Close

Hamilelikte Saç Bakımı

Uzmanlara göre hamilelikte saç kestirmenin bir sakıncası yoktur. Saçlarınızı kestiğinizde bunun bebeğinize olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Bazı hamileler saçlarını kesmez çünkü bebeklerine zararlı olacağı düşüncesindedirler. Vücutlarında biriken yararlı besinler bebeğe yarar sağlasın diye kendilerinde değişiklik yapmak istemezler. Fakat anne adayı olarak bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri, bebeğinizin gelişimi sırasında sizin yediklerinizden alacağı yarar saçınızı kesmeyerek sağladığı bir yarar olamaz. Bebek anne karnında anneye bağlı kordondan beslenir ve kan damarları ile anneden yarar sağlar. Bu sebeple saç kesmek ya da saç kesmemek bebeğinizin ne yararına ne de zararına bir yaklaşımdır. Bu durum saç kesmenin bebeğe zarar verdiği hakkında kanıtlanmış hiç bir çalışma söz konusu değildir.

Hamilelikte alınan kilolar sebebiyle bazen aynada kendinizi beğenmeyebilirsiniz. Bu durumda makyaj yaparak, yeni bir kıyafet alarak veya saçlarınızla oynayarak bu durumu kendinizce tolere edebilirsiniz. Bu sebeple anne adayları hormonlar yüzünden yeterince hassas bir dönemden geçtiği için bu dönemde yapacağı saç modelleri ile kendini mutlu edebilecekken, saç kestirmenin bebeğe zarar verdiği batıl inancı yüzünden bu durum can sıkıcı bir hal alabilir. 

Hamileyken Saç Boyanır mı?

Hamileyken saç kesimi yaptırmak ya da yaptırmamak bebeğe bir etki sağlamazken, hamileyken saç boyamak bebeğe ve kendinize zarar verebilir. Saç boyalarının içinde farklı oranlarda birçok kimyasal madde vardır. Bu kimyasal maddeler solunum yollarınıza ciddi zarar verebilir. Ayrıca size vereceği zarar bebeğiniz için de geçerlidir. Özellikle saç açıcı işlemleri sırasında çok yoğun oranda kimyasala maruz kalırsınız. Bu normal bir kişide bile bazı solunumsal rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Öksürük, ateş, solunum yetmezliği veya mide bulantıları gibi kimyasal zehirlenme durumlarıyla karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple anne adayları mümkünse hamilelik ve emzirme süreci boyunca saç boyatma işinden mutlaka uzak durmalıdır. Saç gözenekleri ile vücuda alınan kimyasal maddeler kan ile bebeğinize geçebileceğini unutmadan saç boyatma işine karar vermeniz de fayda vardır. Saç açıcı işlemleri uygulanmayacak olsa dahi her türlü saç renk değişimi için kimyasallardan uzak durulması gereklidir. Bu sürede anne adayı güzelliğinden önce sağlığını düşünmeli ve mümkün olduğu her sentetik veya kimyasal işlemden kendi ve bebeği için uzak durmalıdır.

Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Saç boyama işlerinizi mutlaka erteleyin.
  • Organik bileşikli ürünler ile saçınıza maske yapabilirsiniz.
  • Zeytinyağı, yumurta, mayonez, aloe vera gibi ürünler ile saç maskesi yapılabilir.
  • Organik boya diye satılan ürünlerden uzak durun.
  • Saçınıza maske yaptıktan sonra masaj yaparak derine nüfuz etmesine imkan tanıyın.
  • Saçınıza kına yakabilirsiniz, kına saç derisini ve kılları besler.
  • Saçlarınızı yıkarken şampuan içeriklerini mutlaka okuyun.
  • Saç derisi sağlığı için çok kaynar su ile saçlarınızı yıkamak dökülmelere sebep olabilir.

Bu sayılanlar ile anne adayı bebeğini ve kendini koruyarak, hamilelik süreci daha az riskle devam edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top