Close

Lahana Çorbası Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Lahana Çorbası Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Lahana Çorbası Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Lahana çorbası diyeti hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin başvurmuş oldukları bir diyet çeşididir. Kalori bakımından oldukça düşük seviyelerde olan ve olabildiğince az kalori alımını hedefleyen lahana çorbasının oldukça çeşidi mevcuttur. Çok düşük oranda yağ ve yüksek oranda lif içerdiği için zayıflama diyetlerinin gözdelerinden biridir. Olabildiğince kısa sürede kilo düşüşü yaşamak isteyen kişilerin genellikle bir hafta boyunca uyguladıkları bir diyettir. Herkesin metabolizması ve yapısı farklı olduğu için kilo verme konusunda kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Kış mevsimi ürünü olduğu için genelde çoğu kişi kış aylarında bu üründen diyet yapmayı tercih etmektedir. Her gün evinizde yaptığınız lahana çorbasının yanında sebze, meyve ve süt gibi ürünler de yiyebilirsiniz. Lahana çorbası diyetini sürekli devam ettirmeseniz bile başka diyetlere hazırlık ya da başlangıç diyeti olarak düşünebilirsiniz.

Lahana çorbası diyeti uygulanmadan önce doktora görünmenizde fayda olabilir. Çünkü bu diyet bir hafta gibi bir sürede olsa vücudunuzda önemli değişikliklere yol açacaktır. Özellikle birçok kadın arasında popüler diyet olarak bilinir ve bu yüzden negatif yönlerini pek önemsemezler. Lahana çorbasının ortalama kalori değeri otuz üç kalori olarak bilinmektedir. Bu yüzden çoğu kişiye cazip gelmektedir. Her gün taze olarak yapacağınız lahana çorbası diyetiniz için daha iyi olabilir. İçerisindeki besin değerlerini kaybetmemesi açısından günlük olarak tazelenmesinde yarar vardır. Aslında yakın zamanda operasyon geçirecek, ameliyat olacak ya da herhangi bir iş için acil zayıflanması gereken kişiler için önerilen ve uygulanan diyet olarak bilinir.

Lahana Çorbası Diyetinin Olumsuz Yanları

Çoğu kişi lahana çorbası diyetini hızlı kilo vermek amacıyla fazlaca tüketiyor fakat olumsuz yanlarını görmemezlikten geliyor. Lahana diyetinin olumsuz yanlarından bazıları şunlardır.

 • Vücudunuz önceden kalorili besinlere alışık olduğu için artık kalori bakımından yetersiz bir çorba tüketmeniz metabolizmanızın şaşmasına ve hızını yavaşlatmasına sebep olacaktır.
 • Vücudunuza doğru düzgün başka besin almadığınız için lahana çorbası, kendi değerlerini yettiremeyip baş ağrısı, güçsüzlük, yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.
 • Kaybettiğiniz kilonun büyük kısmı sudur. Bu yüzden diyeti bırakmanızla birlikte tekrardan kilo artışı yaşamanız an meselesi olabilir.
 • Vitamin, mineral ve protein bakımından yetersiz gelip kas kütlenizin düşmesine sebebiyet verecektir.
 • Lahana çorbasının tadını kimse kolay kolay sevemiyor. Her gün aynı çorbayı tüketmek sizi iğrendirebilir ve diyetten uzaklaşıp diyeti yarı yolda bırakmanıza neden olabilir.
 • Lif bakımından zengin olması ve gazlı fenol bileşenlere sahip olduğu için uzun süre tüketildiği takdirde vücudunuzda gaz birikimine sebep olacaktır. Bu da midenizde ve bağırsaklarınızda ağrıların oluşması anlamına gelebilir.
 • Diyabet hastalığı olanlar için kan şekerinde düzensizlikler meydana getirecektir.
Lahana ve Lahana Çorbası Diyetinin Faydaları
Lahana ve Lahana Çorbası Diyetinin Faydaları

Lahana ve Lahana Çorbası Diyetinin Faydaları

Lahananın faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Lahana, sağlığınızı çok iyi yönde etkileyecek besinler arasındadır. Gerek faydalı oluşu gerekse de farklı vitamin ve mineraller bakımından zengin oluşu kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Potasyum, kükürt, magnezyum, kalsiyum ve bakır gibi birbirinden farklı minerallare sahiplik eder. Bunlar dışında lahana;

 • Vücudunuzun bağışıklığını arttırarak vücut direncinizin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudunuzdaki toksit maddelerin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede selülit bakımından rahatsız edici bir görüntüyle karşı karşıya kalmazsınız. Aynı zamanda antimikrobiyal bir yapısı vardır.
 • Lahana çorbası diyeti, özellikle zayıflamak isteyenler için midenizi tok tutar ve vücudunuzdan toksinleri atmanıza yardımcı olur.
 • Çoğu kanser türünün önüne geçerek sizi bu riskten uzaklaştırır. Özellikle meme, rahim, bağırsak, akciğer ve mide kanseri için önlem alır. Kanser hücrelerinin üreyerek yayılmasının önüne geçer.
 • Solunum açısından rahatsızlığı olanlar ya da solunum yolu hastalığı olanlar için iyileştirici niteliktedir. Özellikle balgam, boğaz ağrısı ve öksürük gibi durumlarda ilaç niyetine işlev görür.
 • Görme bakımından sıkıntı yaşamamanızı ve katarakt sorununu en aza indirmenizi sağlar.
 • Anemiye iyi gelir ve vücudunuzdaki kan şekeri oranını dengeler.
 • Sizi cinsel bakımdan daha istekli ve güçlü bir hale sokar. Enerjinizi arttırır.
 • Bağırsaklarınızı çalıştırma konusunda oldukça faydalıdır ve kabız gibi sorunların önüne geçer.
 • İçerisinde antioksidan bulundurur. Bu kalp krizi, kalp hastalıkları ve damar yıkanıklığı gibi sorunların meydana çıkma riskini azaltır.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklarla daha kolay başa çıkmanızı sağlar.
 • Ülser ve karaciğer yağlanmalarının önüne geçer.
 • İçerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde kaslarınızı güçlendirirken kemiklerinizi geliştirir.
 • Cilt problemi yaşıyorsanız, özellikle sivilce ve akne oluşumlarının önüne geçerek canlı bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar.
Lahana Çorbası Diyetiyle Ne Kadar Kilo Verilebilir
Lahana Çorbası Diyetiyle Ne Kadar Kilo Verilebilir

Lahana Çorbası Diyetiyle Ne Kadar Kilo Verilebilir

Lahana çorbası diyeti zayıflamaya yardımcı olan bir diyet çeşidi olduğu için çoğu kişi, bu diyeti ne kadar uzun süre yaparsa o kadar fazla zayıflayabileceğini düşünüyor. Aslında bu diyet, lahananın besin değeri ve tek tip beslenmeye yönlendirmesi sebebiyle yalnızca 1 hafta boyunca uygulanmaya elverişlidir. Diyet listesine uygun bir şekilde uygulandığı takdirde 1 hafta içerisinde 4 ila 5 kiloya kadar zayıflamaya yardımcı olur. Bu diyet özellikle herhangi bir ameliyata hazırlanan ya da acil zayıflaması gereken kişiler için tasarlanan bir diyet türüdür. Eğer kişi verdiği kiloyla yetinmeyip daha fazlasını vermek istiyorsa, ilk bir haftadan sonra bekleyip on beş gün sonra tekrar devam etmelidir.

Lahana çorbası diyeti vücudunuzdaki yağları yakmakta çok etkili bir yöntemdir. Haliyle tüketeceğiniz lahana çorbası miktarı ne kadar artarsa o kadar çabuk ve fazla kilo verebilmeniz de mümkün hale gelir. Normal düzende haftalık ortalama dört ya da beş kilo verilebilirken, bu yöntemle sekiz kiloya kadar düşüş yaşayabilirsiniz. Zaman bakımından bir kısıtlaması olmamakla birlikte istenilen vakitte lahana çorbasını tüketilebilirsiniz.

Bir Haftalık Lahana Çorbası Diyeti Listesi
Bir Haftalık Lahana Çorbası Diyeti Listesi

Bir Haftalık Lahana Çorbası Diyeti Listesi

Lahana çorbası diyetine başlamadan önce hevesli ve istikrarlı olmanızda fayda vardır. Bir hafta boyunca genelde aynı besinleri tüketecek olmanız sizi bıktırabilir ve kolay pes etmenize neden olabilir. Lahana çorbasının tadının çok sevilmemesi insanları bu diyete başlamak konusunda tereddüte düşürebilir. Diyetiniz esnasında sürekli yiyeceğiniz çorbanızın yanında atıştırmalıklar ya da ağzınızın tadını değiştirmeye yarayacak yiyeceklerde tüketebileceksiniz. Bir hafta boyunca her günü bıkmadan lahana çorbası içmeye ve birbirine benzer yiyecekler yemeye hazır olmalısınız.

Her diyet listesi kişiye özgü olarak tasarlanmakla birlikte genel hatlarıyla lahana çorbası diyet listesi şu şekildedir:

 • gün; istediğiniz ve midenizin alabildiği kadar lahana çorbası yemelisiniz. Bunun yanında sadece muz dışındaki  herhangi bir meyve yemenizin de serbest olduğunu unutmamalısınız.
 • gün; tekrardan istediğiniz kadar lahana çorbası yedikten sonra artık meyve yerini sebzelere bırakacak. Sebzenin pişmiş ya da çiğ olması tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Bu noktada özellikle yeşil sebzeler tüketmenizde fayda var. Sebzelerden istisna olarak ise sadece fasulye, bezelye ve mısır tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
 • gün; çorbanızı aynı şekilde yedikten sonra bu sefer ilk günü yanına ekliyoruz. Yani lahana çorbasının yanında hem meyve hem de sebze tüketebilirsiniz.
 • gün; yiyebildiğiniz kadar lahana çorbanızın yanında bugün artık muz yiyebilirsiniz. Muz için herhangi bir sınırlama olmamakla birlikte yağsız süt de tükebilirsiniz.
 • gün; istediğiniz kadar çorba yedikten sonra domates, et, balık ya da tavuk yiyebilir ve yedi bardak kadar su içebilirsiniz.
 • gün; çorbanızı yedikten sonra et ve yeşil sebze tüketebilirsiniz.
 • gün; çorbanızı yiyebildiğiniz kadar yedikten sonra artı olarak yeşil sebze, esmer pirinç ve şekersiz meyve suyu içebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top