Close

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Pek çok farklı nedenden kaynaklanabilmekte olan göz altı morlukları, en çok şikâyet edilen cilt sorunlarının arasında yer almaktadır. Estetik açıdan güzel bulunmayan gözaltı morluklarını yok edebilmek için evde de uygulanabilen bazı yöntemler bulunmaktadır.

Stresli ve yoğun iş yaşantısının yanı sıra hayat zorlukları, yorgunluk, ilerleyen yaşlar, yetersiz beslenme ve genetik etkenler gibi pek çok farklı sebep, göz altı morluklarına neden olabilmektedir. Evinizde doğal malzemeler kullanarak uygulayabileceğiniz pratik yöntemler sayesinde bu morlukları ortadan kaldırmanız mümkündür.

SALATALIK

Bir tane salatalığı dilimleyerek moraran ya da solgun görünen gözleriniz üzerine koyup 15 dakika süresince beklettiğinizde göz altı morluklarınızın tamamen silineceğini görebilirsiniz.

LİMON VE DOMATES SUYU

Yarım limon ile yarım domatesin suyunu sıkarak geceleri uyumadan önce bir pamuk yardımıyla gözaltlarınıza sürebilirsiniz. Ağzı kapalı bir cam kavanozda muhafaza edebileceğiniz bu karışımı bir hafta boyunca gözaltlarınıza uyguladığınız takdirde göz altı morluklarınızdan kurtulabilirsiniz.

ELMA SUYU VE TÜRK KAHVESİ

Rendelediğiniz yarım almanın suyunu sıkarak içine bir tatlı kaşığı Türk kahvesi ekleyin ve iyice karıştırın. Bir parça gazlı bezin içine koyduğunuz bu karışımı bunu göz kapaklarınızın üzerine oyarak 15 dakika boyunca bekletin. Bu uygulamayı iki günde bir kez uygulayarak göz altı morluklarınıza veda edebilirsiniz.

PATATES

Patates dilimlerini göz kapaklarınıza koyarak 15 dakika bekletebilirsiniz. Her akşam uygulayacağınız bu yöntem sayesinde göz altı morluklarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

BUHAR

Bir kovanın ya da genişçe bir tasın içine koyduğunuz kaynar suyun üzerine yüzünüzü tutun ve bir süre zarar görmeden bekleyin. Bu sayede göz altı şişliklerinizi ve morluklarını azaltırken bir yandan da cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

SOĞUK SU VE BUZ

Haftada iki ya da üç defa göz altlarınıza soğuk su veya buz parçası ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu şekilde gözlerinizin rahatlamasını sağlayarak göz altı morluklarınızın görünümünü normale çevirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top