyon durumlarında olabilirsiniz. Ayrıca ilk defa anne olacak iseniz de kendinize karşı güvensizliğiniz olabilir. Bütün bu sıkıntıları doğuma hazırlık kursunun verdiği güven ile atlatabilirsiniz. Doğuma hazırlık kurslarının amaçlarından bir tanesi de sizler gibi gelen çiftlere güven aşılamak oluyor. Böylece çift olarak ne yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda da endişelerinizden ve kaygılarınızdan kurtulursunuz Aynı zamanda bu ilgiler arasında doğum yapacağınız tesis ve kaynakları hakkında detaylar da bulunur.

Doğuma hazırlık kursunun bir diğer amacı da doğumdan önce ve doğum sırasında çekebileceğiniz ağrılar ile nasıl başa çıkmanız gerektiğiyle ilgili bilgileri sizlere aktarmak. Aynı zamanda kasılmalar ile karşı karşıya kaldığınız durumlara önlem olarak nefes alma teknikleri ve egzersizlerini sizlere öğretmeyi amaçlar. Doğuma hazırlık kursu bunları sizlere öğretirken de gevşeme ve görselleştirme gibi yöntemlerden yararlanarak motivasyonunuzu her daim yükseltmeyi amaçlar.

Doğuma hazırlık kursları eşinize veya çalışma koçunuza da doğumu anlama şansı sunar. Doğum sırasında da yanınızda kalarak sizi nasıl destekleyeceğini ve ne yapması gerektiğini bilir. Örneğin partnerinizle beraber bir hastane çantasında nelerin olduğunu keyifli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Doğuma Hazırlık Kursu Nerede Verilir?

Doğuma hazırlık kursları genellikle hastanelerin yanında ayrı bir bölümde bulunur. Bu bölüm her hastanede yer almak zorunda değildir. Hastanelerde bulunmadığında da sertifikalı doğum uzmanları kendi kliniklerini açarlar. Kendilerine ait özel klinikleri olmayan eğitim verenler ise online olarak koçluk yaparlar. Hamilelik sürecinizde sitelerinden verdikleri tavsiyeler ile sizlerin yanınızda olurlar. Bu online doğuma hazırlık kurslarına güvenli bir araştırma yaptıktan sonra internet üzerinden erişebilirsiniz. Online olarak doğuma hazırlık kursu almayı tercih eder iseniz de fiziksel aktiviteleri canlı dersler ya da videolar ile gerçekleştirirsiniz.

Doğuma Hazırlık Kursları Çok Pahalı Olur Mu?

          Doğuma hazırlık kurslarını pek çok insan tarafından duyup gitmeyi tavsiye olarak mutlaka almışsınızdır. Peki bu doğuma hazırlık kurslarını her aile karşılayabilir mi veya pahalı olur mu diye sorular kafanızı da kurcalamış olabilir. Fakat doğuma hazırlık kursları uygun maliyette olup sizleri düşünür. Her ailenin rahatlıkla karşılayabileceği düşük ücretler sunar.

Genellikle doğuma hazırlık kurslarının fiyatlarını kaç haftalık hamile olduğunuz ya da ne kadar süre kursa devam edeceğiniz gibi faktörler belirler. Bu faktörlere ek olarak eşinizle birlikte alacağınız kursta hangi aktivitelerin veya eğitimlerin yer aldığı da büyük önem taşır. Bununla beraber eğitimlerinizin saatleri ve günleri de fiyatın değişikliğine sebep olur. Bütün bu değişken faktörleri göz önünde bulunduran doğuma hazırlık kursları kaliteli ve faydalı eğitimlerini en uygun fiyatları ile buluşturur.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top