Close

Yeni gelecek kardeş sonrasında yaşananlar

yeni-geleceek-bebek-sonrasinda-durum-nasildir

Ailenin en büyük çocuğusunuz ve yeni kardeş geleceğini öğrendiniz hemen hemen her çocuğun başına gelmiştir. Bu durumda büyük kardeş artık kendisinin sevilmeyeceğini düşür ve kıskançlık yapmaya başlar. Bu durumda anne babalar ne yapmalıdır? Yeni doğacak kardeşle büyük kardeşin arasındaki sorunları nasıl ortadan kaldırırız?

Anne babalar ne yapmalı

Hemen hemen her ailede yeni doğacak kardeşe kıskançlık duygusundan dolayı, oluşan nefretten bahsedebiliriz. Bu ailenin ve çevredeki arkadaşların yanlış tutum ve söylemlerinden kaynaklanan bir durum. Büyük kardeşin çevresindeki arkadaşları “artık anne ve baban seni değil, kardeşi sevecek” gibi bir söylem kurdukları zaman ister istemez büyük kardeş de kıskançlık duymaya başlıyor. Bu durumu genelleyip her büyük kardeşin böyle bir şey yapacağını söyleyemeyiz. Ama 10’da 7’lik bir orandan bahsedebiliriz.  Burada ailenin tutumu çok önemlidir. Anne babalar bu durumda yeni doğan kardeşi diğer kardeşten farklı ya da fazla ilgi göstermekten kaçınmalıdır. Bunu yapmaları biraz zor olabilir. Yeni doğduğu için ister istemez bazı ihtiyaçları olacak. Böyle bir şeyde büyük kardeşe, onun kardeşi olduğunu ve sevmesi gerektiğini anlatmaları gerekmektedir. Çünkü böyle bir şey yapmadıkları zaman tatsız olaylar meydana gelmekte. Küçük kardeşi severken büyük kardeşe de ilgi gösterilmesi gerek. Anne, küçük kardeşi emzirirken büyük kardeşle de babanın oyalanması demek büyük kardeşin yalnız olmadığını pratikte gösterir.

Sorunları ortadan nasıl kaldırırız?

Büyük kardeşe, kardeşini kıskanmasının yanlış olduğunu ve bunu çoğu kardeşin birbirine yaptıkları söylememiz gerekebilir. Büyük kardeşe yalnız büyümenin kötü bir şey olduğunu ve ileride birbirilerini sevdikleri zaman iki arkadaştan farklı olacakları anlatmamız lazım. Genelde küçük kardeşini kıskandığı için tehlikeli şeyler yapmak isteyen büyük kardeş haberlerini görüyoruz. Her seferinde bu bizim başımıza gelmez diye düşünmek yanlış. Bu durumla karşılaşmamak için de büyük kardeşin yaş itibariyle bir şeyleri daha rahat anlayabilecek olmasından dolayı bazı şeyleri açıklamak faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top