Close

Mangonun sağlığa 13 faydası

Mangonun sağlığa 13 faydası

Mangonun sağlığa 13 faydası

Mangonun sağlığa 13 faydası nedir? Mango binlerce yıldır Hindistan’da önemli bir ürün olmuştur. Bugün, bu renkli, tatlı meyveler Hint mutfağının bir dayanağıdır ve dünya çapında popülerdir. Satın aldığınız mango türünden bağımsız olarak, bu meyveler bazı etkileyici sağlık yararları sunar. Mangolar tarihsel olarak sadece kurak mevsimin sonunda mevcut olsa da bugün tüm yıl boyunca marketlerde bulunabilirler.

Mangolardaki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar önemli sağlık yararları sağlayabilir. Örneğin, K vitamini kanınızın etkili bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olur ve anemiyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kemiklerinizi güçlendirmede önemli bir rol oynar. Mangolar ayrıca kan damarları ve sağlıklı kollajen oluşturmanın yanı sıra iyileşmenize yardımcı olmak için önemli olan C vitamini bakımından da zengindir. Mangonun sağlığa 13 faydası nedir?

Mangonun sağlığa 13 faydası nedir? Mangolar ayrıca kardiyovasküler sisteminizi desteklemek için de faydalıdır. Her ikisi de düşük kan basıncına ve düzenli bir nabza bağlı olan mükemmel bir magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca, mangolar mangiferin olarak bilinen bir bileşiğin kaynağıdır, bu da erken çalışmaların kalbin iltihaplanmasını azaltabileceğini göstermektedir.

Mangolar sindirim sisteminizi dengelemeye yardımcı olabilir. Kabızlıktan kaçınmanıza yardımcı olabilecek hem amilaz bileşikleri hem de diyet lifi sunarlar. Amilaz bileşikleri, midenizdeki diğer gıdaları çözerek zor nişastaları parçalamaya yardımcı olabilir. Mangonun sağlığa 13 faydası nedir? Bu arada, mangolardaki lif kabızlığı gidermek için eşdeğer lif takviyelerinden daha etkili olabilir.

Mangonun sağlığa 13 faydası
Mangonun sağlığa 13 faydası

Mangoların sağlığa faydaları

Mangoların sağlığa faydaları gerçekten inanılmaz derece fazladır. Burada sizlere 13 farklı faylarından bahsedeceğiz. Çok daha fazlası için bildirimlerini açmayı unutmayın! Bu sayede bütün içeriklerimizden anında haberdar olun. Hadi başlayalım. İşte mangoların sağlığa faydaları.

Lif dolu

Mango, yaprak dökmeyen bir ağacın meyvesidir ve tohumları nedeniyle bir drupe veya taş meyvesi olarak kabul edilir. Onlar da kaju ailesinin bir parçası. Birçok faydalarından biri, çözünür lif bakımından yüksek olmalarıdır. Bir fincan, kabızlığı yönetmenize ve daha uzun süre dolu hissetmenize yardımcı olmak için önerilen günlük değerinizin 2 gram %7’sine sahiptir.

C vitamini yüksek

Bir fincan mango, önerilen günlük ödeneğinizin %70’ine sahiptir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini kollajeni aktive etmeye yardımcı olur. Cildiniz, kemikleriniz, saçlarınız ve kaslarınız için bir yapı taşıdır. Ayrıca vücudunuzun kırmızı kan hücreleri için protein yapmak için kullandığı demiri emmenize yardımcı olur.

A Vitamininde A+

Smoothie’nize 1 bardak dondurulmuş mango attığınızda günlük ihtiyacınızın %25’ini ortadan kaldırın. A vitamini sadece bağışıklık sisteminizi desteklemekle kalmaz, aynı zamanda gözleriniz ve vizyonunuz için de gereklidir. Ve kalbinizin, akciğerlerinizin ve böbreklerinizin iyi çalışmasına yardımcı olur.

Mangonun sağlığa 13 faydası
Mangonun sağlığa 13 faydası

Antioksidanlarla dolu

Her birinin antioksidanları vardır. Hücrelerinizi serbest radikallerden, vücudunuzun yiyecekleri parçaladığında veya tütün dumanı ve radyasyon gibi zararlı elementlere maruz kaldığında yaptığı moleküllerden korumak için onlara ihtiyacınız var.

Mango Alerjileri

Tüm çiğ meyve ve sebzelere karşı oral alerjiniz yoksa, muhtemelen mango etine alerjiniz yoktur. Ancak zehirli sarmaşık, meşe, sumak ve mango derisinde bulunan kimyasal bileşik olan urushiol’e tepki verebilirsiniz. Çoğu durumda kontakt dermatit veya ağzınızın yakınında bir döküntü olarak ortaya çıkar. Mango yedikten 2 gün sonra olabilir.

Şeker sakınmak yok

Bir fincan mangoda 22 gram doğal olarak oluşan şeker bulunur. Fakat lifleri yüksek olduğu için, şeker kan dolaşımınıza yavaşça girer ve büyük bir artışa neden olmaz. Ne kadar şeker yediğinizi izlemeye çalışıyorsanız, mangoyu avokado veya balık gibi yağ veya proteinle eşleştirin. Bu emilimi daha da yavaşlatmaya yardımcı olur.

Mango Nasıl Seçilir

Pek çok renk gelir, bu yüzden, ben ve olgunluk onun hakkında hüküm veremezsin. Gözle görülür şekilde morarmış veya kokmuş olanları atlamak isteyeceksiniz. Mangonu yavaşça sık. Yakında yemeyi planlamıyorsan, sağlam olmalı. Mangonuzun ertesi gün veya iki gün içinde tadını çıkarmak istiyorsanız, biraz yumuşak olmalıdır.

Mango Nasıl Saklanır

Mangonuz zaten olgunlaşmışsa ve hemen yemeyi planlamıyorsanız, işlemi yavaşlatmak için buzdolabına koyun. Sert bir mangoyu olgunlaştırmak için, kileriniz gibi serin ve karanlık bir yerde veya tezgâhın üzerindeki bir torbada saklayın. Mangonuz kesilirse, gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakterileri önlemek için buzdolabında saklayın.

Mangonun sağlığa 13 faydası
Mangonun sağlığa 13 faydası

Mango Nasıl kesilir

Düşündüğünden daha kolay. Dilimlemek için, tohumun sağındaki bir tarafı kesin, sonra tohumun solundaki bir tarafı kesin. Daha sonra deriden sonuna kadar kesmeden her iki tarafın etine dilimleyin ve dilimleri bir kaşıkla çıkarın.

Mango Salsa

Mango, salsa’nın tatlı bir versiyonu için mükemmeldir. Doğranmış mangoyu doğranmış domates, salatalık, soğan, kişniş ve limon sıkmasıyla birleştirin. Tuz, karabiber veya biber tozu ile baharatlayın. Bir tahıl kabına veya balık tacolarının üstüne ekleyin.

Mango ve Muzlu Smoothie

Dondurulmuş mango parçaları smoothies için yapıldı. Bir bardak yarım muz, ¾ bardak süt ve bir bardak buz ile karıştırın. Tatlılık için bir çay kaşığı bal veya protein için bir çorba kaşığı fındık yağı ekleyin.

Mangonun sağlığa 13 faydası
Mangonun sağlığa 13 faydası

Çikolata Batırılmış Mango Pops

Bir çubuk üzerinde dondurulmuş meyve yiyebiliyorken kimin buzlu şekerlere ihtiyacı var? Bir ucunu içine kalın dilim mangoları kes, yarı yola kadar. (Süt, karanlık, beyaz, ya da bir kombinasyon) erimiş çikolata, dondurma içinde biter daldır ve ye.

Mangolu Salata

Normal salatanı hazırla ve içerisine soyduğun mangoyu dilimle. Hatta biraz tuzsuz peynirde koyabilirsin. Cevizde içerisine çok yakışacaktır. Protein bombası kocaman bir kase yapmış oldun. Şimdi tadını çıkart.

scroll to top