Close

Hamileliği riske atabilen beslenme alışkanlıkları

Hamilelikte zararlı ve yararlı yiyecekler

İkinci çizgiyi gördüğünüzde ve hamile olduğunuzu anladığınızda, muhtemelen sağlıklı bir çocuğu dünyaya nasıl en iyi şekilde getireceğinizi düşünmeye başlayacaksınız. Çocuğa zarar vermemek için neler yapmamanız gerekmektedir. 

  • Yumuşak pastörize edilmemiş peynirler yemeyin.
  • Egzersiz yapın, ama çok da fazla yorulmayın. 
  • Doğum öncesi vitaminlerini alın ve doktor randevularınızı ihmal etmeyin.

Bu sayılanların dışında hamilelik sürecinde planlanması gereken beslenme programı bebeğin sağlığı için olmazsa olmaz mahiyetindedir.

Hamilelikte diyet ne anlama geliyor? 

Hamilelikte diyete başvurduğumuzda, kalorileri kısıtlamak ya da kilo vermeye çalışmak anlaşılmamalıdır. Hamilelik sırasında kilo vermek için diyet yapmak, özellikle de bir kilo kaybı rejimi demir, folik asit ve diğer önemli vitamin ve mineraller gibi önemli besinleri kısıtlayabileceğinden, sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Gün boyunca çeşitli yiyecekler yiyebilmek her zaman önemlidir; hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri aldığınızdan emin olun.

Hamilelikte zararlı azı yiyecekler

  • Pastörize edilmemiş (çiğ) süt ve meyve suları
  • Enerji içecekleri ve aşırı kahve
  • Şekerli yiyecekler
  • Soda ve şekerli içecekler
  • Yüksek sodyumlu gıdalar

Meyve ve Sebzeler: Meyveler ve sebzeler, özellikle C Vitamini ve Folik Asit olmak üzere birçok önemli besin maddesini içerir. Gebe kadınlar günde en az 70 mg C vitamini ihtiyaç duyarlar. Bu meyveler portakal, greyfurt ve ballı bezelye ve brokoli, domates ve Brüksel lahanası gibi sebzelerde bulunur. En az 2-4 porsiyon meyve ve günde 4 veya daha fazla porsiyon sebze yemelisiniz.

Ekmekler ve Hububatlar: Vücudun ana enerji kaynağı, ekmek ve tahıllarda bulunan temel karbonhidratlardan gelir. Tam tahıl ve zenginleştirilmiş ürünler, demir, B Vitaminleri, lif ve hatta bazı proteinler gibi önemli besin maddeleri sağlar. Müstahkem ekmek ve tahıldan gerekli miktarda folik asit alabilirsiniz.

Protein: Et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve fasulye, hamilelikte gerekli protein, B vitaminleri ve demir içerir. Gelişmekte olan bebeğinizin özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde bol miktarda proteine ihtiyacı var. Ütü, büyümekte olan bebeğinize oksijenin taşınmasına yardımcı olur ve ayrıca yorgunluk, halsizlik, sinirlilik ve depresyon gibi semptomlardan kaçınmak için kaslarınıza oksijen taşır.

Balık ve diğer bazı deniz ürünleri, kurallar dahilinde, hamilelik için iyi bir beslenme seçeneği olabilir. Yüksek düzeyde cıva içeren balıklardan kaçınılmalıdır. Günde en az 3 porsiyon tüketmelisiniz.

Süt Ürünleri: Gebeliği desteklemek için günde en az 1000 mg kalsiyum gereklidir. İyi kalsiyum kaynakları arasında süt, peynir, yoğurt, kremalı çorbalar ve pudingler bulunur. Yeşil sebzeler, deniz ürünleri, fasulye ve kuru bezelyelerde de bazı kalsiyum bulunur. Günde en az 4 porsiyon süt ürünü tüketmelisiniz.

Unutmayın, doğum öncesi bir vitamin veya başka bir takviye sadece hamilelik sırasında sağlıklı bir beslenmeyi tamamlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top