Close

Frambuaz ve Faydaları

Frambuaz yapısı gereği birçok meyveden oluşmuş bir meyve olarak gözükür. Üzerinde top top tanecikler vardır. Yunan mitolojisi efsanelerine göre Olimpos Dağı’ndaki Yunan tanrılarının çok sevdiği bir meyvedir. Hatta Zeus’un doğum yeri olarak adlandırılan İda Dağı’nda ortaya çıktığı söylenir. Frambuaz gülgiller ailesindendir. Bir diğer bilinen adı ise ahudududur. Ahududu ise ceylan anlamına gelir. Duta benzerliğinden dolayı olsa gerek ahu ve dut kelimelerinden türemiştir. Kırmızı meyvelerin antioksidan özelliği olduğu gibi frambuazda antioksidan bakımından oldukça zengindir. Hatta antioksidan deposudur. Frambuazın deyince genellikle aklımıza kırmızı renkli bir meyve gelir. Fakat frambuazın kırmızı olduğu gibi siyah, mor ve sarı renkleri de bulunur.

Frambuazın Faydaları

Vücudunuz için her gün bir bardak frambuaz suyu çok faydalıdır. Araştırmalar sonucunda frambuaz meyvesinin tümör oluşumunu engellediği biliniyor. Ayrıca kanser hücrelerinin çoğalmasını da engeller. Frambuazı meyvesinin stres önleyici etkisi bulunur. Bu yüzden kalp hastalıkları riskini de azaltır. Bağışık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur. İçeriğindeki c vitamini etkisiyle vücut direncini artırır. Vücudunuzun direncini artırarak sizin hastalıklardan korunmanızı ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olmanızı sağlar. Frambuazın kilo verdirici etkisi de vardır. Kilo probleminiz varsa frambuaz hem lezzetli hem de kilo vermenize yardımcı bir meyvedir. Frambuazın cildiniz üzerindeki etkileri de oldukça fazladır. Cildinizin güzelliği ve canlılığını önemsiyorsanız frambuazı evinizden eksik etmeyin. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildinizi güzelleştirir ve daha canlı durmasını sağlar. Cildinizde yaşlı bir görünüm oluşmasını engeller. Yaşınız geçse de diri, genç ve canlı gözükmenizi sağlar. Cildinizin uzun süreler boyunca daha genç gözükmesi için bol bol frambuaz tüketebilirsiniz. Piyasada birçok frambuaz içerikli bitkisel ilaç bulunur. Bu bitkisel ilaçlar frambuaz içeriği sayesinde beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olur ve bu fonksiyonların sağlığını korur. Yaşlanmanın etkisiyle oluşacak beyin fonksiyonlarını içeriğinde bulunan polyhenoler sayesinde önler ve hafızanızın güçlenmesini sağlar. Bu etkiyle yaşlılık hastalığı olan alzheimerı önler.

Frambuazın kırmızı rengini görünce aklımıza vücudumuzda en çok bulunan kan gelir. Frambuazın kanı temizleme özelliği sayesinde vücudunuzda bulunan ve kan yoluyla dolaşan toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Frambuaz meyvesi zengin vitamin içeriğiyle vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitaminlerin vücudunuza alınmasını sağlar. Frambuaz kan sulandırıcı özelliği ile damar tıkanıklıklarını önler. Kansızlık sorunu yaşıyorsanız bunun içinde frambuaz meyvesi birebirdir. Kansızlığınıza iyi gelir. Frambuazın bunların yanı sıra gözleriniz içinde faydası çoktur. Gözdeki oluşan iltihaplara karşı çok yararlı bir meyvedir frambuaz. Kan temizleyici özelliği bulunduğu için iltihaplı bölgenin onarımında rol oynar ve de ateş düşürücü özelliği bulunur. Tabi ki her meyveyi olduğu gibi frambuazı da mevsiminde tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır. Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top