Close

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir? Yeni bir bebek bir aileye neşe ve zorluklar getirir. Heyecanlısınız, ancak büyük çocuklarınızın yeni doğana nasıl tepki vereceği konusunda da gergin olabilirsiniz. Bir sürü soru geldi: Nasıl bir erkek kardeş ya da kız kardeş olarak, o büyük çocuk bizim haber verelim mi? Yeni bebeği kıskanacaklar mı? Geçinmelerine nasıl yardımcı olabiliriz? İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir?

Farklı yaşlardaki çocuklar yeni bir bebeğe farklı tepki verecektir. Her yaş grubundan ne bekleyeceğinizi bilmek, ailenizdeki değişikliklerle başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Ancak bu konuyu aşağıda ele alacağız. O yüzden okumaya devam edin. İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir?

İkinci bir kardeşin gelişi için bir çocuğu nasıl hazırlarsınız? Çocuğu ezmeden hamilelik hakkında ne kadar ayrıntı veriyorsunuz?

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir? İnsanlar çocuklarına ne zaman yeni bir erkek veya kız kardeşi olacağını söylemeleri gerektiğini bilmek isterler. Cevap şu: çocuğunuz anlamasa bile, başkasına söyler söylemez. Çünkü, herkese bunun bir sır olduğunu söyleseniz bile, onları bir hafta boyunca unutabilir veya göremeyebilirsiniz ve herkese söylediğinizi varsayacaklar ve evinize gelecekler, çocuğunuza doğru yürüyecekler ve ” yeni bir erkek kardeşiniz veya kız kardeşiniz olduğu için heyecanlı değil misiniz?” Bunun olmasını istemezsin.

Yeni bebeğin oyun arkadaşı olma ve diğer çocuğun ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini geliştirmemeye dikkat etmek istersiniz. Ebeveynlerin fayda sağlayacağı başka bir şey daha var. Anne fiziksel olarak iyileşeceğinden ve bebek geldiğinde yeni bebeğe çok fazla odaklanması gerektiğinden, eğer baba bebek doğmadan önce ilk çocukla fazladan zaman geçirmeye başlayabilirse gerçekten yararlıdır. İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir?

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu
İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu

Bebek eve geldiğinde kıskançlığı ve rekabeti etkisiz hale getirmenin bazı yolları nelerdir?

Her şeyden önce, her çocuk farklıdır ve kıskançlık çocuklar arasında farklıdır. Bazı çocuklar için kıskançlık hemen olacaktır. Aslında, bazen kıskançlık doğmamış çocuğa yöneliktir ve büyük çocuk, bebeği hiç beklemediğini, gitmesini istediğini açıkça ortaya koyacaktır.

Bazen kıskançlık, bebek gülümsemeye başladığında ve daha etkileşimli hale geldiğinde ve yetişkinler bebeğin üzerinde güzelleştiğinde başını çeker. Bazı çocuklar, yeni bebek uyuduğu veya sessiz olduğu için birkaç ay boyunca güvensizlik veya kıskançlık belirtileri göstermeyecektir.

En iyi şey, anne ve babanın her gün bire bir, belki de günde iki kez, kutsal olan en büyük çocuk için, özellikle de bu çocuk erken güvensizlik gösteriyorsa, özel bir şey yapmasıdır. Yeni bebek geldikten sonra bu özel zamanların devam etmesini sağlamaları gerekir. Bu özellikle resimde büyükanne ve büyükbaba yoksa geçerlidir.

Yapabileceğiniz bir diğer basit şey, ilk çocuğu beşikten bir yatağa taşımayı planlıyorsanız, bebek gelmeden birkaç ay önce bunu yapmak istersiniz. Çocuğun yeni yatağın olması için harika bir yer olduğunu ve en sevdikleri yerden büyük, garip bir yatağa itilmediğini anlamasını istersiniz. Uyum sağlamaları için zamana ihtiyaçları var. İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir?

Ailede yeni bir bebekle hareket eden bir çocukla nasıl başa çıkıyorsunuz (geriliyor, öfke nöbetleri atıyor, vb.)?

Öfke nöbetleri bir çocuğun dünyasının kontrolden çıktığının göstergesidir. Sakin bir yere götürülmeli ve sakinleşmelerine izin verilmelidir. Öfke nöbeti sırasında disiplin olmamalı. Bir mağazanın köşesinde olsa bile, halka açık bir yerde olsa bile, onları alıp sessiz bir yere götürmeniz gerekebilir.

Büyük bir kardeşin gerçekten her şeyden çok ihtiyacı olan şey, onun aynı miktarda sevgi ve ilgiyi görmediğini anlaman. Bu onun için yeni bir dünya ve artık ilgi odağı olmadığı için ne kadar üzgün olduğunu anlayabilirsiniz ve sonunda uyum sağlayacaktır. Önemli olan neler yaşadığını anlamak. Çoğu ilk çocuk için büyük, büyük bir değişiklik. 

Alışması için acele edemezsin ve aylar sürebilir çünkü geleceği hakkında hiçbir fikri yoktur. Aynı zamanda çocuğun mizacına da bağlıdır. Bazı çocuklar ilgi odağı olma kaybına karşı çok hassas olacak ve bazı çocuklar gerçekten onunla yuvarlanacak. Çocuğunuzun yeni erkek kardeşi veya kız kardeşi tarafından strese girmesi durumunda, kötü bir ebeveyn olduğunuzu veya çocuğunuzun ciddi şekilde yanlış ayarlanabileceğini hissetmemelisiniz. Hayır, bunların hepsi normal. İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir?

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu
İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu – İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu

Hangi aktiviteler bir çocuğun ikinci bir çocuğun gelişini anlamasına yardımcı olur?

Çocuk aile içinde ne olduğunu, çünkü, birbirimize yardımcı yardımcı olmalıdır. Ancak, ilk çocuk “annenin küçük yardımcısı” olduğunda, dikkatinizi çekmenin tek yolunun gerçekte olduğundan daha olgun davranmak olduğunu hissettiğinde her zaman böyle bir tehlike vardır.

Mevcut çok sayıda kitap vardır ve ebeveynler ve çocukları olabilir ya da bilmeniz gereken ne hissettiklerini ve sağlıklı yaşam-özellikle onların görüşüne uyması aracılığıyla tarayabilir. Bazı ebeveynler çocuklarının doğumla ilgili tüm grafik ayrıntılarını bilmelerini ister ve diğer ebeveynler çocuklarına yeni bebekle neler olup bittiğine dair ipuçları vermek ister. Kendiniz için bunlardan birini seçebilir ve seçebilirsiniz.

Çok fazla karışıklık olmadan yeni aile rutinlerine yaklaşmanın bir yolu var mı?

Çocuğunuzun yatmadan önce rutin kutsallığını koruyun. Bu rutini değiştireceğinizi düşünüyorsanız, bebek gelmeden önce yapın. Hamileliğinizin yedinci veya sekizinci ayında neler yapabileceğinizi öğrenin. Eğer sinir krizi geçirecek bir zaman olacaksa ya da yaramazlık olacaksa, muhtemelen günün sonunda gelecektir. Çocuğunuzun gerçekten uzun bir yatma rutini olduğunu biliyorsanız ve bunu sürdüremeyecekseniz, bebek gelmeden önce kısaltın, böylece çocuğunuz vaktinden önce değişime alışır.

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu nedir? Sorusunun cevaplarını soru-cevap şeklinde inceledik ve tartıştık. Peki yeni bir çocuğun aileye katılacağına ilk çocuğunuz gerçekten nasıl tepki verecek, bir de bunu görelim istiyoruz. Buna yaşlardan bakarak anlayabilmemiz mümkündür.

İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu
İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu

Farklı yaş gruplarının tepkileri

Farklı yaş gruplarının tepkileri ikinci bir çocuk için nasıl şekilleniyor. Farklı yaş gruplarının tepkileri, haberi almada elbette ki değişiklik gösteriyor. Buna yakından bir bakmak istedik. İşte farklı yaş gruplarının tepkileri.

1 İla 2 Yaş Arası

Bu yaştaki çocuklar, yeni bir erkek veya kız kardeşe sahip olmanın ne anlama geldiği hakkında fazla bir şey anlamayacaklar. Ancak, çocuğunuzun “yeni bebek” hakkında konuştuğunuzu duymasına ve heyecanınızı hissetmesine izin verin. Neden heyecanlandığını anlayamayabilir, ama tavrın ona sürtünecek ve o da heyecanlı hissedecek.

 • Yeni bir bebekle ilgili resimli kitaplara bakın. En azından çocuğunuz “kız kardeş”, “erkek kardeş” ve “yeni bebek” gibi kelimelere aşina olacaktır.
 • Yeni bebek geldiğinde, büyük çocuğunuz için özel bir şeyler yapmaya çalışın. Ona hala sevildiğine dair güvence ver. Bazı fikirler arasında ona özel bir hediye vermek, babasıyla, büyükannesiyle ya da başka bir özel yetişkinle yalnız zaman geçirmesine izin vermek ya da onu özel bir yere götürmek sayılabilir.
İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu
İlk çocuğunuzu bir kardeşe hazırlamanın 5 yolu

2 İla 4 Yaş Arası

Bu yaşta çocuğunuz hala size çok bağlı ve sizi başkalarıyla nasıl paylaşacağınızı henüz anlamıyor. Çocuğunuz ayrıca değişime karşı çok hassas olabilir ve yeni bir aile üyesi fikri tarafından tehdit altında hissedebilir. İşte okul öncesi çocuğunuzun büyük bir erkek kardeş veya abla olmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bazı öneriler. Farklı yaş gruplarının tepkileri sizi korkutmasın.

 • Okul öncesi çocuğunuza bebekten bahsetmeden önce bir süre bekleyin. Kreş mobilyaları veya bebek kıyafetleri almaya başladığınızda veya annenin büyüyen “midesini” sormaya başladığında çocuğunuza açıklayın. Okul öncesi çocuklar için resimli kitaplar çok yardımcı olabilir.
 • Dürüst ol. Bebeğin sevimli ve sevimli olacağını, aynı zamanda ağlayacağını ve çok fazla zaman ve dikkat alacağını açıklayın.
 • Okul öncesi çocuğunuzu bebeği planlamaya dahil edin. Bu onu daha az kıskandıracak. Bebek eşyaları için seninle alışveriş yapmasına izin ver. Ona kendi bebek resimlerini göster.
 • Çocuğunuzun rutinindeki büyük değişiklikleri zamanlayın. Yapabiliyorsanız, bebek gelmeden önce tuvalet eğitimini bitirin veya beşikten yatağa geçin.
 • Çocuğunuzun biraz gerilemesini bekleyin. Örneğin, tuvalet eğitimi almış çocuğunuz aniden “kaza” geçirmeye başlayabilir veya bir şişe almak isteyebilir. Bu normaldir ve büyük çocuğunuzun hala sevginize ve dikkatinize sahip olduğundan emin olmanın yoludur.
 • Çocuğunuzu hastanede olduğunuz zamana hazırlayın. Hastaneye gittiğinizde kafası karışabilir. Birkaç gün içinde yeni bebeğinizle birlikte olacağınızı açıklayın.

5 yaş ve üzeri

5 yaşından büyük çocuklar genellikle küçük çocuklar kadar yeni bir bebek tarafından tehdit edilmez. Bununla birlikte, yeni bebeğin aldığı ilgiye kızabilirler. Okul çağındaki çocuğunuzu yeni bir bebeğe hazırlamak için farklı yaş gruplarının tepkilerine göz atın.

 • Çocuğunuza neler olduğunu anlayabileceği bir dilde anlatın. Yeni bir bebek anlamına gelir ve değişiklikleri, hem iyi ve çok iyi değil etkileyebilir ne olduğunu açıklayın.
 • Büyük çocuğunuzun, bebeğin odasını tamir ederek, kıyafet seçerek veya çocuk bezi satın alarak yeni bebek için bir şeyler hazırlamasına yardımcı olun.
 • Mümkünse, büyük çocuğunuzun bebek doğduktan kısa bir süre sonra hastaneye gelmesini sağlayın, böylece büyüyen ailenin bir parçası gibi hisseder.
 • Büyük çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve faaliyetlerini göz ardı etmeyin. Onu ne kadar sevdiğini bilsin. Her gün onunla yalnız vakit geçirmek için çaba gösterin; bunu ona ne kadar özel olduğunu hatırlatmak için bir şans olarak kullanın.
 • Yeni bebeği eve getirdiğinizde, büyük çocuğunuzun bebeğin bakımında oynayacağı bir rolü olduğunu hissetmesini sağlayın. Önce sana sorması gerekse de bebeği kucağına alabileceğini söyle. Bebeğe karşı nazik ve sevgi dolu olduğunda onu övün.
scroll to top