Close

Göğüs ucu çatlakları hakkında bilinmesi gerekenler

Özellikle annelerde emzirmeden dolayı göğüs ucu çatlakları fazlaca görülmektedir. Bunun nedenleri arasında yanlış emzirme yöntemleri, emzirme sonrası yanlış göğüs bakımı ve temizliği gelmektedir. Emzirme sırasında ve sonrasında gerekli bakımlar yapılmadığı zaman annenin göğsünde deformeler meydana gelebilir.

GÖĞÜS UCU ÇATLAKLARI İÇİN ÖNLEM VE TEDAVİLER:

Anne adayları bebeklerini en az 6 ay gibi bir süre boyunca emzireceklerinden göğüs bakımı için önlem almalıdırlar. Bunun için 2 ay öncesinden göğüslerini emzirme dönemine hazırlamak için bakım yapmalıdırlar.

Doğal yollardan evde bakım kürleri yapmak mümkündür. Öncelikle aktarlarda bulabileceğiniz susam yağı ile eczanelerden temin edebileceğiniz E vitamini ampulünü iyice özdeşleşene kadar karıştırın ve bu karışımı göğsünüzün emzirme bölgesine sürünüz. Bu karışımı dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamanız daha etkili olacaktır. Bu sayede meme ucu çatlaklarını iyileştirmiş ve de oluşumuna karşı önlem almış olursunuz.

Göğüs ucu çatlakları hakkında bilinmesi gerekenler
Göğüs ucu çatlakları hakkında bilinmesi gerekenler

GÖĞÜS UCU ÇATLAKLARINA NE İYİ GELİR?

Göğüs ucu çatlaklarınız için içeriğinde lanolin olan kremler ve doğal zeytinyağı kullanabilirsiniz. İçeriğinde lanolin olan kremler doğaldır ve annelerin kullanmasında bir sakınca yoktur. Göğüs bakımı sonrasında göğüs ucunda lanolin içerikli kremler kalmış olsa bile bir sonraki emzirme için risk oluşturmamaktadır. Bu kremleri ya da zeytinyağını emzirmenin ilk dönemlerinde uygulayabilirsiniz. İnce bir tabaka halinde uygularsanız hızlı bir emilim yaparak göğüs ucu için gerekli olan nemi karşılayacaktır.

Göğüs ucu çatlakları için evde hazırlayabileceğiniz bir diğer doğal kür de ayva çekirdeği kürüdür. Bunun yapımı için ilk önce bir bardak içme suyunu alın ve içerisine ayvanın çekirdeklerini ilave edin. Bir süre geçtikten sonra ayva çekirdekleri ve su özdeşleşecektir. Bu sayede karışım jel kıvamını alacaktır. Elde ettiğiniz bu jeli göğüs uçlarına ve göğüs ucu çevresine sürünüz.

Yoğun bir nem verecek olan bu kür göğüs ucunuzda oluşan deformeleri iyileştirmeye yardım edecektir. Ayrıca çatlaklar oluşmadan önce de kullanabilirsiniz bu sayede oluşabilecek çatlak riskine karşı önlem almış olursunuz.

Bu önerileri uygulamadan önce olası alerjik durumlara karşı mutlaka dermatoloji uzmanınıza danışıp onayını alınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top