Close

Kegel egzersizi nedir?

kegel-egzersizi

Kegel vajinal kasların çalışmasını sağlayan, pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizdir. Adını jinokolog Dr. Arnold Kegel’den alır.

Kegel egzersizi nedir?

Doğumdan önce anne adayını doğuma hazırlanmasında etkilidir. Doğumdan sonra rahmin toparlanmasını ve yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan, sıklıkla görülen üriner retansiyonu engellemek amacıyla geliştirilmiş egzersizdir.

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Kegel egzersizi iki farklı şekilde yapılabilir. En sık kullanılan yöntem mesaneyi boşaltırken idrarı düzenli aralıklarda keserek 5 saniye kasıp 10 saniye kadar gevşemesini sağlayarak idrarın bir kısmını boşalttıktan sonra tekrar keserek aynı işlemi uygulayarak gerçekleşir. Tekrarlama işlemi, idrar bitene kadar devam eder. İkinci yöntem için egzersize başlamadan önce mesanenin boş olduğundan emin olunması gerekir. Düz bir zemine uzanarak gerçekleştirilir. Pelvis, yukarı doğru çekilerek kasların sıkılması sağlanır. 5 saniye kasıp 10 saniye gevşemesinin sağlaması için beklenir. Bu işlem günde en az 10 defa tekrarlanır.

Kegel egzersizi ne zamana kadar yapılmalıdır?

Kegel egzersizinin faydası 4’üncü haftadan sonra kendini göstermeye başlar. Egzersizin minimum 6 ay yapılması gereklidir. Kişilerin yaşam kalitesini arttıran önemli bir egzersizdir. Uzmanlar kegel egzersizinin yaş ilerledikçe pelvik taban kaslarının, zayıflayıp gevşemesinden dolayı hayat boyu düzenli olarak yapılmasını önermektedir.

Kegel egzersizinin hedefleri nelerdir?

  • Cinsel ilişki sırasında yapılırsa doyumu ve hazzı arttırmak,
  • Cinsel ilişki sırasında erken boşalmayı önlemek,
  • Doğum sonrası vajinanın toparlanmasını sağlamak,
  • Üriner retansiyonu engellemek,
  • Bağırsak sarkmasını engellemek,
  • Dışkı kaçırmayı önlemek,

Cinsel ilişki sırasında kegel egzersizinin faydaları nelerdir?

Doğumun travmalı geçmesinden sonra, cinsel ilişki sırasında ağrı meydana gelebilir. Bu ağrılı cinsel birleşme kadında cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Cinsel ilişki sırasında yapılacak kegel egzersizi, ağrılı cinsel birleşmeyi önlemede etkili olduğu gibi cinsel doyumu ve hazzı da arttıracaktır.

Kegel egzersizinde gelişmiş üriner retansiyona özel başlangıç egzersiz yöntemi:

Gelişmiş üriner retansiyonda kegel egzersizine başlamadan önce iki parmak vajinanın girişindeyken taban kaslar sıkılarak kadınların zevk almacı olan klitorise itilmeye çalışılır. İlk dönemlerde egzersiz bu şekilde yapılır. Kaslar kuvvetlenmeye başlandıktan sonra “Kegel egzersizi nasıl yapılmalıdır?” başlığı altında anlatıldığı gibi egzersiz sürdürülmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top