Close

En iyi 5 Drone modeli

En iyi 5 Drone modeli

En iyi 5 Drone modeli

En iyi 5 Drone modeli hangisidir? Drone üreticileri, hava fotoğrafçılığının daha sezgisel ve kolay olabilmesi için birçok çalışmalar yapmış ve otomasyon sistemler geliştirmişlerdir. Droneların takip etme özelliklerine sahip olması kullanıcılara çalışma ya da eğlence esnasında yaptıkları işlere daha iyi odaklanmalarını ve çok sevdiği dronelarının çarpmadan uçuş yapacağına emin olmalarını sağlamaktadır. En iyi 5 Drone modeli yazımızı sizler için hazırladık. 

Bu yazımızda sizlere takip özelliği bulunan ve hem yeni başlayanlara hem de profesyonellere seyahatlerinde, maceralarında ya da işlerinde oldukça yardımcı olan ve etkin rol oynayan otomatik takip özellikli en iyi 5 drone modelini inceliyoruz.

1 – Mavic Air

Mavic Air, DJI’ın en son teknoloji yazılım ve donanımlarını küçük, portatif bir şekilde kullanıcılarının beğenisinde sunduğu, piyasaya sürülen en son drone modelidir. Yaklaşık 430g ağırlığa sahiptir ve seyahatlerinizde yanınızda kolayca taşıyabileceğiniz bir ekipmandır. En iyi 5 Drone modeli listemizde ilk sırada. 

En iyi 5 Drone modeli
En iyi 5 Drone modeli

2 – Mavic Pro

Piyasaya sunulduğu günden bu yana dengeyi ve teknolojiyi portatif bir yapıda sunan Mavic Pro, sektörde en çok bilinen drone modellerinden birisidir. 4K video çekimine olanak tanıyan ilk tüketici tipi drone olarak da önemli bir yere sahiptir.

En iyi 5 Drone modeli
En iyi 5 Drone modeli

3 – Spark

DJI ailesinin en küçük üyelerinden birisi olan Spark modelinde bile 300g olmasına rağmen birçok akıllı özellik bulunmaktadır. FaceAware özelliği kim olduğunuzu tanıyabilir ve avuç içinizden kalkış yapabilir. Bunun anlamı cihazı çalıştırmak ve kalkış yapmak arasında sadece saniyeler fark etmektedir. En iyi 5 Drone modeli listemizin vazgeçilmezi.

En iyi 5 Drone modeli
En iyi 5 Drone modeli

4 – Phantom 4 Pro V2.0

Daha profesyonel bir drone modeli olan Phantom 4 Pro V2.0 4K/60fps video ve 20 MP fotoğraf kalitesinde 1” CMOS sensör ile dikkat çekmektedir. Ayrıca, son sürüm OCUSYNC uzun menzilli aktarım teknolojisine sahip olması sayesinde 2.4 ve 5.8GHz kablosuz aktarım frekanslarını güvenilir ve stabil bir bağlantı kalitesini çevresel etmenlere rağmen kullanıcılarına güvenle sunmaktadır. 

En iyi 5 Drone modeli
En iyi 5 Drone modeli

5 – Inspire 2

Inspire 2 en iyi profesyonel seviye performansı ve sonucu ortaya çıkaran drone modelidir. Görüntü işlemcisi ve kamera, dronedan bağımsızdır ve Zenmuse X5S ile çekim yapıldığında RAW formatında video desteği bulunmaktadır. DJI CINESSD ile birlikte kullanıldığında DNG RAW seri fotoğraf çekimleri; CinemaDNG ve ProRes formatlarında video çekimlerinde kayıpsız veriler elde etmenizi sağlar. Bu ve bunlara ek olarak aşağıda bahsedeceğimiz özelliklerle birlikte Inspire 2, piyasada bulunan diğer cihazların veremediği sonuçları kullanıcılarına rahatlıkla fazlasıyla sunabilmektedir.

En iyi 5 Drone modeli
En iyi 5 Drone modeli

Güvenli Uçuş İçin İpuçları

Güvenli uçuşlar için engel algılama ve kaçınma sistemleri oldukça etkili olsa da her zaman siz kullanıcılar da aşağıda bahsedilen hususlara dözen göstermeye dikkat edin;

  • Uçuş İrtifası: Takip modlarında, En iyi 5 Drone modeli için minimum uçuş irtifası gerekli görülmektedir. Cihazınızın uçuş irtifasını, uçuş yapacağınız alandaki en yüksek objeden daha yükseğe ayarlamanızı öneririz.
  • Açık Alanda Uçuş Yapın: Cihazlarınız akıllı uçuş modları ile önündeki ya da altındaki engelleri algılayıp kaçınabilirken; üstündeki, yan kısımlarındaki veya arka tarafındaki engelleri algılayamamaktadır. Bu nedenle uçuşlarınızı açık alanlarda yapmanız ve çevrenizde tehlike yaratabilecek herhangi bir objenin bulunmadığından emin olun.
  • Batarya Durumu: Batarya seviyesi göstergesine ve uyarılarına dikkat ediniz. Düşük batarya seviyesiyle takip modunu kullanmayınız. ActiveTrack özelliğini batarya seviyesi en az %30 ise kullanınız.

Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler

Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler yazısında bu uzaktan kumandalı hava araçlarını tanımaya yönelik konulardan bahsetmiştik. Şimdi ise biraz da drone alırken hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde konuşalım. 

Değişen drone marka ve modelleri bazen öyle kafa karıştırıcı olabiliyor ki, üzerine eğer siz de drone’u ne amaçla ve nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz işler iyice sarpa sarıyor. Oysa bakılması gereken en temel özellikleri bilirseniz karar vermeniz belki de birkaç dakika sürecek. Peki nelere bakmak lazım?

Hangi Amaçla Drone Uçuracaksınız?

Drone’u sadece eğlenmek amacıyla uçuranlar olduğu gibi, entegre veya sonradan eklenmiş bir kamera ile fotoğraf veya video çekmek de isteyebilirsiniz. Ya da artık bir spor dalı olmaya başlayan drone yarışlarına katılabilirsiniz. Her biri için satın alacağınız drone farklı özellikler taşıyor Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir 

Kısaca özetleyelim:

Eğlence için

Eğer uçurtma uçurmak gibi sadece keyifli zaman geçirmek için drone alıyorsanız entegre kamera içermeyen, yedek parçaları ucuz ve kolay ulaşılabilir olan modelleri tercih edebilirsiniz. Hubsan X4, Syma X5HC veya Syma X8G gibi modeller bu amaç için en uygun fiyatlı seçeneklerden.

Fotoğraf veya video çekimi için: Drone kullanıcılarının büyük çoğunluğunun amacı olan fotoğraf ve video çekimi bu kategoriyi de en geniş sınıf yapıyor. Burada en önemli konu dahili GPS sistemi olan, o yüzden kendi kendine geri dönebilen bir model tercih etmeniz gerektiğidir. DJI Spark veya Phantom 3 Standard, Yuneec Typhoon H veya Autel X-Star bu amaçla satın alabileceğiniz modellerden birkaçı.

Drone yarışları için: Eğer böyle bir amaçla drone alacaksanız muhtemelen daha önce yeteri kadar drone uçurmuş, konuya da vakıfsınızdır. TBS Vendetta, ImmersionRC Vortex 285 gibi çok yüksek hızlarda uçabilen, manevra kabiliyeti yüksek cihazlar sizin için ideal. 

Uçuş Süresi ve Batarya Ömrü

Aslında aynı şey çünkü bir drone havada bataryasının ömrü kadar kalabilir. Piyasada olan modellerin uçuş süresi genelde 7-50 dakika aralığında değişiyor ve fiyat arttıkça genelde uçuş süresi de artıyor. Kullanım amacınıza göre tercih edebileceğiniz drone modelleri arasında uçuş sürelerini mutlaka karşılaştırmalısınız. Drone alırken dikkat edilmesi gerekenleri düşünürken en başta gelir.

Pilotluk Seviyesi ve Becerileri

Önceki yazıda drone kullanmanın tecrübe ve bilgi gerektirdiğinden bahsetmiştik. Drone “biraz büyük alayım, seneye de giyerim” diyerek alınabilecek bir ürün değil maalesef. Yeni başlayanlar ve acemilerin cihazı sık sık düşürdüğü ve çarptığı göz önüne alınacak olursa yetkinliklerinizin çok ötesinde bir drone almanız boşuna masraf olacaktır. Örneğin Cheerson CX-10 veya Blade Nano QX kullanım kolaylığı sebebiyle ideal bir başlangıç cihazlarıdır.

Entegre GPS

GPS tüm drone modellerinde olmayan bir parça olsa da kullanıcıya önemli bir kolaylık sağlıyor. Tanımlanan koordinatlara herhangi bir ek müdahale olmadan gidebilen ve sonrasında geri dönen GPS entegre drone modelleri hem başlangıç seviyesinde kullanıcılar için ideal, hem de gökyüzünde cihazı gözden kaçırırsanız geri getirebilmek adına her seviyeden kullanıcıya hitap ediyor. 

Entegre Kamera

Başlarda kamera sadece pahalı drone modellerinde kullanılırken artık hemen her fiyat seviyesinde bulunabiliyor. Fiyatı etkileyen de kameranın çözünürlüğü tabii ki. Eğer drone ile fotoğraf veya video çekimi yapmayı planlamıyorsanız düşük çözünürlüklü kameraya sahip olan modeller önemli bir fiyat avantajı sağlayacaktır.

Kontrol Paneli, Verici

Vericinin ne olduğundan  Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızda bahsedeceğiz. Cihaza manevra yapabilmesi içim gereken komutları gönderdiğiniz verici iki analog çubuktan oluşuyor. Telemetri ile çalışan, başka bir deyişle üzerinde anlık uçuş bilgilerini görebileceğiniz bir kontrol paneli sadece kolay değil, aynı zamanda eğlenceli de bir uçuş deneyimi sunacaktır. 

Bütçe

Drone fiyatlarının artık son derece uygun olduğunu belirtmiştik ancak bütçe belirlerken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu daha var. Diyelim ki bu işe 500 TL ayırdınız, o seviyede modellere baktınız ve birini beğenip alırdınız. Hayırlı olsun. Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler Nelerdir denilince akla gelen bütçedir. Ama iş orada kalmıyor.

Yedek batarya isteyeceksiniz, hızlı şarj cihazı isteyeceksiniz, yedek pervane almayı düşüneceksiniz. Dolayısıyla size önerimiz; drone almak için ne bütçe ayırırsanız ayırın, belirlediğiniz bütçenin biraz daha altında kalan modeller arasından seçim yapın. Ki böylece yedek parçalar için de elinizde yeterli para kalabilsin. 

Drone Toplulukları

Son olarak vermek istediğimiz öneri ise aslında seçeceğiniz modelle veya markayla ilgili değil. Ne amaçla, ne çeşit bir drone alırsanız alın bir drone topluluğuna üye olmanız bu konuda merak ettiğiniz her şeyi, ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü yardımı sizin gibi diğer kullanıcılardan hızlıca alabilmenizi sağlayacak. Hatta siz de kendi bilginizi paylaşabilirsiniz. Bu cihazların aslında diğer elektronik ürünler gibi yaygın olmadığını, yeni yeni piyasaya girmeye başladığını düşünecek olursanız böyle bir topluluğun faydaları çok büyük.

scroll to top