Close

Dukan diyeti yapmak isteyenlere 9 uyarı

Dukan diyeti, yüksek yağ ve protein tüketimini ve düşük karbonhidrat alımını sağlamak için tasarlanmış bir ketojenik beslenme planı olan geleneksel Atkins diyeti ile benzerdir. Peki, yarar sağlar mı?

DUKAN DİYETİ NEDİR?

Atkins ile benzer olduğundan bahsetmiştik. Dukan diyeti Atkins’ten daha da kısıtlayıcıdır. Başlangıçta az miktarda yulaf kepeği dışında karbonhidratlara izin verilmez ve başlangıçta ıspanak ve lahana gibi düşük karbonhidratlı sebzelere bile izin verilmez. Ayrıca, Atkins’in aksine, yağ ciddi şekilde sınırlıdır ve yumurta, biftek ve pirzola gibi gıdalara izin verilmez.Düşük karbonhidratlı diyet başlangıçta Fransa’da “kilo vermeyi bilmiyorum” diyeti olarak adlandırılan Fransa’da tanıtılmıştır. Daha sonra git gide etrafa yayılmıştır.

DUKAN DİYETİ NASIL YAPILIR?

Karbonhidrat depoları vücutta bol miktarda bulunursa, bunlar yağ yerine bir enerji kaynağı olarak yakılır. Ketojenik(düşük karbonhidratlı) diyetler, vücudu yanan karbonhidratlardan yanan yağlara geçmeye zorlamak için düşük karbonhidrat alımı sağlar. Bu, kilo kaybı açısından avantaj sağlayabilir, ancak vücut dokularında keton birikimi, sorunlara neden olabilir. İnsanların diyette kalma süresi, mevcut ağırlığına, istenen ağırlığına ve onların fitness düzeyine göre değişebilir.

Bu diyet dört aşamadan oluşur ve bunları aşağıda görebilirsiniz:

 • Atak evresi
  Bu evre beş ila on gün sürer. İçinde hiçbir karbonhidrat yok ve sadece 72 yüksek proteinli, az yağlı yiyecekler var. Protein bu evrede önemli bir yer alır. Ayrıca belirli bir süre egzersiz de yapmanız gerekir.
 • Seyir evresi
  Saf protein alımı teşvik edilir ve bazı karbonhidratlar yavaş yavaş artar ve her gün bazı sebzeler seçilir. Diyetçiler, kilo hedeflerine ulaşana kadar bu aşamada kalırlar.
 • Güçlendirme evresi
  Önceden süt ürünleri ve meyveler gibi izin verilmeyen yiyecekler yavaş yavaş tadılmakta ve diyeti yapanlar haftada iki kez istedikleri gibi yiyerek bu durumu“kutlayabiliyorlar”.
 • Koruma evresi
  Karbonhidrat tüketmek kilo alımına yol açmadıysa, diyeti yapanlar normal olarak yedikleri ancak atak evresinin kurallarını izleyen haftada bir saf protein günü dediğimiz “yaşam kurallarına” geçebilirler. Diyetçiler ayrıca günde 20 dakika yürümeyi ve her gün 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi yemeyi önerirler.

DUKAN DİYETİNİN 9 OLUMLU YANI

1.İnsanlar hızlıca kilo verebilir ve bu da son derece motive edici olabilir.
2.Gıda tartılmaya ihtiyaç duymaz.
3.Kalorilerin sayılmasına gerek yoktur.
4.Katı kurallar, diyetin çok etkili olduğu anlamına gelebilir.
5.Kısıtlı seçim, yemek planlamasını daha kolay hale getirebilir.
6.Rafine ve işlenmiş yağlı ve şekerli gıdalar elenir.
7.Alkol ortadan kaldırılır.
8.Atkins diyetinden farklı olarak, her ikisi de kötü bir sağlık alışkanlıkları olan yağ ve tuz alımını önemli ölçüde azalır.
9.Dördüncü aşamada yemekleri kutlamak bağlılığı teşvik eder.

DUKAN DİYETİNİN 9 OLUMSUZ YANLARI

1.Karbonhidratın yakılmasından yağ yakımına geçilmesi, kötü nefes, ağız kuruluğu, yorgunluk, baş ağrısı, mide bulantısı, uykusuzluk ve halsizlik yol açabilen ketonlar üretir.

2.Atak evresinde, insanlar çok yorgun hissederler. İnsanlara yorucu faaliyetlerden tamamen kaçınması tavsiye edilir.

3.Yulaf ezmesi dışındaki tüm karbonhidratlardan kaçınmak kabızlığa yol açabilir

4.Uzun vadede, kepekli tahıllar, meyve ve sebzelerin eksikliği, beslenme eksikliklerine ve kanser ve kalp krizinden erken yaşlanmaya kadar değişen sorunlara yol açabilir. Bu nedenle multivitaminler önerilir.

5.Bazı araştırmacılar çok yüksek bir protein alımının böbrek hastalıklarına ve kemik zayıflığına yol açtığına inanıyorlar.

6.Diyette, bir esneklik yoktur bu monotonluk insanların sıkılıp vazgeçmesine neden olabilir.

7.Protein açısından zengin gıdalar karbonhidratlardan, meyve ve sebzelerden daha pahalı olma eğilimindedir.

8.Diyet, insanları dengeli ve sağlıklı bir diyet hakkında eğitmez.

9.Diyet yüksek kolesterol, yeme bozuklukları, böbrek hastalığı olan kişiler için uygun değildir.

Dukan diyeti işe yarıyor, fakat..
İddialara göre, yüksek proteinli Dukan diyeti hızlı kilo kaybı sağlayabilir.
Bununla birlikte, aynı zamanda uzun vadeli sürdürmeyi zorlaştıracak bazı özelliklere de sahiptir. Günün sonunda, hızlı bir şekilde kilo verme diyetidir, ancak sizi gereksiz bir şekilde birçok sağlıklı yiyeceğin önüne geçmeye zorlar. Ayrıca, Dukan diyeti, çoğu insan için muhtemelen güvenlidir, ancak bazı tıbbi durumları olan kişilerin sorunları olabilir. Bu yüzden herhangi bir sorun yaşıyorsanız diyeti bırakmanızı öneririz.

scroll to top