Close

DYT.ÖZGE DEMİRELLİ: GLUTEN MESELESİ

Buğday, arpa, çavdar gibi çoğu tahılda bulunan gluten, aslında bir proteindir. Hamurun kabarmasını, elastikiyetini, çiğneme yapısının iyi olmasını sağlar. Gluten içeren besinler bazı kişilerde şişkinlik, hazımsızlık, baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkarabilir. Bu durum gluten hassasiyeti ile ilgilidir. Çölyak rahatsızlığında ise belirtiler çok daha ciddidir. Örneğin; ishal veya kabızlık, karın ağrısı, deri döküntüleri, kemik ve eklem ağrıları, kemik yoğunluğu kaybı, ağızda görülen ülser gibi… Çölyak teşhisi konulan kişinin hayat boyu glutensiz beslenmesi gerekirken gluten hassasiyeti yaşayanlar belli bir süre diyetinden gluten içeren besinleri çıkarması genellikle yeterli olmaktadır. 

Glutensiz beslenmek için dikkat edilmesi gereken besinlerin başında buğday, arpa, çavdardan yapılmış her türlü yiyecek gelmektedir. Aynı zamanda birçok paketli ürünün içerinde gluten bulunmaktadır. Yulaftada çok az miktarda gluten bulunabilir fakat kişi bunu tolere edebiliyorsa kullanılmasında sakınca yoktur. Glutensiz beslenmede kullanılabilir tahıl grubunda yer alan besinler; mısır, pirinç, patates, karabuğday, kinoa, teff olarak sıralanabilir. 

Herhangi bir rahatsızlık duyulmuyorsa sırf fazla kilo vermek veya popüler bir diyet olduğu için glutensiz beslenmenin gereği yoktur. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki gluten içermeyen enerjisi azaltılmış diyet ile gluten içeren enerjisi azaltılmış diyetin kilo kaybetme konusunda herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Ayrıca kontrolsüz bir şekilde glutensiz beslenenlerde tiamin, niasin, B2 vitamini, riboflavin, folat gibi önemli vitamin eksiklikleri yaşanabilir. Zaman ilerledikçe ciddi sağlık sorunları yaşanmadan beslenme planının içine aynı besin değerine sahip diğer besinlerin eklenmesi gereklidir.

Önemli olan sağlıklı ve kalıcı kilo kaybetmektir. Bunun için de yaşam tarzınıza uygun hayat boyu sürdürebileceğiniz bir beslenme tarzı edinip o şekilde hayatınızı sürdürmeniz en sağlıklı seçim olacaktır. Bilinçsizce yapılan her diyet gibi glutensiz beslenmenin de sağlık açısından risk barındırabileceği unutulmamalıdır.

DİYETİSYEN ÖZGE DEMİRELLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top