Close

Parmak yedirten kazandibi tatlısı tarifi

Kazandibi, en sevilen ve beğenilen tatlılar arasında olan ve oldukça hafif olmasıyla da yedikçe yedirten bir tatlı türüdür. Bilindiğinin aksine sadece pastanelerde değil, evde de yapılarak yenilebilecek bir tatlıdır. Evde yapımı da kolay ve bir o kadar da lezzetlidir.

Kazandibi tatlısı için gerekli malzemeler

Muhallebi için;

1-6 su bardağı süt

2-3 yemek kaşığı mısır nişastası

3-3 yemek kaşığı un

4-1 su bardağı toz şeker

5-1 yemek kaşığı tereyağı

Yakma işlemi için;

1-4 yemek kaşığı pudra şekeri

2-1 tatlı kaşığı tarçın

3-1 yemek kaşığı margarin

Kazandibi tatlısının yapılışı

1-Kazandibi için, öncelikle muhallebiyi pişireceğimiz tencere ocağa alınır. İçerisine ölçüleri verilen miktarda süt, şeker, nişasta, un koyulur. Bir çırpıcı yardımıyla iyice karıştırılır, topaklanma olmamasına dikkat edilir ve ocağın altı orta ateşte açılır.

2-Tüm malzemeler karıştırılarak muhallebi kıvamına gelene, göz göz kabarana kadar pişilirir. Koyulaşınca ocak kapatılır. Tencerenin içine 1 yemek kaşığı tereyağı koyularak muhallebinin sıcağında karıştırılarak eritilir.

3-Yakma işlemi için; fırın tepsisi 1 kaşık margarin ile yağlanır. Üzerine pudra şekeri ve tarçın karışımı serpiştirilir.2 kepçe kadar muhallebi fırın tepsisine dökülür ve eşit şekilde yayılması sağlanır.

4-Tepsi ocak üzerine alınır ve orta ateşte çevire çevire yakılır. Yakma işlemi bittiğinde kalan muhallebi de tepsinin üzerine dökülür ve bir spatula yardımıyla tepsiye yayılır, üzeri düzeltilir. Tatlı soğumaya bırakılır daha sonra buzdolabında 1-2 saat dinlendirilir.

5-Buzdolabından alınan muhallebi, tepside ince uzun şeritler halinde kesilir. Yine spatula yardımıyla şeritler kıvrılarak rulo şeklinde sarılır. Servis tabağına alınır.

Kazandibi yapımında dikkat edilmesi gerekenler

Kazandibi tatlısını yapmak ne kadar kolay görünse de dikkat etmemiz gereken püf noktalar vardır. Bunlardan birisi de tepsideki muhallebiyi ocakta yakma işleminde, çok fazla yakmamaya özen göstermektir. Aşırı derecede yakarsak, tatlının tepsiden ayrılması oldukça zor olacak ve lezzeti de farklı olacaktır.

Bir diğer önemli nokta da malzeme listesindeki ölçüleri aynı oranda kullanmaktır. Çünkü muhallebi ile yapılan bu tatlıda muhallebi kıvamı da çok önemlidir. Malzemeler eksik olduğunda çok akışkan bir muhallebi olacağından sarılması oldukça zor olacaktır. Ya da malzemeler fazla olduğunda bu sefer de çok katı bir muhallebi elde ettiğimiz için tepsiye yaymamız zor olacaktır.

Bu püf noktalara da dikkat ettikten sonra tatlımızın enfes tadıyla buluşabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top