Close

Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir?

mama-sandalyesi-nasil-secilir

mama-sandalyesi-nasil-secilir

Yeni doğan bebekler ilk altı ay herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığı sürece anne sütü ile beslenmelidir. Büyümesini sürdürürken gelişim evrelerini tamamlayan bebekler için altı ay sonrasında ek gıdaya başlanmaktadır. Bebek için anne sütü artık yeterli gelmemeye başlamaktadır. Bebekler ek gıdaya geçtiklerinde ise  mama sandalyesi ebeveynler için önemli bir konuma gelmektedir.

Bebekler İçin Mama Sandalyesi Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ebeveynler için mama sandalyesi bebekler büyüdükçe önemli bir konu haline gelmektedir. Ebeveynler için mama sandalyesi nasıl önemliyse aslında mama sandalyeleri bebeklerin gelişimi içinde önemlidir. Bebekler mama sandalyesi ile birlikte yeme alışkanlığı kazanacaktır.

Mama sandalyeleri seçimi yapılırken öncelikle bebekler için üretilip üretilmediğine dikkat edilmelidir. Bebekler için üretilen mama sandalyeleri iyi bir marka güvencesi altında olursa sizin de içiniz rahat olacaktır. Bunlarla birlikte mama sandalyeleri seçilirken ergonomik yapıda olup olmadıkları göz önünde tutulmalıdır. Ergonomik yapıda olan mama sandalyelerinin oturma kısımları ve bebeğin sırtının geldiği kısım bebeği terletmeyecek kumaştan olmalıdır. Ayrıca bebeğin yemeğini koyduğu veya bebeğin üzerinde yemek yiyeceği plastik alan güvenli materyaller içermelidir. Bebeğin üzerinde yemek yiyeceği bu mama sandalyesinde ayrıca emniyet kemeri de bulunmalıdır.

Mama Sandalyesi ve Destekleyici Materyaller

Bebeğin rahat edeceği mama sandalyesi için basit tasarımlar bebek için hemen hemen yeterli olmamaktadır. Bebeğin için kullanışlı bir mama sandalyesinde çerçeve koruyucu aparatların yanında belden bağlanan bir emniyet kemerinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Hem bebek hem de ebeveynler için güvenli bir ortam sağlanmalıdır. Bunlarla birlikte bebeğiniz mama sandalyesinde iken aşağıya kaymaması için mama sandalyesinin oturma kısmına da ayrıyeten dikkat edilmesi gerekmektedir. Mama sandalyelerinin minderli formları bu konuda size çözüm imkanı sağlayacaktır. Minder formlu mama sandalyelerinde kılıflar mama sandalyesinden kolayca çıkarılabilir özellikte olduğu için temizlik konusunda da size ekstra kolaylık sağlayacaktır.

Mama Sandalyesi Nasıl Kullanılır
Mama Sandalyesi Nasıl Kullanılır

Mama Sandalyesi Nasıl Kullanılır?

Genellikle üç yaşına kadar kullanılan ve ebeveynler tarafından tercih edilen mama sandalyeleri bebeklerin gelişimine bire bir katkı sağlamaktadır. Bebekler veya çocuklar zamanla el, göz ve ağız koordinasyonu sağlarken tek başına yemek yeme becerilerini mama sandalyesi sayesinde geliştirmektedirler fakat yanlış kullanılan mama sandalyeleri, amacına uygun kullanılmaz ise mama sendromu adı verilen sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Ebeveynler bu süreçte dikkat etmelidir. Öncelikle mama sandalyelerini televizyonlardan uzak bir yere koymalıdırlar. Televizyon izleyerek yemek yiyen bebekler gittikçe kontrolsüzce yemek yemeğe başlayacaktır. Eğer kullanılan mama sandalyesi taşınabilir yani portatif bir mama sandalyesi ise bebeklerin mama sandalyesi ebeveynlerin yemek masasının yanında konumlandırılmalıdır. Bebekler büyürken tamamen taklitçi olduklarından dolayı ebeveynleri örnek alacak ve zamanla yemek düzenlerini ebeveynlerin yani anne ve babanın yemek düzenine uygun bir şekilde oturtacaklardır. Bu sayede bebek bir yandan kendisi yemek yiyecek ve el becerisini geliştirmeyi ihmal etmeyecektir. Bu süreçte bebeğin kendisine güveni de artacaktır.

Bebek için mama sandalyesi televizyondan uzak ve mümkünse yemek masasının yanına yerleştirildikten sonra bebeğin emniyet kemerinin takılı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hareketlerini zamanla arttıracak olan bebek  düşme riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bebek tamamen gözetim altında tutulmalıdır.

Bebekler Mama Sandalyesini Kaç Aya Kadar Kullanabilir?

Ebeveynler tarafından merak edilen bir diğer nokta ise bebeklerin mama sandalyesini kaçıncı aydan itibaren kullanmaya başladıkları ve bebeklerin mama sandalyesini ne kadar süre ile kullanmaya devam edecekleridir.

Bebekler altıncı aydan itibaren mama sandalyesini kullanmakla beraber üç yaşına yani hemen hemen 15 kiloya ulaşana kadar mama sandalyesini kullanmaya devam edebilirler.

Mama Sandalyesi Çeşitleri
Mama Sandalyesi Çeşitleri

Mama Sandalyesi Çeşitleri

Mama sandalyeleri tasarımları ve sahip oldukları özelliklere göre 4 gruba ayrılmaktadır. Bunlar basit mama sandalyesi, pratik mama sandalyesi, standart mama sandalyesi, yükseltici ve portatif mama sandalyesidir.

1)    Basit Mama Sandalyesi

Basit mama sandalyesi kullanım kolaylığı açısından ebeveynler tarafından tercih edilen bir sandalye çeşididir. Pratik mama sandalyesine göre ek özellikler bulunduran bu mama sandalyesi pratik mama sandalyesinden ayrılmaktadır. Tabii ki buna bağlı olarak fiyatlarında değişiklik gösterecektir.

2) Pratik Mama Sandalyesi

Pratik mama sandalyesi kullanımı kolay bir mama sandalyesi çeşididir. Pratik mama sandalyeleri evde fazla yer kaplamamaktadır. Portatiftir, demonte edilerek saklanabilme özelliğine sahiptir. Fiyat baz açısından en ucuz mama sandalyesi kategorisinde yer almaktadır. Diğer mama sandalyesi model ve çeşitlerine göre daha uygun fiyata sahiptir. Portatif ve tepsili mama sandalyeleri bu pratik mama sandalyesi kategorisine girmektedir.

Pratik Mama sandalyesi modellerine göre daha uygun fiyatlarla satılmaktadır. Tripper markasına ait portatif, tepsili mama sandalyeleri, pratik mama sandalyesi kategorisinde değerlendirilebilir.

3) Standart Mama Sandalyesi

Standart mama sandalyeleri, bebeğin yemek yeme eyleminin yanında, bebeğin boş vakitlerini değerlendirmesi için birebirdir. Bu tür mama sandalyelerinin bazı modelleri farklı koşullara uygun kullanım imkanını size verecektir.

4)Yükseltici Portatif Mama Sandalyeleri

Yükseltici mama sandalyelerinin öne çıkan en büyük özelliği bebeğiniz veya çocuğunuzla dışarda yapacağınız aktivitelerde de bu sandalyeler size eşlik edecektir. Yükseltici ve portatif mama sandalyeleriyani ev içi kullanımına uygun olduğu kadar ev dışı kullanımda da size eşlik edecektir. Pikniklerinizden arkadaş ve aile ziyaretlerinize kadar güvenle kullanabileceğiniz bu yükseltici portatif mama sandalyesi bebeğiniz ve sizin beslenme süreçlerini kolaylaştıracaktır ve size rahatlık sağlayacaktır.

Mama Sandalyesi Almadan Önce Bilinmesi Gereken 9 Şey

1) Mama Sandalyesinin Yüksekliği Ayarlanabilir Mi?

Mama sandalyesinin yükseklik ayarının bulunması ebeveynlerin işine yarayacaktır. Eğer mama sandalyesi portatif ve taşınabilir bir model ise gittiğiniz yerlerde size uyum sağlaması sizin için bir avantaj olacaktır. Farklı bir bakış açısıyla ise mama sandalyesinin boyutunun ayarlanabilir olması, bebeğinizle oturduğunuz yerden veya ayakta onunda oyun oynama imkanını sunacaktır. Bir başka avantajı ise bebeğiniz sıkılırsa veya mama sandalyesinde daha fazla oturmak istemezse kendisi kolayca size ihtiyaç duymadan kendi işini halledecektir. Bu bebeğinize özgüven sağlarken sizin de gün içinde iş yükünüzü hafifletecektir.

2) Mama Sandalyesi Seçiminde Emniyet Kemerinin Önemi

Mama sandalyelerinin emniyet kemeri tutumları modelden modele farklılık göstermektedir. Emniyet kemerlerinin bazıları beş noktalı bir kilit sistemine sahipken bazıları ise üç noktalı kilit sistemine sahiptir. Emniyet kemerlerinin tokaları ve kilit sistemine uyumları sorun yaratabilmektedir. Mama sandalyesi seçiminde emniyet kemerinin kullanım kolaylığına bu noktada dikkat edilmelidir.

3) Mama Sandalyesi Temizliği

Genellikle mama sandalyelerinin çoğunluğunun minder sistemi, kolaylıkla çıkarılabilir ve silinmeye ve yıkanmaya karşı elverişli olarak tasarlanmıştır. Bebeğiniz özelliklerde ilk başlarda kendi başına yemek yeme yetisini kazanırken ortalığı batıracak ve üzerini kirletecektir. Bazı mama sandalyelerinde ise ek kılıf seçeneği bulunmaktadır. İstersiniz ek bir kılıfla daha rahat kullanıma sahip olabilirsiniz.

Belki de mama sandalyesi tercih ederken üzerinde durmanız gereken en önemli noktalarda birisi mama sandalyesinin temizliğidir. Mama sandalyesi bakımında ise kolay temizlenebilir malzemeden yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Aşırı deterjan kullanımı bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Mümkünse elma sirkesi gibi doğal ürünlerle mama sandalyesinin temizliği sağlanmalıdır.

4) Mama Sandalyesi Ne Kadar Alan Kaplar?

Mama sandalyesi boyutu ebeveynler için önemli bir noktadır. Bu konu ebeveynlerin karar vereceği bir husustur. Mama sandalyesi ve kapladığı alan bebeğin yaşadığı evin büyüklüğüne ve günlük aktivitelerine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ebeveynler çoğunlukla yer kaplamayan ve portatif mama sandalyelerini tercih etmektedir.

5) Mama Sandalyesi Katlanılır Mı?

Mama sandalyesinin katlanabilir olup olmaması, mama sandalyesinin kapladığı alan konusunda olduğu gibi bu konuda tamamen ebeveynlerin tercihine bağlıdır. Evin büyüklüğüne ve günlük yaşam düzenine bağlı olarak değişen masa sandalyesinin katlanabilir olma durumu ebeveynden ebeveyne farklılık gösterecektir. Ebeveynler çoğunlukla katlanabilir masa sandalyesi formunu tercih etmektedir.

6) Mama Sandalyesi Taşınabilir Mi?

Mama sandalyesinin taşınabilir olması ebeveynler için avantaj sağlayacaktır. Öncelikle mama sandalyesinin taşınabilir olması için mama sandalyesinin tekerlekli bir forma sahip olması gerekecektir. Çünkü mama sandalyelerinin hepsi küçük ve taşınabilecek kadar hafif formda değildir. Mama sandalyesi seçiminde taşınabilir özellikte olması ne kadar önemliyse aslında mama sandalyesinin tekerlekli olması da bir o kadar önemlidir. Mama sandalyesi seçiminde tercihinizi tekerlekli masa sandalyesinden yana yapacaksınız eğer mama sandalyesinin tekerleklerinin de kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Genellikle ebeveynler katlanabilir ve taşınabilir özellikte mama sandalyesi formunu tercih etmektedir.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

7) Mama Sandalyesinin Sırt ve Ayak Bölgesi Çıkarılır Mı?

Ebeveynler genellikle mama sandalyesi seçerken bebeğin rahatı ve konforu için bebeğin sırtı ve ayaklarının ayarlanabilir formda olmasına önem göstermektedir. Bu özellik bebeğin fizyolojik gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir. Böylelikle bebekler daha rahat yemek yiyecek, dinlenecek ve kendilerini daha iyi hissedecektir.

8) Mama Tepsisi Çıkarılabilir Mi?

Mama tepsisi, mama sandalyesi seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. Mama tepsinin çıkarılabilir ve ayarlanabilir özelliğinin yanında katlanabilir olması ebeveynlerin masa sandalyesi seçiminde dikkat etmesi gereken noktalardan birisidir.

Mama sandalyesi seçerken mama tepsinin çıkartılabilir formda olması ebeveynlerin tercih ettiği ve dikkat ettiği bir husustur. Çıkartılabilir bir mama tepsisi bebek için kolaylık sağlayacaktır. Bebek mama sandalyesine daha rahat oturacak, kolaylıkla aile masanıza yaklaşacak ve aile yemeğine katılabilecektir. Bebek bunları yaparken kendine özgüveni gelecek ve kendisini ailenin bireyi olarak görmeye başlayacaktır.

Mama sandalyesi seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise mama tepsisinin ayarlanabilir özellikteolmasıdır. Mama tepsisinin ayarlanabilir formda olması bebeğin yemek yerken daha kolay hareket etmesini sağlayacaktır.

Ayrıca mama sandalyesi seçiminde üzerinde durulması gereken diğer bir husus ise mama tepsinin katlanabilir özellikte olmasıdır. Katlanabilir bir mama tepsisi mama sandalyesinin kullanılmadığı zamanlarda, mama sandalyesinin de kapladığı yeri azaltacaktır.

9) Mama Sandalyesi Kullanma Alternatifleri

Mama sandalyesi bebeğin tek başına bir şeyler yapabildiği ve aslında bebeğin kendisini kendisine kanıtladığı bir üründür. Mama sandalyesi bebeğin veya çocuğun yemek yeme dışında kendisine oyun alanı yaratacağı, ebeveynlerim müsait olmadıkları zaman bebeklerini oturtabileceği bir yapıdadır. Gün içinde ebeveynlerin işini kolaylaştırırken bebeğe en maksimum rahatlığı sağlayacaktır.

Mama sandalyesi bebek alışverişlerinde genellikle bebeğin diğer ihtiyacı olan ürünlerle satılmaktadır. Örneğin; oyuncaklı mama sandalyeleri bebeğin verimli ve tek başına zaman geçirip, bebeğin oyun kurma eğilimine katkı sağlayacaktır. Bebek tek başına vakit geçirmeyi öğrenecektir. Diğer bir örneği ise salıncaklı masa sandalyesi üzerinden verebilirim. Parka gidemeyen ya da parktan uzak büyüyen bebekler için bir salıncaklı mama sandalyesi bir avantaj olacaktır. Ayrıca bebeğin psikolojik gelişimi açısından gün içinde yapacağı ve oynayacağı oyunlara birisini ekleyen salıncaklı mama sandalyesi, çocuk içinde ayrı ve farklı bir oyun alanı imkanı sağlayacaktır.

1-2 Yaş Aralığındaki Çocuklarda Sosyal Gelişim Nasıldır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top