Close

Saç Boyası Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun yıllardır genellikle kadınların tercih ettiği saç boyama, kişinin kendi saç rengini değiştirmek istediği zaman kullandığı bir uygulamadır. Saç boyamak, çok eski yıllardan beri var olan bir adettir. Özellikle antik çağda, saç boyaları bitkilerden elde edilirdi. Bu amaçla en çok kullanılan bitkinin kına olmasının yanı sıra sinameki, zerdeçal ve ceviz kabuğu da boya üretiminde kullanılan bitkilerdendir. Saç boyasının doğal maddelerle üretilmesi saç yapısının bozulmaması için oldukça önemli olan bir etmendir. Saç boyama işlemi saçın doğal pigmenti de etkilediği için seçtiğiniz ürünün sağlık açısından uygun ve kaliteli olması önemlidir. Saç boyası renkleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Koyu renk tonlarından açık renk tonlarına kadar uzanan yelpazede ten renginize ve saç tipinize uygun bir renk kolayca bulabilirsiniz.

Saç Boyası Rengi Seçerken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Saç boyamak için renk seçimi yaparken bazı detayları göz önünde bulundurmak büyük önem taşır. Açık ten rengine sahipseniz saç rengi seçimi konusunda daha şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Hem koyu renkleri hem de açık renkleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak boyama işlemi için saçınızın ana rengi rol sahibidir. Koyu renk tonuna sahip olan kişilerin renk değişimi sırasında saçına açıcı işlemi uygulaması gerekebilir. Açıcı yaparken ürünün kaliteli olması saçlarınızın yanmaması açısından önemli bir detaydır. Kızıl gibi renk tonları ilk boyamada saça tam olarak oturmayabilir. Belirli periyotlarla aynı renk tonunu saça uygulayarak zaman içerisinde istediğiniz rengi elde edebilirsiniz. Arzu ettiğiniz renk tonu saçınızda oluştuktan sonra dip boya işlemiyle mevcut rengini korumasını sağlayabilirsiniz. 

Saç Rengini Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç rengi değiştirirken mevcut renginiz büyük rol oynar. Ayrıca saçta tutması açısından da boyanın kalitesi önemlidir. Bundan dolayı saç rengini değiştirmek keyifli olduğu kadar zahmetli ve riskli bir iştir. Siyah saça sahip bir kişinin sarı tonlarına geçebilmesi için uzun bir zaman gerekir. Bazı durumlarda birden renk geçişi mümkün olmayabilir. Bu sebeple istediğiniz renge yakın bir ton seçerek zaman içerisinde arzu ettiğiniz rengin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca tercih ettiğiniz boya çeşidi içerisinde yer alan maddeler hem saç sağlığı hem de renk tonu bakımından önemli bir ayrıntıdır. Birçok renk tonunu elde edebileceğiniz doğal saç boyaları saç rengini değiştirirken aynı zamanda saçı besler. Bu sebeple öncelikli saç boyası tercihiniz doğal boyalardan yana olmalıdır. Kimyasal boyalarda bulunan elementler saç rengini saç tellerini sabitlemeyi hedefler. Yaklaşık 1-2 ay sonra akmaya başlayan saç boyalarını uzun süre kullanabilirsiniz. Saç teline nüfuz eden kimyasal boyalar, uzun süre dayanıklılık gösterir.

Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Saç boyamak, temelde saçın rengini değiştirmek için yapılan bir uygulamadır. Çeşitli yöntemlerle birlikte uzun yıllardır yapılan bu uygulama genellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Saçın dip bölgesinden başlanarak boyama işlemi yapılır. Her saç teline gelecek şekilde boya bir fırça yardımıyla sürüldükten sonra belli bir süre beklenmelidir. Ortalama yarım saat civarında bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. İlk birkaç yıkamada saç boyası hafifçe akar ve asıl renge dönüşür. Uzun süre kalmaya uygun olan saç boyaları arasından kendi ten renginize ve saç yapınıza en uygun olacak saç boyasını seçmelisiniz. Çeşitli saç renkleriyle birlikte kullanıcının beğenisine sunulan saç boyaları, farklı maddeler kullanılarak üretilir. Saç yapısını bozmayacak doğal maddelerle üretilen boyaları tercih etmelisiniz.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top