Close

Dyt.Özge Demirelli: Meyveler Hakkında Doğru Bi̇li̇nen Yanlışlar

 

MUZ YEMEK KİLO ALDIRIR MI?

Toplumda muz yemenin kilo aldırdığına dair yanlış inanışlar vardır. Her yiyecek gibi muzun da bir kalori değeri ve her meyve gibi de içerisinde meyve şekeri bulundurmaktadır. Bu iki durum da muzun aslında diğer yiyeceklerden/meyvelerden bir farkının olmadığının göstergesidir. Bu yüzden özellikle muzun kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece glisemik indeks denilen şekeri yükseltme seviyesi diğer meyvelerden bir miktar da fazladır. Bu glisemik indeks değerinin bir miktar yüksek olması kişinin çabuk acıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmesi kilo verme diyeti yapanların dikkat etmesi gereken noktadır.

PORTAKAL SUYU C VİTAMİNİ DEPOSU MUDUR?

Turunçgiller, genellikle C vitamini deposu olarak toplumda bilinmektedir. Soğuk algınlığı gibi hastalık durumlarında çoğunlukla çevredeki insanlardan “Portakal suyu içmelisin” gibi cümleler duyulur. Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi turunçgiller C vitamini barındırmaktadır. Bununla birlikte meyve şekeri de barındırdığı için meyvenin kendisini tüketecekken suyunu sıkarak hem meyvenin posasından ayrılmasına neden olunur hem de 1 portakal/mandalina yenileceği yerde en az 3 portakal/mandalina yenilmiş olur. Bu sebeplerle bolca C vitamini alınacakken ondan daha fazla meyve şekeri kan dolaşımına katılır. Bu kadar fazla meyve şekeri tüketilmesi yerine şeker içeriği oldukça düşük olan maydanoz, biber gibi yeşillikler ve kuşburnu, turunçgillerden çok daha fazla C vitamini içerir ve C deposu olan asıl yiyecekler maydanoz, biber gibi yeşillikler ve kuşburnudur.

YEŞİL ELMA ZAYIFLATIR MI?

Zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazı gibi görülen yeşil elma diğer meyveler gibi vitamin, mineral, lif, meyve şekeri içeren bir meyvedir. Yeşil renkli olmasından kaynaklanarak zayıflama diyetleriyle özdeşleşmiştir. Bu sebeple kişileri psikoljik olarak etkileyerek diyetine bağlı kalmasına yardımcı olabilir. Diğer kırmızı/sarı elmalara göre yeşil elmanın ekşi tadının olması ve daha sert bir yapıya sahip olması kişinin tokluk süresinin uzamasına yardımcı olabilir. Küçük porsiyonlarda kişinin doymasına yardımcı olabileceğinden kişinin kilo vermesi gerçekleşebilir. Ama bu yeşil elma yenildiğinden kaynaklı kilo verildiği anlamı taşımaz.

GREYFURT/LİMON YAĞ YAKAR MI?

Tek başına hiçbir besin yağ yakmayı sağlayamaz. Sadece yağ yakmaya yardımcı olabilir. Greyfurt ve limon da bu besinlerdendir. Zayıflama diyetinize günlük ekleyeceğiniz yarım greyfurt veya 1 adet limon kullanılması zayıflama sürecinize yardımcı olarak yağ yakmanızı sağlar. Her şeyin fazlasının tüketilmesi vücuda zarar verebileceği gibi bu tür bolca meyve şekeri yani karbonhidrat barındıran besinlerin sınırsızca tüketilmesi de sakıncalıdır. Her zaman için porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmelidirler. Tüm başlıkların ortak paydası: “Mucize bir besin yoktur” denilebilir. Bol lif, vitamin, mineral, antioksidan maddeler içermeleri sebebiyle meyveler sağlığa yararlı, zayıflamaya yardımcı yiyeceklerdir. Her zaman olduğu gibi çeşitlilik yeterli ve dengeli beslenmemize yardımcı olduğu için çeşitli renklerdeki meyveler günlük beslenmemizde kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca mevsim meyveleri tercih edilerek sağlığa yararlı bileşikler vücuda kazandırılmalıdır.

DİYETİSYEN ÖZGE DEMİRELLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top