Close

En iyi vajinal mantar ilacı

En iyi vajinal mantar ilacı

En iyi vajinal mantar ilacı

En iyi vajinal mantar ilacı nelerdir ? Kadınlarda sık görülen sorunlardan birisi vajinal mantardır. “Vajinal mantar belirtileri nelerdir?” , “Vajinal mantar akıntısı nasıldır?” , “Vajinal mantar nedenleri nelerdir?” , “Vajinal mantar tedavisi için hangi doktora gidilmelidir?   En iyi vajinal mantar ilacı Hangisidir ? ” soruları en merak edilen konuların başında gelmektedir.

Vajinal mantar, vajina florasındaki bakteri ve mantar dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan tahriş, akıntı ve şiddetli kaşıntı gibi belirtiler gösteren bir enfeksiyon türüdür.

Kadınların çoğunluğunu etkileyen bu mantar üreme çağındaki kadınlarda daha çok görülmektedir. Vajinanın iç ve dış bölgesinde sizi rahatsız edecek düzeyde kaşıntı olması, idrar yaparken yanma, şişlik ve kızarıklık ile cinsel ilişki esnasında ağrıların oluşması ve peynir kırıntıları şeklinde beyaz kokusuz bir akıntınız varsa bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Peki En iyi vajinal mantar ilacı Hangisidir ? 

Vajinal Mantar Sebepleri

Çoğunlukla bu vajinal mantar sebepleri arasında;

 • Vajinal florada dengesizliğe sebep olan antibiyotik kullanımı,
 • Hamilelik,
 • Kontrolsüz yapılan diyet,
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması,
 • Östrojen seviyesini artıran oral kontraseptif ya da hormon tedavileri,
 • Fazla şeker tüketimi ve kötü beslenme,
 • Stres,
 • Uyku eksikliği,
 • Cinsel İlişki,
 • Vajinal bölgeyi çok sık yıkamak.

Genelde doktorunuz size fitil ve bir krem önermekte ya da ağızdan alınan ilaçlar reçete edebilmektedir. Daha yoğun ve geçmek bilmeyen mantar enfeksiyonları için doktorunuz ayrıca eş tedaviside uygulamaktadır

Vajinal Mantarın Belirtileri Nelerdir?

 • Genelde vajinal bölgede tahriş, yanma, ağrı ve yoğun kaşıntı,
 • Vulvada kızarıklık ve şişmeler,
 • Vajinal döküntüler,
 • İdrar yaparken vajina bölgesine yanma ve ağrılar,
 • Cinsel ilişki esnasında vajina bölgesinde yanma ve acı,
 • Kesik peynir görünümlü kıvamlı, beyaz ve kokusuz vajinal akıntılar.

Vajinal Mantardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler?

 • Sentetik yerine pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli,
 • Genital bölgedeki hijyene çok önem gösterilmeli,
 • Dar pantolon ve tayt giymekten kaçınılmalı,
 • Kokulu tampon kullanımı ve vajinal duştan kaçınılmalı,
 • Stresden uzak durulmalı,
 • Islak iç çamaşırı ve kıyafetler uzun süre giyilmemeli,
 • Cinsel ilişki esnasında mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

VAJİNAL MANTAR TEŞHİSİ NASILDIR?

Vajinal mantar teşhisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorunun akıntıyı görmesi ve buna göre değerlendirme yapması büyük önem taşır. Bu nedenle adet olunmayan bir dönemde kadın doğum masasında doktor değerlendirmesi büyük önem taşır. Doktor gerek görürse kültür, smear testi yapar

Vajinal mantar tedavisi için hangi doktora gidilmelidir? En iyi vajinal mantar ilacı Hangisidir? 

Genellikle yaz aylarında görülen vajinal mantar için Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna gidilmelidir. Genelde hastanın şikayetleriyle tanı konulabilmektedir. Ancak gerekirse doktor ek tetkikler isteyebilir.

Vajinal mantar kaşıntısına ne iyi gelir?

Vajinal mantar kaşıntısında öncelikle vajinal krem tedavisi ve vajinal mantarın bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Ancak Vajinal mantar kaşıntısında sadece krem kullanmak ya da bitkisel tedavi uygulamak çoğu zaman tek başına çözüm sağlamaz. Çünkü enfeksiyon vajinanın iç kısmından kaynaklanmaktadır.

Vajinal mantar ilaçları nelerdir ?

Vajinal mantar ilaçları nelerdir ?Vajinal mantar, mantar hücrelerinin sebep olduğu enfeksiyonla ortaya çıkan ve kaşıntıya sebep olan bir hastalıktır. Vajinal mantar, kadınlarda en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. İstatistiklere göre, kadınların yüzde 75’inin hayatları boyunca en az bir defa vajinal mantar geçirdiği söylenebilir. Her yaştan kadında görülebilecek olan bu hastalık genellikle, vajinanın mantar enfeksiyonlarına açık hale geldiği durumlarda ortaya çıkar.

Hastalığın sebebi çoğunlukla Candida albicans adı verilen bir maya mantarıdır. Bu nedenle, hastalık kandidiyazis ya da vajinal kandidiyazis olarak da adlandırılır. Bu mantar türü, dışarıdan bulaşabileceği gibi vajinada bulunan ve hastalık oluşturmayan mantarların vajina florasının değişmesiyle aktif hale gelip çoğalarak enfeksiyona neden olmasıyla da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, vajina florasının dengesinin bozulması hastalığın ortaya çıkış nedenlerinden biridir. 

Bunun yanında, bölgenin hava almasını engelleyecek dar ve sentetik kumaştan yapılmış iç çamaşırları giyilmesi, gebelik, vücut direncinin düşmesi, kullanılan bazı ilaçlar (örneğin antibiyotik kullanımı), şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar ve hijyen kurallarına uyulmaması da vajinal mantarın ortaya çıkmasına etki eden faktörler arasında yer alır. Peki Vajinal mantar ilaçları nelerdir ?

Rahatsızlık verici ve kaşıntılı bir şekilde seyreden vajinal mantar, bölgede yanma, koku, akıntı gibi başka belirtilerin görülmesine de neden olabilir. Vajinal mantar, bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle ortak kullanılan tuvalet, sauna, hamam, havuz veya duş gibi yerlerden bulaşabileceği gibi cinsel ilişkiyle de bulaştığı unutulmamalıdır. 

Vajinal florada bulunan ve pH’ın asidik olmasını sağlayan laktobasil adı verilen maddenin dengesi bozulduğunda, pH dengesi de bozulacağından, mantar ve bakterilerin oluşturabileceği enfeksiyonlara uygun bir ortam hazırlanmış olur.

Vajina mantara iyi gelen ilaçlar şunlardır;

 

BC Genital Krem

En iyi vajinal mantar ilacı
En iyi vajinal mantar ilacı

Modern Aktar Genital Bölge Mantar

En iyi vajinal mantar ilacı
En iyi vajinal mantar ilacı

Kırk Ambar Vajinal Ve Genital Mantar Kremi

En iyi vajinal mantar ilacı
En iyi vajinal mantar ilacı

Biyo Sider Anti-bakteriyel Vajinal Sprey

En iyi vajinal mantar ilacı
En iyi vajinal mantar ilacı

For You Gold Intim Genital Koku Akıntı Mantar Karşıtı Bakım Losyonu

En iyi vajinal mantar ilacı
En iyi vajinal mantar ilacı

 Vajinal Mantar ve Cinsel Hayat?

Vajinal mantarı olan çiftlerin kronik kandidiyaz enfeksiyonuna sahipse bireyler rahatsızlık hissetmedikleri sürece cinsel ilişki yaşayabilirler. Ancak, cinsel birliktelik sırasında mutlaka partnerin prezervatif kullanılmalıdır. Yine, vajinal iltihap yada mantar enfeksiyonu varsa cinsel ilişki esnasında ağrı ve kızarıklıkla birlikte tahrişler olabilir. Bu durum sizin vajinal mantar tedavi sürecinizi de uzatabilir. Vajinal mantar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olarak tanımlanmaz. Vajinal mantar ilaçları nelerdir ? Bitkisel çözümleri var mıdır ? ; 

Vajinal Mantara Karşı Bitkisel Tedavi Çözümleri?

Vajinal mantara karşı evde kolayca tedavi edilebilen bazı bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Doğal yoğurt, çay ağacı yağı, yabani kekik yağı, probiyotik takviyeleri gibi bitkisel seçenekler mevcuttur. Ancak, vajinal mantara yakalanmış kadınlar için en doğru karar bir sağlık kurumuna başvurup tedavi seçeneğinidir.

Vajinal Mantar İlaçları ve Tedavisi Nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun yoğunluğuna bağlı olarak farklı  tedaviler uygulanabilir. Az ve orta derecedeki semptomlar ile seyrek olanlar için önerilen tedavi yöntemlerini sıralamak gerekirse:

Az ve orta derecedeki vajinal tedavide:Bu semptomlar için üç ile yedi gün süren ilaç tedavisiyle genellikle bu sorun ortadan kalkar. Vajinal mantar için fitil, krem, merhem ya da tablet şeklinde olan reçeteli yada reçetesiz satılan antifungal ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

Tek doz oral ilaç: seyrek görülen bu semptomlar için tek dozlu oral haplar reçete edebilmektedir. Gebeler için oral ilaç tedavisi önerilmemektedir. Yoğun semptomları tedavi etmek içinse üç gün arayla kullanılan iki kez tek doz ilaç önerilmektedir.

scroll to top