Close

Hamilelik şansını azaltan en önemli faktörler

hamile kalmayi engelleyen durumlar

Hamilelik yaşamayı dört gözle bekleyen anne adayları vardır. Bu isteğin en kısa zamanda gerçekleşebilmesi için bazı faktörlere dikkat etmek gereklidir. Hamilelik önündeki bu engelleri ortadan kaldırmak mümkündür. En önemli aşama çiftlerin bu sebeplerin farkına varması ve zamanında önlem almalarıdır.

Hamilelik şansını azaltan sağlık sorunları

Özellikle kadınlarda görülen bazı sağlık sorunları hamileliğin önündeki en büyük engeldir. Bu sağlık sorunlarının önde gelenleri kadınların yumurtalıklarını ve yumurta üretimini etkileyen önemli medikal problemlerdir. Bu sağlık sorunları şöyle sıralanabilir:

  • Hormon düzeyindeki dengesizlikler
  • Rahimdeki sorunlar (Endometriozis ve miyom)
  • Tüplerdeki problemler
  • Tiroit Hastalığı
  • Diyabet
  • Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bu problemler en dikkat çekenleri olmakla beraber genetik yolla geçen bazı kalıtsal problemler de ayrıca hamilelik şansını azaltabilir.

Hamilelik olasılığını azaltan yaşam tarzı

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalıdır. Çünkü kadın ve erkeğin aşırı kilolu ya da zayıf olması hamilelik şansını azaltmaktadır. Ayrıca kafein, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları terketmek de çok önemlidir. Çünkü bu alışkanlıklar kadında ve erkekte üreme hücrelerini olumsuz etkilemektedir. Kadınlarda yumurta sayısını ve kalitesini azaltırken erkeklerde de sperm sayısının ve kalitesinin düşmesine yol açarlar. Bu nedenle de hamilelik olasılığı azalmaktadır. Diğer önemli nokta da stres yapmamaya özen göstermektir. Stresli geçen bir yaşam da hamileliğin önündeki en büyük engellerden birisidir.

Hamilelikte yaşın önemi

Hamilelik şansını etkileyen faktörlerden biri de anne adaylarının yaşıdır. Çünkü 35 yaşından sonra üretilen yumurta sayısında ve kalitesinde ciddi miktarda düşüş gözlenmektedir. Ayrıca 35 yaşından sonraki gebeliklerde doğacak çocuğun çeşitli genetik hastalıklara yakalanma riski de artar. Bu sebeplerden dolayı anne adaylarının hamilelik planlamasını bu yaşlardan önce yapmaları önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top