Close

Kapatıcı nedir ve nasıl kullanılır?

kapatici-nedir-ve-nasil-kullanilir

kapatici-nedir-ve-nasil-kullanilir

Kapatıcı ürünler aynı zamanda concealer olarak bilinmektedirler. Concealer, yani kapatıcılar öncelikle ciltteki ton farkını kapatarak, ciltte ton dengesini sağlarlar. Kapatıcı ürünler yüzdeki kızarıkları, sivilceleri, sivilce izlerini, lekeleri, büyük gözenekleri ve yüzdeki koyu halkaları örter. Kapatıcılar cilde daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır. Bu noktada cildinize ve ten renginize uygun kapatıcıyı seçmeniz önemli bir rol oynamaktadır.

Kapatıcı ve doğru renk seçimi

Kapatıcı alırken en önemli ve dikkat edeceğiniz nokta kapatıcının cildinize ve ten renginize uyumlu olup olmadığıdır. Eğer ten rengine ve cildin yapısına uygun bir kapatıcı tercih edilmez ise kapatmak istediğiniz kusurlar ve sağlamak istediğiniz renk dengesi aksine daha çok ortaya çıkacaktır. Eğer teninize sürdüğünüz kapatıcı teninizle tamamen uyum sağlıyor ise ve kapatıcının tonu rengini cildinizde ayırt edemeyecek kadar sizinle bütünlük oluşturuyor ise doğru kapatıcı tercih etmişsiniz demektir.

Kapatıcı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kapatıcı kullanırken öncelikle cildinize ve teninize uygun bir tonda kapatıcı seçtiğinizden emin olmalısınız. Kapatıcı yani concealer seçerken cildinizden bir veya iki ton açık formda kapatıcıları da tercih etmeniz de uygundur.

Kapatıcı seçiminin ardından kapatıcının doğal durması ve cildinizle bütünleşmesi önemli bir noktadır. Kapatıcıyı çok ve kat kat, kısacası tabakalar halinde çok fazla miktarda kullanmak yerine daha yoğun ve etkili kapatıcılar tercih etmelisiniz. Yoğun yapılı kapatıcılar gün içerisinde cildinizde uzun süreli ve kalıcı bir etki bırakacaktır.

Özellikle üzerinde durulması gereken nokta ise kapatıcının cilde ne miktarda uygulanması gerektiğidir. Kapatıcı az miktarda ve ince bir katman halinde cilde uygulanmalıdır. Fazla miktarda kullanım cildinizdeki lekelerden, gözaltı morluklarından kurtulmak yerine yüzünüzdeki kusurlara daha çok dikkat çekecektir ve kapatmak istediğiniz noktaları daha çok ortaya çıkaracaktır. Ayrıca gereğinden fazla kullanılan kapatıcılargün içerisinde yüzünüzde toplanma ve çizgilenme problemi oluşturacaktır. Topaklanma ve çizgi sorunu ise göz çevresindeki kaz ayaklarınızın ve kırışıklıklarınızın belli olmasına sebep olacaktır. Gereğinden fazla kullanılması halinde, gün içerisinde topaklanma ve çizgilenme sorunuyla karşı karşıya bırakabilir. Bu da göz çevresindeki ince kırışıklıkların belli olmasına sebep olur.

Kapatıcı cilde uygulandıktan sonra ise parmağınızla, makyaj süngeri ile veya kapatıcı fırçası ile dağıtılmalıdır. Böylece cildiniz kapatıcı ile bütünleşecek ve daha sağlıklı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

Kapatıcı cilde uygulandıktan sonra kapatıcının çizgilere dolmaması ve gün boyu kalıcılık sağlayabilmesi için ise pudra ile tamamlanabilir. Cildinize uygun seçtiğiniz pudra, kapatıcı kullanımı sonrası size daha kalıcı ve sağlıklı görünen bir yapı sağlayacaktır.

Cilt tipine göre kapatıcı önerileri
Cilt tipine göre kapatıcı önerileri

Cilt tipine göre kapatıcı önerileri

Öncelikle kuru ciltler için kapatıcı önerisi olarak, yüzünüzde ışıltı ve aydınlık bir görünüm elde edeceğiniz likit formüllü kapatıcılar tercih edilebilir.

Eğer cildiniz karma veya yağlı cilt tipi ise yüzünüzün parlaklığını dengeleyecek, mat ve pudramsı özelliklere sahip bir kapatıcı tercih edebilirsiniz veya makyaj sonrası concealer üzerine transparan bir pudra ile kalıcılık sağlayabilirsiniz.

Eğer göz altlarınızdan ve koyu halkalarınızdan şikayetçi iseniz morlukların ve lekelerin üzerine kapatıcı kullanıldığında cilt tonunu dengeleyen kapatıcı türlerini tercih edebilirsiniz.

Hangi kapatıcı olursa olsun kapatıcı kullanımı sonrası mutlaka gece uyumadan önce cildinizi, cildinize uygun ürünlerle temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kapatıcı seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kapatıcı seçiminde en önemli ve en dikkat edilmesi gereken noktalar ise cildinizde hangi bölgeye uygulayacağınız ve neye göre alacağınızdır.

Öncelikle sivilce lekelerini kapatmak istiyorsanız ten renginizden bir ton açık kapatıcıları tercih etmelisiniz.

Eğer karma renk tonuna sahipseniz ve cildinizde farklı renk tonları mevcut ise yeşil veya sarı tonlarında kapatıcıları tercih etmelisiniz.

Eğer gözaltı morlukları ve yüzünüzdeki koyu halkalardan şikayetçi iseniz somon renkte kapatıcıları tercih etmelisiniz.

Eğer yüzünüzde çok fazla kızarıklık bulunuyorsa ve kızarıklıklardan şikayetçiyseniz yeşil renkteki kapatıcıları tercih etmelisiniz.

Kapatıcı çeşitleri
Kapatıcı çeşitleri

Kapatıcı çeşitleri

1- Pot Kapatıcılar

Pot kapatıcılar stick şeklindeki kapatıcılara benzer formdadır. Pot kapatıcıların nemlendirici etkisi bulunmaktadır. Sürülmesi ve cilt üzerinde dağıtması kolaydır. Pot kapatıcılar yoğun bir formdadır. Ciltteki kusurları keskin bir şekilde gizlemektedir.

2- Krem Kapatıcılar

Krem kapatıcılar kremsi bir dokudadır. Krem kapatıcılar genellikle daha yoğun ve belirgin, koyu lekeler üzerinde kullanılmaktadır. Kullanımı ve sürümü oldukça kolaydır. Krem kapatıcılar cilde uygulandığında daha doğal bir görünüm sağlamaktadır.

3- Tüp Kapatıcılar

Tüp kapatıcılar tercihe göre kreme, fondötene veya BB Kreme karıştırılıp kullanılabilmektedir. Tüp kapatıcıları genellikle kuru cilt yapısına sahip olan bireyler ve yaşı ilerlemiş kişiler tercih etmektedirler. Tüp kapatıcıların kullanılması oldukça kolaydır.

4- Kalem Kapatıcılar

Kalem kapatıcılar daha bölgesel kullanıma uygun bir kapatıcı türüdür. Sivilcelerde ve kızarıklıklarda tercih edilir.

5- Nand Kapatıcılar

Nand kapatıcılar daha çok cilt sorunları yaşayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Daha yoğun ve daha keskin bir kapatıcı forma sahiptirler. Cilt sorunu yaşayan ve kapatıcı kullanan kişiler özellikle cildine ve bakımına dikkat etmelidir. Gece uyumadan önce mutlaka cilt temizliği yapılmalıdır. Cilt hava almalıdır.

Kapatıcı nasıl uygulanır?
Kapatıcı nasıl uygulanır?

Kapatıcı nasıl uygulanır?

Öncelikle kapatıcı tonu cilde uygun bir şekilde seçilmelidir. Kapatıcı seçilirken elinizde veya bileğinizde değil yüzünüzde deneyerek seçiminizi yapmalısınız. Denerken yüzünüzde makyaj olmamasına dikkat etmelisiniz. Cildinizin tonuna dikkat ederek seçim yapmalısınız, cilt tonunuz soğuk bir tonda mı yoksa sıcak bir tonda mı bunu ayırt etmelisiniz. Açık tonda veya cildinize uygun olmayan bir kapatıcıyla yüzünüz daha soluk görünebilir veya yüzünüzden daha sıcak bir tonda kapatıcı fazla koyu bir tona bürünebilir, hatta yüzünüzü turuncu gösterebilir.

Kapatıcının tonu seçildikten sonra kapatıcı tiplerinden hangisini tercih edeceğinizi düşünmelisiniz. Örneğin: akne problemi için kalem kapatıcılar tercih edilir ya da geniş gözeneklere sahipseniz sıvı kapatıcılar tercih edilebilir.

Kapatıcı tonu ve kapatıcı tipi seçildikten sonra ilk olarak kapatıcıyı cilde uygulamadan önce yüzünüzü temizleyerek, ince bir katman nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. Makyaj işleminde ilk olarak kapatıcı cilde uygulanmalıdır.

Kapatıcıyı cilde uygularken kapatıcı fırçası ile ilk olarak kapatıcıyı göz altlarınıza uygulamalısınız. Göz Altlarına kapatıcı sürerken ovalamaktan kaçınmalı, elinizle nazikçe yedirmeniz gerekmektedir.

Kapatıcı göz altlarına uygulandıktan sonra siyah noktalar, yara izleri, akne kapatılmalıdır. Kapatıcı kullanırkenfazla yoğun durmaması için ince tabakalar halinde iki kere uygulanması tercih edilmektedir. Akne üzerine kapatıcı uygularken elinizi temas ettirmemelisiniz. Aksi takdirde ellerinizle yüzünüze temas ettiğiniz diğer noktalara da bakterinin yayılması için zemin hazırlayabilirsiniz.

Son olarak ciltte kusurlar kapandıktan sonra kapatıcının üzerine fondöten uygulayabilirsiniz. Fondöten tercih ederken yine cildinize uygun olmasına özen göstermelisiniz. Kapatıcı üzerine kompakt yani sıkıştırılmış pudralar da sıkça tercih edilmektedir. Sabitleyici olarak sıvı fondöten tercih ettiğiniz takdirde dikkatli olmalısınız. Bu durumda sıvı fondötenin de üzerinden sabitleme pudrası ile geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca gün içerisinde kapatıcı sürdüğünüz özellikle cilt kusurlarınızın bulunduğu bölgelere daha fazla pudra kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu, makyajınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Son olarak kapatıcılar ve yüzünüzde gün boyu duran makyaj, cildinizdeki sorunlara kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Cildinizi yatmadan önce veya eve vardığınızda temizleyip gözeneklerinizin hava almasını sağlamalısınız. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirici kullanırsanız cildiniz kendini daha hızlı yenileyecektir. Kullanılan makyaj ürünlerinin cildinize uygun olması ne kadar önemliyse makyaj sonrası yüz temizleme ürünlerinizin de cildinize uygun olması bir o kadar önem taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top