Close

Yenidoğan Bebeklerde Islak Mendil Kullanımı

Yenidoğan Bebeklerde Islak Mendil Kullanımı

Yenidoğan Bebeklerde Islak Mendil Kullanımı

Bebeğinizin günlük el ve vücut temizliğinde kurtarıcınız ne diye sorsak, hemen hemen herkes ilk olarak ‘ıslak mendil’ cevabını verir. Haklısınız, ıslak mendiller bebeğinizin hijyeninde size çok büyük kolaylık sağlıyor değil mi? Peki hassas ve narin cildi için kullanılan bebek ıslak mendili özelliklerinin bebeğinizin sağlığını direkt etkilediğini biliyor musunuz?

Bebek İçin Hangi Islak Mendil Kullanılmalı?

Bebek ıslak mendil seçimi, onların cildi kadar hassas bir konu. Yanlış bir bebek ıslak mendil seçimi yapmak, bebeğinizin yumuşak teninde tahrişlere ve cilt döküntülerine neden olabilir hatta cildinde alerjik reaksiyonlar oluşabilir. O yüzden oyuncaktan kıyafete kadar miniğiniz için seçici davrandığınız gibi, temizliği için ıslak mendilde de aynı hassasiyeti göstermelisiniz.

Bebek ıslak mendili için nelere dikkat edilmeli?

Bebek için ıslak mendiller; mendilin kullanım dönemi, kullanılan malzeme, bebeğin cilt özellikleri, içerdiği maddeler gibi birçok açıdan farklılık gösterir. Yenidoğan bebek için ıslak mendil özellikleri de farklıdır. Bu çeşitlilik içinde seçim yaparken, bebek ıslak mendil tavsiyesi almak işinizi kolaylaştırabilir. Ama siz yine de ‘Bebek için hangi ıslak mendili kullanmalıyım? diyorsanız, aşağıdaki 10 maddeye dikkat etmenizi öneririz:

1- Kimyasal maddeler varsa tercih etmeyin: Bebek ıslak mendilinde en önemli özellik, alkolsüz olması gerektiğidir. Siz de biliyorsunuz bebeklerin cildi ince ve hassas. Zararlı maddeler bebeğinizin cildinde çeşitli sıkıntılara neden olabilir.  Bu yüzden alkol, SLS, SLES ve sentetik lif içeren ıslak mendilleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Bu gibi maddeler tahriş oluşumunu hızlandırarak bebeğinizi rahatsız eder.

2-Paraben içermediğinden emin olun: Paraben, kanserojen özelliğiyle sağlığa zararlı bir kimyasal. Bebek cildi hassas ve ince olduğu için ıslak mendillerde bulunan paraben ve benzeri kimyasal maddeler bebeğinizin cildi tarafından kolayca emilebilir. Bu nedenle de bebek ıslak mendili alırken içeriğinde şu maddelerin olmadığına özen göstermelisiniz:

 • Alkol
 • Paraben
 • Parfüm
 • Sentetik Lif
 • Sodyum sülfat tuzları olan SLS ve SLES
 • Boya

3- Aşırı kokulu ıslak mendillerden kaçının: Aşırı kokulu ıslak mendiller, koku açısından kalıcı olabilirler ama unutmayın ki bebeğiniz için pek de ideal değiller. Yoğun kokulu ıslak mendiller daha fazla parfüm ve esans içerir, bu da bebeğinizin hassas cildinde döküntüye neden olabilir. Özellikle yeni doğan bebek için ıslak mendil alırken kokusuz olanları tercih etmeniz önerilir.

4- Saf su içeriyor mu diye bakın: Bebek ıslak mendil seçimi yaparken bir diğer hassas özellik, saf su içermesi. Bebekler ıslak mendil içeriğinde saflaştırılmış su olması oldukça önemli. Evinizdeki çeşme ya da kaynak suları klor, kireç ya da metal içerdiği için bebek cildine zarar verebilir. Bu nedenle bebek ıslak mendil seçimi yaparken, içeriğinde özel üretim teknikleri ile hazırlanan ve bakterilerden arındırılmış saf su olup olmadığına özellikle bakın.

5- Aşağıdaki maddeler varsa sorun yok: Islak mendilin içinde ne kadar doğal madde varsa içiniz o kadar rahat olsun. Bunu anlamak için de bebek ıslak mendil paketinin üzerindeki içindekiler kısmını okuyabilirsiniz. İçinde saflaştırılmış su gibi bebeğinizin cildine zarar vermeyecek şu maddeler olabilir:

 • Gliserin
 • Limon yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Lavanta yağı
 • Aloe vera özü
 • Papatya özü

6- Bebeğinizin cilt tipine göre seçin: Bebekler her insan gibi farklı cilt özelliklerine sahip. O yüzden miniğinizin cildine uygun bebek ıslak mendili kullanmak oldukça önemli. Özellikle ilk altı ayda, yenidoğan bebek için ıslak mendil kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz kızarıklıklara veya cilt alerjilerine yatkınsa, her zaman organik maddelerden yapılmış özel mendiller kullanmanızda fayda var.

7- İyi temizlemesi için kalın olmalı: Bebek için ıslak mendilleri rahat kullanmak istiyorsanız, ince olmamalı. Çünkü ince olan ıslak mendiller kullanıldıklarında çabucak yırtılabilir. Ayrıca bebek ıslak mendilin ince olması kiri yeterince emmeyi ve istediğiniz hijyeni sağlamayı engeller. Çabuk yırtılmayan, rahatça temizlik yapmanızı sağlayan, yumuşak dokusuyla bebek cildini tahriş etmeyen orta kalınlıkta bebek ıslak mendil seçimi yapabilirsiniz.

8- Pamuktan üretilmiş olmasına özen gösterin: Bebek için ıslak mendilin sentetik lif içermeyen %100 pamuk olması önem taşıyor. Çünkü farklı maddelerden üretilen ıslak mendiller bebek cildinde kızarıklık oluşmasını hızlandırıyor. Pamuk doğal bir ürün olduğu için pamuklu bebek ıslak mendiller, tercihiniz olsun.

9- Dermatolojik testlerden geçmiş olsun: Bebek için ıslak mendilin içindeki maddeler kadar dermatolojik testten geçmiş olması da dikkat etmeniz gereken kriterlerden biri. Dermatolojik testlerden geçen ıslak mendillerde alerji, pişik ve tahriş riski daha az olur. Bebeğinizin vücut temizliğini gönül rahatlığıyla yapabilmeniz için paket üzerindeki yazıları inceleyin ve dermatolojik testten geçirildiğine dair ibareyi görmeden almayın.

10- Çok amaçlı ıslak mendiller almayın: Marketlerde ve kozmetik mağazalarında genel amaçlı çok sayıda ıslak mendil görebilirsiniz. Ama bunların hiçbiri bebeğiniz için uygun değil. Çok amaçlı ıslak mendiller yüksek miktarda kimyasal, parfüm ve paraben içerebilir.  Miniğinizin cilt sağlığı için bu tür ıslak mendilleri bebek ıslak mendil seçimi yaparken tercih etmeyin.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

Bebek İçin Islak Mendil Alırken Bu Detaylara Dikkat!

Bebeğiniz için ıslak mendil tercihi yaparken öncelikle içeriğini kontrol etmeniz gerekir. Bebek ıslak mendil markaları ürün çeşitliliğiyle dikkat çekse de sizin önceliğiniz ürünler arasında kimyasal içeriğe yer verilmemiş olan ürünü bulmaktır.

Bebekler kokuya hassas ciltleriyle alerjik reaksiyon gösterebilecekleri için kokusuz ıslak mendil tercih etmeniz bebeğinizin sağlığı için gereklidir.

Yenidoğan dönemi ve sonrasında bebeğiniz için seçeceğiniz ıslak mendilin pH değerine de dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız ıslak mendilin pH değerinin bebeğinizin cildine uygun olduğuna emin olmalısınız. Yenidoğan bebek cildinin pH değeri başlangıçta nötrdür. Yani cildi henüz onu mikrop ve bakteri gibi zararlı organizmalardan koruyacak pH seviyesine ulaşmamıştır. İşte bu yüzden bebeğiniz için tercih edeceğiniz ıslak mendilde kullanılan suyun, içerisindeki zararlı mikroorganizmalardan arındırılması için özel bir süreçten geçirilerek saflaştırılması gerekir.

Su bazlı bebek ıslak mendiller bu noktada yardımcınız olmaya hazırdır. Aksi durumda ürünler, çok kısa bir süre içerisinde bozulur. Bu ürünlerin Ph dengesi cilt ile uyumludur.  Yüksek iç adaletli yapısı ve kapağıyla sizlere kolay bir kullanım imkanı sağlayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğiniz için alkolsüz bebek ıslak mendilleri de tercih etmeniz önemlidir.

Bebeğiniz için saf su bebek ıslak mendil çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Bu ürünler suyun içinde bulunan mikroorganizmalardan arındırılır.

Ayrıca ürünlerin kesinlikle paraben içermediğinden emin olmanız gerekir. Ürünü alırken alkol, paraben, parfüm, sentetik lif, boya gibi zararlı maddelerin olup olmadığına bakıp iyice dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz için en kaliteli ıslak mendili tercih ederken çevre dostu olmasına da özen göstermelisiniz.

Mümkün Olduğunca Az Kokulu Olanlarını Tercih Edin!
Mümkün Olduğunca Az Kokulu Olanlarını Tercih Edin!

Mümkün Olduğunca Az Kokulu Olanlarını Tercih Edin!

Bebekler genellikle hemen hemen her türlü koku veya kimyasal maddeye tepki verebilen çok hassas bir cilde sahiptir. Çoğu doktor da kokusuz ıslak mendil kullanılmasını önermektedir. Sonuç olarak bebeğinizin hassas cildi için yumuşak kokulu ve çok fazla kimyasal maddeden yapılmış olmayan mendilleri seçebilirsiniz.

Yoğun kokulu ıslak mendiller daha fazla parfüm ve esans içerir ayrıca parfümlü ıslak mendiller kokusu ile bebeği rahatsız ederken içerdiği kimyasallar nedeniyle döküntüye sebep olabilir.

Kalınlığa Dikkat Edin!

Kalın ve boyutu büyük olan mendilleri tercih edin. İnce mendiller kullanım sırasında yırtılıp ellerinizin kirlenmesine sebep olabilir. Aynı zamanda kalın mendiller yumuşak ve pamuksu dokusuyla bebek cildinin tahriş olmasını engelleyebilir.

Kalın mendiller daha ekonomik bir kullanım sunar, ince mendiller yeterli temizlik sağlayamayacağı için çok çabuk bitebilir.

Ambalaja Dikkat Edin!

Ebeveynler her zaman ıslak mendile ihtiyaç duyabilir. Alt temizliği, el ve yüz hijyeni, kir ve kusmukları temizlemek için ıslak mendil ideal bir tercihtir ancak sizi uğraştıran ve tek elinizle alamadığınız ıslak mendilleri tercih etmeyin.

Kolay açılabilen ve hava almayan ıslak mendiller pratik kullanım avantajının yanı sıra uzun süre ıslak ve temiz kalmasını sağlar.

Çok Amaçlı Islak Mendilleri Tercih Etmeyin!

Marketlerde ve kozmetik mağazalarında satılan genel amaçlı ıslak mendilleri bebeğinizin cildi için asla kullanmayın. İçerdiği maddeleri ve kalitesinden emin olmadığınız ıslak mendiller bebeğinizin gün boyu huzursuz ve mutsuz olmasına sebep olabilir.

Bebek cildi narin ve hassastır, çok amaçlı ıslak mendiller ise yüksek miktarda kimyasal, parfüm ve paraben içerebilir.  Bu ıslak mendiller bebeğin cildinde aniden tepkimeye yol açar ve tahrişe neden olur.

Araştırma Yapın!

Anne babalar bebek bezi araştırma ve inceleme konusunda oldukça istekliyken ıslak mendilleri görmezden gelebiliyor. Oysaki ıslak mendiller bebeğin tüm vücut temizliğinde kullanılabildiği için daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Islak mendil seçerken mutlaka araştırma yapmalısınız, çevrenizden duyduğunuz tavsiyeler, kullanıcı deneyimleri, yapılan çalışmalar ve kendi incelemeleriniz doğrultusunda en uygun ıslak mendili bulabilirsiniz. Araştırma yaparken sırasıyla içerik, markanın çalışmaları, varsa bilimsel araştırmalar ve son olarak da kullanıcı deneyimleri değerlendirilmelidir.

Yenidoğan Cildi Yetişkin Cildine Göre Neden Daha Hassastır?

Yenidoğan cildine, yetişkin cildine göre henüz gelişimini tamamlamadığı ve 6. aya kadar daha hassas ve geçirgen olduğu için çok özen göstermek gerekir. Anne karnında bulunduğu sürece bir su kesesi içinde rahimde yaşayan yenidoğan, doğumdan sonra ilk defa hava ile karşılaşır ve cildi dış etkenlere karşı çok duyarlıdır. Bu sebeple özellikle ilk 6 ayda yenidoğan cildine kullanılan ürünlerde çok seçici olmak, özenle formüle edilmiş ürünleri tercih etmek gerekmektedir.

Yenidoğanın Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan cildi yetişkin cildine göre daha hassas ve geçirgen olduğu için bakımına özen göstermek gerekir. Yenidoğan bebeğin cildi temiz ve kuru tutulmalıdır. Yenidoğan bebeğinizin cildi kurumaya eğilimli ise yenidoğan cildine uygun bir nemlendirici yağ veya losyon ile cildine yumuşaklık ve nem kazandırmanızı öneririz. Sizin cildinizle karşılaştırıldığında daha ince olan ve bu sebeple daha kolay dış tahriş olabilecek yenidoğan cildini temizlemek için, saflaştırılmış su ve pamuk içeren Yenidoğan Islak Pamuk Mendili öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top