Close

Sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken 5 öğün

Bahar mevsimleri kadar yaz mevsiminin de gelişi insanın içini kıpır kıpır ediyor. Fazla kilolarınızı düşününce yüzünüzü düşürmeyiniz ve moralinizi bozmayınız. Nasıl mı? Tabi ki de hızlı yağ yaktıran diyet programlarlarıyla…

Kahvaltı öğünü

Diyet programlarınızda kahvaltı olmazsa olmazlarımızdandır.  Düzenli kahvaltı yapımı gün boyunca enerjinizin aktif olmasına ve metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar.  Doğru kahvaltı programları için mümkün olduğunca uzmanlara başvurmalıdır.

Kahvaltı öğünü, günümüzde çoğu zaman aksatılmakta veya sağlıksız kahvaltı yapılmaktadır.  Kahvaltıda yağsız yiyeceklere veya az yağlı yiyecekler tüketilmeye özen gösterilmelidir. Mevsimlik sebze ve meyvelerde kahvaltı soframıza alternatifleri arasında olabilir. Yumurta protein besini için kahvaltı soframızın önemli besinlerindendir ve gün içinde de tokluk hissini verir. Tahıllı veya tam buğdaylı ekmek tüketilmelidir. Lif kaynaklı besinlere de kahvaltımızda yer verilebilir. Böylece sağlıklı bir diyet için düzenli ve doğru kahvaltı yapılmasına özen gösterilir.

Ara öğün

Ara öğün düzenli diyet programlardan olmazsa olmazdır. Olabildiğince ara öğünlerde tüketilecek gıdalar hem açlık hissinizi bastıracak hem de metabolizmanızın hızlı çalışmasına sağlayacaktır. Ara öğünlerde kuru yemişler, kayısı, incir, lifli gıdalar, meyveler veya çiğ sebzeler de porsiyon olarak tüketilmesinde fayda vardır.  

Öğlen öğünü

Tempolu bir gün içerisinde öğlen diyetinizi yapamayacağınızı düşündüyseniz yanıldınız. Çünkü toplum olarak belki de yemek öğünlerinde en fazla öğlen yemeğinde yanlış besleniyoruz. Çünkü öğlen yemeği seçeneklerimizde sabah diyetini yaptım, akşam diyetini yapacağım öğlende abur cubur, yağlı kızartmalar, fazlaca hamur tüketirsek yanılgıya düşeriz. Öncelikle öğlen öğünü diyet için ikinci ana öğündür. Bu öğünde çorba, salata, sebze ve az yağda kızartılmış kırmızı et tüketilmesine özen gösterildiğinde öğlen yemeğiniz hafif gün boyunca sizi rahatsız etmeyecektir ve hafif yemekleri tercih ederken porsiyonunuzu unutmayınız.

İkinci ara öğün

Öğlen yemeğiniz ve akşam yemeğiniz arasında aç kalacağınıza inanmayınız. Azimle yaptığınız diyetinizi bozmayınız.  İkinci ara öğün kan şekerinizin düşmesine ve büyük açlık hissinizi oluşmamasını engeller. Şekerli yiyecekleri ve içecekleri ara öğününüzde tüketmemeye özen gösterin. Ara öğünde açlık hissinizi oluşmaması ve kan şekerinizin düşmemesi için ceviz, fıstık, leblebi, lif kaynakları besinleri, yağsız salata veya meyve tüketmeye dikkat edebilirsiniz. Böylece hem açlık hissiniz oluşmaz, hem de sık beslenmeye alıştığınızdan dolayı metabolizmanız hızlı çalışır. Yaşamımızın en önemli noktası olan sağlığımız da ara öğünlerimizi unutmayalım.

Akşam öğünü

Akşam yemeği diyetimiz için önemli bir ana öğündür. Gün boyunca hızlı tempo ile oluşan yorgunluklar, halsiz olmamız akşam öğününüzün geçiştirilmesine izin verilmemelidir.  Çünkü akşam öğünü hızlı kilo vermede ve her şeyden önce insan sağlığı için oldukça önemlidir. Akşam yemeklerimiz tercih ederken bazı puf noktalara dikkat edildiğinde sağlıklı bir öğün geçirebilirsiniz.  Akşam öğününüzü olabildiğince erken saatlerde yapmaya çalışınız. Altı ve yedi saatleri akşam yemeği için ideal saatler olabilir. Bu saatlerde yediklerinizi sindirmesi daha kolay olur ayrıca akabinde detoks karışımlarınızı rahatlıkla tüketebileceğiniz zamanınız olur. Akşam yemeği tercihleriniz sebze çorbaları, sebze yemeği veya yeşilliği bol salatalar tüketilebilir. Akşam öğünü diyetin son öğünü olduğun için sindirimi ve metabolizmanın zayıflamasından dolayı öncesinde yoğurt tüketilmesi önerilebilir. Yaşamımız için sağlığımız en önemli noktadır. Bu yüzden düzenli beslenmek ile başlayan süreçte doğru beslenmek asıl önemli olan püf noktasıdır. Doğru beslendiğimizde fazla kilolarımızı da terk ederek yaza merhaba diyebilirsiniz. Güzel bir yaz geçirmek istiyorsanız doğru beslenmeyi ihmal etmeyin.

scroll to top