Close

Hamilelikte diş sağlığını korumak için tavsiyeler

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı oldukça önemsenen konulardan biridir. Kadın vücudunun psikolojik ve fizyolojik olarak epey değişiklik geçirdiği bir dönem olan hamilelikte, diş bakımının doğru yapılması anne kadar bebeği de etkilemektedir. Vücudun gereksinimi olan kaynakların yeterli miktarlarda tüketilmesiyle diş sağlığı adına belirli kurallara dikkat etmek sağlıklı bir doğumun da kapılarını aralamaktadır.

Hamilelikle diş sağlığı nelerden etkilenir?

Hamilelik döneminde kalsiyum eksikliğinin anne adayında diş kaybına yol açacağı söylentisi doğru değildir. Anne adayının yeterli kalsiyumu almadığı durumlarda, öncelik olarak bebeğin ihtiyacı karşılanacağından anne için gereken kalsiyum kemiklerden sağlanır.

Sabahları meydana gelen bulantıların neden olduğu kusmalar ile hamilelerin ağız içi ortamlarının asidikliği arttığından dişlerinde çürüme ve hassasiyet gibi sorunlara yol açabilir.

Hamilelik döneminde artış gösteren progesteron ve östrojen hormanları ise hızlı artışın sebep verdiği diş eti iltihapları ve diş üzerinde plaklara neden olabilmektedir.

Dişlerin iyi temizlenmemesi de basit diş eti iltihaplarına zemin hazırlayabilmektedir.

Hamilelik döneminde ağız ve diş sorunları yaşandığında neler yapılabilir?

Hepsinden evvel hamileliğe karar verenlerin öncelikle bir diş hekimi kontrolünden geçmeleri, hamilelikte meydana gelebilecek sorunlar için önlem olabilir. Hamilelik süresince yaşanabilecek apse, çürük, ağrı gibi problemlerdeyse tedavi için 3-6 ay arasındaki periyotta rahatça yapılabilmektedir. Bu dönem içerisinde  gebelik sonuna ertelenebilecek diş çekimi, kanal tedavileri, dolgular, diş taşı temizliği gibi tedaviler için oldukça uygun bir dönemdir. Lokal anestezi tercih edilmeksizin bu tedaviler yapılabilir. Çünkü anestezi için tercih edilen maddeler rahmin kasılmasına neden olarak erken doğuma yol açabilmektedir.

Hamilelikte diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Tüm hamilelik dönemince zengin içerikli besinler, A, C, D vitaminleri, fosforca zengin yiyecekler, kalsiyum içerikli sebzeler, süt ve süt ürünleri, tahıllar, proteini bol et, balık ve yumurta düzenli olarak tüketilerek vücudun ihtiyacı karşılanmalıdır.

Ağız bakımı göz ardı edilmeksizin düzenli olarak dişler fırçalanmalı ve yardımcı olarak diş ipi ve ağız suyu kullanılmalıdır. Diş etleri sıkça kanayan anne adayları dişlerini fırçalamaktan kaçınmamalıdır.

İlk üç ay hariç sonraki üç aylık dönemde diş tedavileri yapılmalı, ciddi ve acil olmadıkça son üç ayda meydana gelen sorunlar için tedaviler doğum sonrasına ertelenmelidir.

İlaç kullanımı doktor öneri olmaksızın yapılmamalıdır.

Diş doktoruna sıkça gidilmesi de ağız ve  diş sağlığının kontrolünü sağlayarak diş eti iltihaplanmasının ilerlemesini önler ve hamilelik tümörlerinin meydana gelme riskini düşürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top