Close

Yeni doğan bebek hangi pozisyonda yatırılmalı?

Yeni doğan bebekler hangi pozisyonda uyumalı?

Bebekler hangi pozisyonda uyumalıdır?

Bir aylık gibi bir süreçte bebekler günde 12 saatten fazla uyur. Daha sonraki dönemlerde ise bu saat dilimi kademeli olarak kısalır. Bebeklerin ilk 3-4 aylık süreçte kusmuklarını kendileri dışarı itme yetisine sahip olamadıkları için boğulma riskleri vardır. Bu süreçte bebeklerin boğulmalarının engellenmesi için sırt üstü yahut yan yatırılması gerekmektedir.

Bebekler rahat ettikleri pozisyonda ısrarcı olabilirler

Zamanla daha çok hareketlenmeye başlayan bebekler kendi rahat ettikleri pozisyonda uyumaya devam etmek için ısrarcı davranabilirler. Bu yüzden anne ve babalar bebeklerinin sağlığı açısından en güvenilir uyku pozisyonu olan sırt üstü yatırmaya özen göstermeli ve bebek her ne kadar huysuzluk yapsa da onu yüz üstü ve benzeri pozisyonlara geçirmemeleri gerekmetedir. Bebeğin hangi pozisyonda uyuduğunu devamlı kontrol etmelisiniz çünkü ilk günlerde bebekler için kusmak ciddi tehlikelere yol açabilir.

Bebeklerin kendi yatağında yatması önemli

Anne ve baba olarak bebeğiniz için endişelenebilir onun ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek için bebeklerle uyumak isteyebilirsiniz. Bebekle birlikte uyumak, bebeklerin kazara boğulma risklerini arttırabilir. O yüzden bebeğin kendi yatağında yatması ve uyku pozisyonuna dikkat edilmesi hayati riskini ortadan kaldırır.

Sırt üstü pozisyon yatırmak

Bebekler için en sağlıklı pozisyondur. Sırt üstü pozisyonda bebeğin kusarak boğulma riski çok azdır ve yüz üstü pozisyon ise ani bebek ölümleri riski oldukça yüksektir. O yüzden yan yatırılması doğrudur.

Yüz üstü pozisyon

Gazı olan bebekler genellikle karınları yatak yüzeyiyle temas ettiği için bu pozisyonda uyumayı tercih ederler. Fakat bu yatış pozisyonu onların nefeslerinin tıkanmasına sebep olur. Bu yüzden ara sıra sırt üstü yatırılarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ama en doğrusu bebeğinizin karnını doyurduktan sonra kucağınızda sırtını sıvazlayarak gazını çıkartmasını sağlamaktır. Ondan sonra bebeğiniz için en doğru pozisyon olan sırt üstü ve yan yatırılarak rahat bir uyku uyumasını sağlanabilir.

Yan pozisyon

Bebeklerin arkasına ince bir yastık ve battaniye koyarak sağa veya sola yatırılır. Annelerin korkulu rüyası bebeğinin kusmasıdır. O yüzden en çok tercih ettikleri yatış pozisyonu bebeğin yan yatmasıdır. Ancak bir ayı tamamen dolduktan sonra bebeklerin daha çok rahat hareket edebilecekleri düşünülürse nefes yollarının tıkanma olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden mutlaka gece uyuduklarında kontrol edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top