Close

Meme ucu çatlaklarına karşı kurtarıcı 4 öneri

Bir bebek sahibi olmak birçok kadının hayalidir ve doğal olarak doğum, beraberinde emzirmeyi getirir. Yeni doğum yapmış birçok annenin problemi meme ucu yaraları ve çatlaklarıdır.  Bazı anneler bebeklerini çok rahat emzirirken, bu sorunları yaşayan anneler acı içerisinde geçirmektedirler bu en güzel zamanlarını. Kimi anneler bu sebeple emzirmeyi bile bırakabilmektedir. Oysa doğru yöntemlerle ve doğru tedaviyle bu sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Meme ucu çatlaklarının sebepleri

Meme ucu çatlakları, meme ucundan kahverengi bölgeye kadar ilerleyebilirler. Annelere fazlasıyla acı veren bu durumun başlıca sebebi bebeğin yanlış pozisyonda emzirilmesidir. Göğüslere uygun bakımın verilmemesi ve yeterince beslenip rahatlatılmaması takip eder.

Bebek, kahverengi bölgeyi değil de yalnızca meme ucunu kavrayıp emiyorsa eğer bir müddet sonra meme ucunda ağrılar ve yer yer çatlaklar oluşmaya başlayacaktır. Oluşan çatlaklarda enfeksiyon riski ortaya çıkacaktır. Bu durum, daha fazla ağrıya ve emzirmeye engel olup sütün azalmasına sebep olacağından, anne ve bebeğin sağlığı için emzirme pozisyonunun acilen düzeltilmesi gerekmektedir.

Meme ucu çatlaklarına sebep olan bir diğer etken ise göğsün nemli kalmasıdır. Nemli göğüslerde çatlak riski ile beraber egzama ve mantar gibi enfeksiyon riskini arttırır.

Meme ucu çatlaklarına karşı alınacak önlemler

  1. Emzirmeden önce ve emzirdikten sonrasında göğüs yıkanmalı ve kurulanmalıdır.
  2. Emzirme henüz başlamadan, doğumdan birkaç ay öncesinden, hem meme ucu çatlağını önlemek hem de süt kanallarını açmak amacıyla E vitamini ampulünü susam yağı ile karıştırıp dairesel hareketlerle göğüslerinize masaj yapmanızda yarar vardır.
  3. Eğer henüz doğum yapmamışsanız ve bu tür problemlere engel olmak istiyorsanız doğum çantanızın içine lanolin ile saf zeytinyağı içeren bir krem ve göğüs pedi koymayı ihmal etmeyin. Bu krem emzirmenizi kolaylaştıracak, sizi de rahatlatacaktır.
  4. Emzirmenin ilk başladığı anlarda, bebek göğsünüze alışana kadar meme ucunda ağrı hissedebilirsiniz. Bunu hafifletmek amacıyla da çok küçük bir parça lanolin içeren kremler ile göğüs uçlarınızı yumuşatabilirsiniz. Bu basit ve doğal yöntemle meme ucu çatlaklarından korunmuş olursunuz.
scroll to top