Close

Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır?

kilo-alma-diyeti-nasil-uygulanir

kilo-alma-diyeti-nasil-uygulanir

Genetik olarak zayıf olan ya da bir hastalık sonrası fazla kilo kaybı yaşayan kişiler için önerilen çeşitli kilo alma diyetleri bulunur. Kilo alma diyetinin sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin ve vitaminlerin karşılanması ile yapılan kilo alma diyetleri, kısa sürede büyük fark yaratabilir.

Kilo alma diyeti kısa sürede fiziğini belli bir forma sokmak isteyen kişiler için oldukça uygundur. Önerilen kilo alma diyet listeleri, vücudun çalışma hızını etkileyerek organların sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesini sağlar.

Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo alma diyetleri uygulayan kişiler beslenmeyle birlikte spor rutini de oluşturabilir. Spor ile desteklenen diyetler, vücudun kas ve yağ oranının dengelenmesine yardımcı olur. Kilo alma diyeti genellikle protein ve karbonhidrat ağırlıklı yapılır.

Yüksek kalorili fakat sağlıklı besinleri tüketen kişiler kısa sürede sağlıklı kilo alımı gerçekleştirebilir. Kilo alma diyeti uygulayan kişiler genellikle pirinç, süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık, ekmek gibi karbonhidrat oranı yüksek yemekler tüketir. Özellikle yapılan bu diyetlerde makarna tüketimi oldukça önemlidir.

Sağlıklı Kilo Alma Diyeti
Sağlıklı Kilo Alma Diyeti

Sağlıklı Kilo Alma Diyeti

Sağlıklı şekilde kilo almak isteyen kişiler diyetin yanı sıra spor rutini de oluşturur. Yapılan spor öncesi ve sonrası yemek yemek, kasların çalışma hızını artırarak kilo alımı sağlar. Sağlıklı kilo almak isteyen kişiler için ara öğünler oldukça önemlidir. Öğünlerin atlanmadan ve kalorilerin azaltılmadan beslenme işleminin gerçekleşmesi kısa sürede istenilen kiloya varmayı sağlayabilir. Kişiler gün içinde hem sebzeler, et, tavuk, balık gibi gıdaları hem de süt ve süt ürünlerini tüketebilir.

Kilo Alma Diyetinin Sağlıklı Olması Neden Önemli?

Sağlıklı şekilde alınmayan kilolara bağlı olarak aşırı yağlanma, çatlak oluşumu, bölgesel yağlanma, vücutta sarkmalar ve hoş olmayan bir vücut kompozisyonunun oluşması gibi birçok sorun gelişebilir. Zayıflık, beden kitle indeksine göre objektif olarak tespit edilebilir. Beden kitle indeksi, kilogram cinsindeki vücut kütlesinin boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile elde edilir.

Kilo Alma Diyetinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tıpkı şişmanlık veya obezite gibi aşırı zayıflık da sağlık açısından istenmeyen bir durumdur. Zayıf bireylerde vitamin ve mineral eksiklikleri, anemi, bağışıklık sisteminin güçsüz olması gibi durumlarla çok daha yaygın olarak karşılaşılır. Bu nedenle her birey yaşına ve cinsiyetine uygun ideal kilosunda olmalı ve bunu korumaya özen göstermelidir. Zayıf bireylerin sağlıklı şekilde kilo alması için genel bir sağlık taramasından geçmesi gerekir. Bazı durumlarda zayıflık veya kilo alamama sorununun altında yatan bir sağlık problemi olabilir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler için diyetisyen kontrolünde kilo alma diyeti başlatılabilir. Verilecek öneriler doğrultusunda hastanın sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo alması sağlanabilir. Bununla birlikte sağlıklı kilo almak için ne yemeli, kilo almaya yardımcı besinler nelerdir, kilo almanın yolları nelerdir gibi sorular da kilo almak isteyen bireyler için merak konusudur. İşte kilo alma diyeti yapmayı planlayanlar için sağlıklı kilo almanın 7 önemli yolu:

Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır
Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır – Sağlıklı ve Dengeli Beslenme
  • Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Kilo alma hedefiyle beslenme düzenini planlamaya başlarken öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenme için dikkat etmeniz gereken noktaları belirlemelisiniz. Bazı besinleri tüketerek kilo almak oldukça kolay olabilir, fakat bu her zaman alınan kiloların sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Kilo alma sürecinde yağ dokusu ve kas dokusundaki artışın bir denge içerisinde olması, kilo almanın ardından vücutta şekilsiz bir görünüm veya bölgesel yağlanma gibi bir sorunun oluşmaması için yağ ve kas oranı birlikte artmalıdır.

Şekerli ve yüksek oranda yağ içeren besinlerin ağırlıklı olduğu bir kilo alma diyeti, alınan kiloların çok büyük bir kısmının yağ olarak depolanmasına yol açar. Bu durum erkeklerde göbek bölgesinde, kadınlarda ise göbekle birlikte kalça ve basen bölgelerinde aşırı yağlanma ile sonuçlanabilir. Böyle bir durumun oluşmaması ve alınan kilonun vücuda dengeli bir şekilde dağılabilmesi için karbonhidrat, yağ ve protein kaynakları bir arada ve dengeli şekilde vücuda alınmalıdır. Süt ve süt ürünleri, beyaz ve kırmızı et, balık, yumurta, kuru baklagiller, tahıllar, sebze ve meyveler ve yağların gün içerisinde doğal besinler yoluyla dengeli olarak tüketilmesi bunun en güzel yöntemidir. 

Düzenli Egzersiz
Düzenli Egzersiz – Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır
  • Düzenli Egzersiz

Kilo alma diyeti tamamlandığında istediğiniz vücuda sahip olmak isteyebilirsiniz. Yağ ve kas dokusunun dengeli şekilde artırılmasını sağlayan bir diğer husus ise fiziksel aktivitedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye ek olarak düzenli şekilde egzersiz yapmanız, vücudunuzda bölgesel yağlanmaya yol açmadan kas kütlesini koruyarak kilo almanızı sağlar.

Bu nedenle beslenmenize dikkat ederken haftanın 2-3 günü seçtiğiniz bir veya birkaç spor aktivitesini kilo alma diyetine ekleyebilirsiniz. Bu durum kilo almanın yanı sıra sağlıklı bir yaşam için de oldukça faydalıdır.

Uyku Saatleri
Uyku Saatleri -Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır
  • Uyku Saatleri

Kilo alma diyetinde yeterli besin alımının sağlanması için güne erken başlamak, gereğinden az veya fazla uyumamak ve uyku saatlerini düzenlemek oldukça önemlidir. Günlük 8 saat uyku, yetişkin bireyler için yeterlidir. Yatma ve kalkma saatlerinin düzenli olması hem bu düzenin oturtulması hem de biyolojik saatin düzenlenmesi açısından önemlidir.

Kilo alma diyeti yaparken aşırı uyumak, önemli bir öğün olan kahvaltının atlanmasına veya gecikmesine yol açar. Ayrıca fiziksel aktivitenin azalmasına da neden olarak metabolizmayı olumsuz etkiler. Yetersiz uyku ise stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gün içindeki enerji düzeyinin ve verimliliğin azalması gibi sorunlara yol açarak sizi olumsuz etkiler. Bu nedenle kilo alma diyeti sürecinde uyku düzenine gereken hassasiyet gösterilmelidir.

Protein Gereksinimi
Protein Gereksinimi – Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır
  • Protein Gereksinimi

Sağlıklı kilo alma diyetlerinde bölgesel yağlanmanın önlenmesi ve kas kütlesinin artırılması için bir diğer önemli nokta protein alımıdır. Yetişkinler için yaklaşık protein gereksinimi, vücut kütlesinin her bir kilogramı için 1 gram protein olarak belirtilebilir. Dolayısıyla 55 kg kütleli bir birey için protein gereksinimi yaklaşık olarak 50 gramdır. Bu gereksinimin tam olarak karşılanmaması durumunda kas kütlesinin artışı için gerekli olan protein alınamaz. Alınan enerjinin çoğunluğu yağ dokularına dönüşür. Bunun önlenmesi için protein kaynakları olan et, tavuk, balık, yumurta, süt ve ürünleri, kuru baklagiller gibi besinlerin düzenli ve yeterli olarak tüketilmesi gerekir.

Kilo Almaya Yardımcı Besinler
Kilo Almaya Yardımcı Besinler – Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır
  • Kilo Almaya Yardımcı Besinler

Kilo almaya yardımcı besinler, kilo alma diyetini kolaylaştıran hem sağlıklı hem de besleyici gıdalardır. Hızlı bir kilo artışı sağlayan yağlar, şerbetli tatlılar, kızartılmış besinler gibi birçok besin mevcuttur. Fakat bunlar sağlıklı kilo almak için doğru besinler değildir. Bu tür besinler boş enerji kaynağı olarak adlandırılır. Vücuda enerji sağlamak haricinde herhangi bir faydası bulunmayan besinlerdir. Bunların yerine enerji içeriği ile birlikte besin değeri de oldukça yüksek olan fındık, badem, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar; tahin, pekmez, bal, sütlü tatlılar, tahıl ezmeleri, yemeklere eklenecek zeytinyağı gibi doğal besin alternatiflerinin tercih edilmesi sağlıklı kilo alma için oldukça iyi birer seçenektir.

İştahsızlıkla Mücadele
İştahsızlıkla Mücadele – Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır
  • İştahsızlıkla Mücadele

Kilo alma diyeti uygulamak isteyen ve zayıflıktan yakınan birçok bireyin çok yemek yemesine rağmen kilo alamadıkları görülebilir. Bu bireylerin birkaç günlük besin tüketim kayıtları alındığında aslında tükettikleri besin miktarının fazla olmadığı ortaya çıkar. Günlük diyet, büyük hacmine karşılık düşük kalori içeriği bulunan besinlerden oluşabilir.

Genellikle iştahsızlıktan kaynaklanan kilo alamama sorununda küçük hacimli fakat yüksek enerjili olan besinlerin tercih edilmesi, iştahsızlıkla mücadelenin en kolay yöntemidir. Örnek vermek gerekirse çorba, cacık, ayran gibi besinler yüksek su içeriklerinden dolayı aslında düşük kalori içermelerine karşılık midede önemli bir hacim kaplar. Dolayısıyla çabuk doymaya neden olur.

Fakat kuruyemişler, kuru meyveler gibi küçük hacimli ve yüksek enerjili besinler kilo alma diyetinde daha fazla enerji almanızı sağlayabilir. Günlük beslenme planı içerisinde özellikle de ara öğünlerde bu gibi besinlerin tercih edilmesi kilo almayı kolaylaştırır. Bu gibi besinler tüketilirken az az ve sık sık beslenmeye özen gösterebilir ve günde en az 3 ana öğün ve 3 ara öğün yapmaya gayret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top