Close

Hamilelikle gelen iş stresinden uzaklaşmanın 6 yolu

hamileligin-getirdigi-is-stresiyle-basa-cikma-yollari

Çalışan anne adayları için gerek iş gerek bebeğinin sağlığı stres ve korku sebebi olmuştur. Anne adayları çalışmaya devam etmek isterken bebeğine zarar gelir mi korkusu yaşabilirler. Peki bu stres ve korku gibi duygulardan nasıl uzaklaşılır, koşullar nasıl iyileştirilir?

İyi beslenin

Yalnızca hamilelikte değil hayatımız boyunca iyi beslenmeye dikkat etmeliyiz. Ancak bu dönemde çok daha disiplinli davranmak gerekir. Evde bunu yapabiliyorsunuz, ancak yerindeki koşullar farklı olabilir. Çözüm olarak, evden çıkmadan iyi bir kahvaltı yapın ve atıştırmalık kuruyemiş, meyve gibi ara öğünlerinizi çantanıza atarak işinize gidin.  İş yerinizde öğlen yemeklerinin size uygun olmadığını düşünüyorsanız bu durumu ilgili kişilerle paylaşıp çözüm isteyin.

Dinlenmeyi ihmal etmeyin

İyi bir gece uykusu gün içinde yaşayacağımız stres ve yorgunlukla başa çıkmanın en iyi yollarındandır. Zaten hamilelik sizi daha yorgun hissettireceğinden geceleri erken yatıp mutlaka uykunuzu alın. Gün içinde mutlaka her fırsatta dinlenin. İş arkadaşlarınızdan ve iş yerinizden en azından öğlen arası size dinlenme alanı ve zamanı yaratmaları konusunda yardım alabilirsiniz.

İş yükünüzü azaltın

Normalde fazla yükü sizi yormuyor ve strese sokmuyor olabilir. Ancak hamilelikle değişen hormonlarınız olduğunuzdan farklı hissettirebilir. Eğer iş yükünüz değişmese bile size fazla gelmeye başladıysa ve stres altında hissediyorsanız bu yükünüzü azaltın.

Gün içinde rahatlayın

Yalnızca işinizle ilgilenmek yerine günlük onar dakikalık meşgaleler edinip rahatlayın. Origami, küçük el işleri, müzik dinlemek gibi kısa süreliğine işte olduğunuzu unutturacak alanlar açın. Elinizi karnınıza götürüp bebeğinizi dinleyin ve onunla iş aralarında küçük sohbetler edin.

Rahatlatan egzersizler yapın

Oturarak çalışan bir hamile iseniz sık sık ayağa kalkarak minik yürüyüşler yapın. Eğer ayakta iseniz sık sık oturarak ya da uzanarak dinlenmeyi ihmal etmeyin. Derin nefesler almayı ve düşüncelerden uzaklaşmaya çalışmayı ihmal etmeyin. Doğru nefes alma tekniklerini öğrenin ve uygulayın.

Hamile olduğunuzu hatırlayın

İş hayatı zaten normal koşullar altındayken bile bizi fazlasıyla strese sokabilir. Hamilelikle artan hormonal dengesizlikler ve yorgunluk sizi daha stresli hissettirebilir.  Kendinize acımasızlık etmeyin, rahatlamanın yollarını bulun, sıkıntılarınız paylaşmaktan, hayır demekten çekinmeyin. Kendinize bu sürecin tadını çıkarmanız gerektiğini hatırlatın.

scroll to top